K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Webové stránky v Tichově

Datum: 22. 11. 2019, zdroj: OF 4/2019, rubrika: Veřejná správa online
Obec Tichov je malou valašskou vesnicí, která leží 5 km severozápadně od Valašských Klobouk ve zlínském okrese. Rozkládá se v údolí kolem Tichovského potoka na jižním okraji Vizovických vrchů. Žije zde 325 obyvatel a se starostou Josefem Mudrákem hovoříme o jejich webových stránkách.
Josef Mudrák, starosta Tichova
Josef Mudrák, starosta Tichova
Jak jsou pro vás důležité webové stránky na Vaší obci?
Co se týká webových stránek, tak to považuji za nástroj pro sdělování informací nejen občanům naší obce, ale také na zveřejňování zákonných povinností. Tyto povinnosti není vždy jednoduché dodržovat, a ne všichni poskytovatelé webových služeb nám byli ochotni pomoci toto splnit.
Jak jste to tedy tenkrát řešil?
Bylo to náročné. Ne každý chce řešit spoustu nových zákonných povinností, kterých je opravdu hodně. Proto nám byla doporučena z okolních obcí firma Galileo Corporation, s.r.o., která se tímto zabývá a pomáhá řešit zákonné povinnosti webových stránek. Dokonce i nově zákon o přístupnosti (pozn. Zákon č. 99/2019 Sb. Zákon o přístupnosti).
Je to poměrně nový zákon a určitě není jednoduché to splnit. Jak to z jejich strany probíhalo?
Přibližně před měsícem nám MV ČR rozeslalo dopis s informací o přijetí tohoto zákona. Kontaktoval jsem firmu Galileo a dotazoval jsem se, zda budeme nějak řešit tento nový zákon. Bylo mi řečeno, že zákon o přístupnosti zpracovávají a že se nejedná jen o technickou část, ale také o samotné vkládání obsahu do webových stránek. Je tam i spousta pravidel, která je potřeba dodržovat.
Takže to budete zpracovávat sami?
Znak obec Tichov Ne. Firma nám nabídla pomocnou ruku jako vždy a provede nám kontrolu www stránek a následně jsme se domluvili i na pomoci při řešení obsahové části, kdy nám vysvětlí, jakým způsobem správně vkládat na náš web nejen texty, ale i dokumenty. Každopádně jsem rád, že se nás firma snaží upozornit i na případné nedostatky a že to dělá automaticky sama.
Co se týče nového zákona o přístupnosti. Vnímáte to jako jednorázovou věc?
To asi ne. Jak jsem pochopil z informací, které se ke mně dostaly, tak se jedná o neustálý proces, protože naše stránky pořád aktualizujeme. Určitě je potřeba se v tomto směru stále vzdělávat, protože doba je jiná než dřív a ve většině případů se dnes vše řeší pomocí počítačů, mobilů apod.
Musíte se účastnit tedy i nějakého školení?
Povinné to není, ale zde nám firma Galileo nabídla možnost školení v rámci této problematiky, a tak se určitě rádi zúčastníme, protože spolupráce s touto firmou je opravdu vynikající a vždy nám rádi pomohou. Nikdy tomu nebylo jinak a za to jsem rád.
TOPlist
TOPlist