K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Dostupnost vysokorychlostního internetu se musí zvýšit

Datum: 15. 11. 2019, zdroj: OF 4/2019, rubrika: Veřejná správa online

Do konce roku 2023 by lidé měli mít vysokorychlostní internet k dispozici v celé České republice. Ministerstvo průmyslu a obchodu pro to dělá všechny potřebné kroky. Aktuálně připravuje třetí výzvu, z které bude možné na vybudování potřebné infrastruktury v odlehlých oblastech čerpat celkem jednu miliardu korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu

V současné době je v ČR víc než sedm tisíc tzv. bílých míst, tedy sídelních oblastí bez vysokorychlostního internetu, což je jedna třetina všech sídelních jednotek (obcí a jejich částí, kterých je celkem 22 tisíc). Bílá místa jsou ta, kde je vysokorychlostní přístup na internet možné zajistit na méně než 40 % adres. Připravovaná výzva má cílit mj. na cca 3000 bílých míst.

„Celá Evropa se velmi rychle digitalizuje a Česká republika nesmí zůstat pozadu. Proto po úspěšné letní dotační výzvě (40 projektů ve výši 1,1 miliardy korun), chystáme další výzvu na přelomu roku 2019/2020,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Současnost 2018
Současnost 2018

Celkem 44 % obyvatel České republiky není spokojeno s rychlostí, resp. se spolehlivostí, připojení k internetu, který využívají. Přičemž 35 % lidí má maximální rychlost připojení do 30 Mb/s. Přitom téměř 46 % obyvatel je ochotných si za rychlý internet (nad 500 Mb/s) připlatit. Zjistilo se to při letošním průzkumu, který MPO realizovalo v červenci a srpnu ve spolupráci se společností Grant Thornton Advisory (GTA). Kompletní výsledky průzkumu jsou zveřejněny na www.mpo.cz.

Vysokorychlostní internet stát podporuje i jinak, využít lze například zvýhodněné finanční úvěry v programu Expanze prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMRZB). A chystají se další formy podpory.

Současnost 2018 + výhled 2021
Současnost 2018 + výhled 2021

Do budoucna chce MPO vedle dotačních výzev využít také nové formy podpory. Konkrétně podpora vyšších úrovní sítě, která v praxi znamená nesvazovat podporu pouze s budováním koncových přípojek ale umožnit budovat tzv. backhaul, tedy těch částí sítí, které propojují páteřní sítě či jejich jádro s podsítěmi, tedy například sítěmi obcí. MPO proto v těchto dnech mapuje dostupnost optické konektivity v obcích do 5000 obyvatel a na základě výsledků navrhne možnou konkrétní formu podpory. Dále se uvažuje o podpoře poptávky prostřednictvím voucherů na zřízení přípojky a částečné úhradě za provoz.

MPO rovněž připravuje veřejnou konzultaci pro podnikatele k výstavbě vysokorychlostních sítí pro přístup k internetu. Má se týkat oblastí, kde se od roku 2015 registrují investiční záměry na výstavbu potřebné infrastruktury, které se dosud nerealizovaly. Doložené podnikatelské záměry včetně harmonogramu by měly být podkladem pro to, aby se zajistila ochrana investice, to znamená, že do takových oblastí nebude směřovat dotační podpora. Oblasti, kde se podnikatelské záměry nedoloží, se v souladu s pravidly státní podpory zahrnou do bílých míst. Tedy míst, kam se bude směřovat dotační podpora.

Uvedené obrázky ukazují současný stav a výhled do roku 2021 pokud jde o dostupnost vysokorychlostního internetu ve všech sídelních jednotkách v ČR. V roce 2015 byla infrastruktura vybudována jen pro 2539 sídel, v současnosti zbývá dobudovat připojení pro 7050 jednotek.

Zpracováno podle podkladů MPO ČR

TOPlist
TOPlist