(Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 III. 3.)
Hazlov, Morkůvky, Nový Hrádek
Karlovarský kraj, okr. Cheb, starostka Lenka Dvořáková
Obec Hazlov leží přibližně na polovině cesty mezi městy Cheb a Aš a je známa především svým nalezištěm egeránu. Člení se do sedmi částí, kterými jsou: Hazlov, Lipná u Hazlova, Polná u Hazlova, Výhledy, Skalka u Hazlova, Otov u Hazlova a Vlastislav. Žije zde přes 1500 obyvatel. První zmínka o obci pochází z roku 1224, kdy se v historických pramenech objevuje Bedřich z Hazlova, pravděpodobně zakladatel místního hradu. K významným památkám obce patří římskokatolický kostel Povýšení sv. Kříže ze 17. stol.
Obec se soutěže účastní čtvrtým rokem a v minulých letech se jí podařilo získat Oranžovou, Zelenou a Bílou stuhu.
V obci je základní a mateřská škola, ordinace praktického a zubního lékaře, veřejná knihovna s internetem a od loňského roku nově zrekonstruovaný kulturní dům. Ke sportovnímu vyžití slouží moderní „čtyřdráhová“ kuželna, nová tělocvična, fotbalové, víceúčelové i dvě dětská hřiště a také 18jamkové golfové hřiště. Obec má také veřejnou kanalizaci, vodovod a je plynofikovaná.
V Hazlově aktivně působí sedm spolků: SDH, myslivci, včelaři, rybáři, fotbalisté, kuželkáři a spolek rodičů. Občané obce se podílí na organizaci akcí pořádaných obcí a také organizují své vlastní, jako např. Přespolní běh Hazlovský pěšák, pochod Hazlovem a jeho okolím za zaniklými stavbami, Silvestrovský výšlap zimní krajinou, jógu nebo keramiku pro dospělé. SDH organizuje Stavění máje, pořádá Josefovskou zábavu a Hasičský bál. Pro děti pořádá akci Hurá prázdniny s představením hasičské techniky, se soutěžemi a ohňostrojem.
Od roku 2009 obec postupně obnovuje bývalý zámek. V současné době probíhá rekonstrukce bývalá restaurace v prostorách zámku a již v příštím roce sem bude přestěhován Obecní úřad a knihovna.
Jihomoravský kraj, okr. Břeclav, starostka Brigita Petrášová
Morkůvky jsou vinařskou obcí patřící do Velkopavlovické vinařské oblasti. Snad u každého druhého domu najdete pár hlav vinohradu a vinný sklep. Žije zde 480 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z doby kolem roku 1350.
Soutěže se Morkůvky účastní po desáté, získali již několik čestných uznání, diplomů a v roce 2017 Bílou stuhu.
V Morkůvkách byla v roce 2017 obcí zřízena Dětská skupina Peřijnka, funguje zde také odloučené pracoviště Praktické školy Hustopeče pro postižené děti. Obec má zrekonstruovaný kulturní dům, který je hojně využívaný k pořádání plesů, koncertů, divadel i rodinných akcí. Morkůvky mají také knihovnu, tělocvičnu, prodejnu se smíšeným zbožím, pravidelně sem zajíždějí kadeřnice a pedikérky. Na okraji obce se nachází víceúčelové hřiště, kde je kurt s umělým povrchem, hřiště pro plážový volejbal a dětské hřiště, vloni přibylo workoutové hřiště a fitness prvky. V blízkosti je bývalé fotbalové hřiště, kde probíhají např. dětské dny nebo olympiády. Najdeme zde také Muzeum genpor. Františka Peřiny.
V obci je vodovodní řád a plyn. Kanalizace je pouze dešťová, letos obec plánuje začít s projektovou dokumentací na odkanalizování obce.
Před pár týdny byl vyhlášen projekt „O to se postarám já“. Jedná se o databázi prací, které jsou v obci potřeba, a dobrovolníci se mohou přihlásit, pokud chtějí pomoci.
V obci působí několik spolků, které se významně podílí na životě v obci. Stále zde žije folklor s tradičními hody a krojovanými slavnostmi. Kromě mnoha jiných akcí se zde koná např. Morkůvská Heloudýně, Chilli for People (festival s ochutnávkou pálivých jídel a soutěží v pojídání papriček), Císařské burčákové hody nebo Košt mladých vín.
Královéhradecký kraj, okr. Náchod, starosta Bc. Zdenek Drašnar
Nový Hrádek se nachází na úpatí Orlických hor při hranici s Polskem. V malebném podhorském městečku, které se skládá ze čtyř místních částí – Nový Hrádek, Dlouhé, Krahulčí a Rzy, žije přes 800 obyvatel. Dominantou Nového Hrádku je barokní kostel sv. Petra a Pavla z roku 1723. První písemná zpráva pochází z roku 1362, avšak doba založení se uvádí již za vlády Přemysla Otakara I., nebo Václava I.
Nový Hrádek není v soutěži Vesnice roku nováčkem. Na svém kontě má již několik stuh včetně Zlaté. Pravidelně se účastní také soutěže Zlatý erb, kde v krajském kole získává různá ocenění.
Městys pronajímá celkem 44 bytů. V obci je základní a mateřská škola, pošta, ordinace obvodního, dětského a zubního lékaře, kino a obecní knihovna. Sportovní vyžití poskytuje sokolovna s přilehlým hřištěm, v zimě lyžařský vlek a také víceúčelové sportovní hřiště s umělým povrchem. Většina objektů v obci je napojena na kanalizaci a veřejný vodovod. Městys vlastní skupinovou čistírnu odpadních vod. V současné době se neplánuje zavedení plynu. Obec připravuje např. rozšíření kapacity mateřské školy včetně úpravy školní zahrady a revitalizaci bývalé větrné elektrárny na rozhlednu s infocentrem.
V obci působí myslivecké sdružení, dva chrámové sbory, farní divadlo, dlouholetou tradici má Sbor dobrovolných hasičů. TJ Sokol má několik oddílů, členové se účastní soutěží ve sjezdovém lyžování, malé a sálové kopané, volejbalu, florbalu a badmintonu. Koná se zde mnoho kulturních i sportovních akcí pro děti i dospělé, např. plesy, Drakiáda, Noc sokoloven, Slavnost Božího těla nebo Vánoční troubení koled. Každoročně je pořádán pochod okolím Nového Hrádku „Hrádouská vařečka“.
podle podkladů MMR zpracovala Kateřina Pánková
© 2019 Triada, spol. s r. o., Praha, spolupráce: Webhouse, s. r. o.