(Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2019 IV. 4.)
Otice, Pačejov, Sobíňov, Svojkov
Moravskoslezský kraj, okr. Opava, starosta Mgr. Vladimír Tancík
Obec se nachází asi 1,5 km jihozápadně od Opavy a leží po obou stranách řeky Hvozdnice. Nejvyšším bodem Otic je Kamenná hora s přírodní památkou Otická sopka a naučnou stezkou doplněnou 18 informačními tabulemi. Žije zde 1430 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1361.
Za 4 minulé roky se obci podařilo v soutěži Vesnice roku získat 2 diplomy, Oranžovou a Modrou stuhu. Pravidelně se také umísťuje na předních příčkách v soutěži Zlatý erb.
Obec je přirozeným a neformálním předměstím Opavy. V obci se nachází prodejny potravin, pekařských výrobků a výrobků z kysaného zelí, zdravotní středisko a řada provozoven živnostníků – holičství, kadeřnictví, kosmetický salon, 2 automechanické dílny, 2 pohostinství, zámečnictví, zahrádkářská prodejna, pošta apod. Je zde také mateřská škola a základní škola pro 1. stupeň. Vloni byl vybudován nový park v centru obce. Obec je zasíťována všemi standardními sítěmi – plyn, voda, elektřina. Většina občanů je napojena na podtlakovou kanalizaci v majetku obce. Do obce zajíždí MHD města Opavy. Obec připravuje např. rekonstrukci budovy kulturního domu a hasičárny nebo opravu místních komunikací.
V Oticích působí celá řada spolků – hasiči, sportovci, zahrádkáři, ženský pěvecký sbor nebo taneční kroužek. Obec podporuje a rozvíjí tradiční akce, jako je např. Otický karmaš (obdoba hodů) s fotbalovým turnajem místních uličních mužstev, pořádá řadu kulturních a sportovních akcí pro děti – maškarní ples, rej čarodějnic, dětský den, tvořivé dílny v rámci Otického adventu. Otické zelné slavnosti jsou úspěšnou společenskou akcí s 2000 návštěvníky a 40 prodejci tradičního lidového sortimentu a místních kulinářských specialit.
Plzeňský kraj, okr. Klatovy, starosta Ing. Jan Vavřička
Pačejov leží v severní části Šumavského podhůří mezi Horažďovicemi a Nepomukem. Pod obec spadají také Strážovice, Týřovice, Velešice a Pačejov nádraží a žije zde necelých 800 obyvatel. První písemná zmínka pochází z roku 1227. Dominantou obce je kostel ze 17. století zasvěcený Panně Marii Sněžné.
Soutěže Vesnice roku se Pačejov účastní po třetí, v loňském roce získal Modrou stuhu.
Předností Pačejova je jeho výborná dopravní dostupnost a občanská vybavenost. Zajíždí sem vlak i autobus, obyvatelstvu slouží knihovna, dům s pečovatelskou službou, ordinace několika lékařů, mateřská a základní škola, kulturní dům, pošta, obchod a sportoviště. Krásná okolní příroda a malebná krajina láká milovníky přírody a nabízí pěkné terény pro cykloturisty a v zimě pro běžkaře. Obec má vlastní vodovod a připravuje výstavbu kanalizace. Iniciovala také výstavbu rozhledny na bájném vrchu Slavník. V současné době se zpracovává projektová dokumentace.
V obci působí 12 zájmových spolků. Nejstarším je Včelařský spolek založený již roku 1903, jedním z největších a nejaktivnějších je TJ Sokol. Mezi spolky s dlouhou historií patří také sbory dobrovolných hasičů, myslivecký spolek, Český zahrádkářský svaz, oddíl Junáka a Automotoklub Pačejov, který pořádá známé automobilové rallye. Mezi nejmladší spolky patří sdružení „Jaderný odpad, děkujeme nechceme“, založený roku 2003 jako reakce na záměr vybudovat v této lokalitě úložiště jaderného odpadu. Dále zde působí Spolek pro obnovu památek v krajině pod Slavníkem a Tenisový klub Pačejov. Občané se zapojují do bohatého společenského života a podílejí se i na úpravě a obnově obce v rámci dobrovolných brigád.
Kraj Vysočina, okr. Havlíčkův Brod, starosta Miloš Starý
Obec Sobíňov spolu s místními částmi Sopoty, Nová Ves (Huť), Hlína, Markvartice a Zvolanov leží v náhorní rovině nad řekou Doubravou. Obec má přes 700 obyvatel a je vzdálena přibližně 7 km východně od Chotěboře. Nejstarší písemný doklad z roku 1144 se váže k Liběcké obchodní stezce, která vedla obcí, ale počátek obce se datuje od roku 1384, kdy je prvně zmiňována ves a dvůr. V Sopotech se nachází památkově chráněný kostel Navštívení Panny Marie.
Letos soutěží Sobíňov ve Vesnici roku po osmé, v minulosti již získal Zelenou a Oranžovou stuhu.
V obci je mateřská škola, 1. stupeň základní školy, knihovna, pošta, prodejna COOP a kulturní dům. V letošním roce se připravuje projektová studie na vybudování multifunkčního centra, aby stávající kulturní dům měl smysluplné využití. Ke sportovnímu vyžití slouží fotbalové a víceúčelové hřiště, kde je možnost zahrát si fotbal, tenis, odbíjenou nebo nohejbal. Obec má vodovod i plyn, v roce 2012 byla spuštěna do trvalého provozu kanalizace a čistírna odpadních vod. V roce 2017 bylo vydáno stavební povolení na výstavbu vodovodu a kanalizace do místní části Hlína.
Na činnosti obce se významně podílí osm spolků, např. SDH, TJ Sokol, myslivci nebo Chašben, který vznikl pro oživení a obnovení zapomenutého Mariánského poutního místa v Sopotech. Akce jako např. Velikonoční jarmark, Staročeský jarmark, Mariánská pouť, Nikodémova noc a Svatomartinská jízda jsou hojně navštěvované a známé v širokém okolí. Sobíňov je také zapsán v České knize rekordů, když ve spolupráci se školami, podnikateli a obcemi v Podoubraví vytvořil 1662 metrů dlouhý řetěz kraslic. Tzv. Podoubravské kraslicové stromořadí upozorňovalo na úsilí o záchranu historických varhan.
Liberecký kraj, okr. Česká Lípa, starosta Gustav Pilz
Obec Svojkov se nachází v podhůří Lužických hor v pískovcové pahorkatině. Ke Svojkovu patří bývalé osady Nové Domky a Malý Bor, kde chalupy a chaty slouží převážně k rekreaci. Po osamostatnění obce v roce 1992 zde žilo 92 trvale hlášených obyvatel, dnes 248. Dominantou obce je mohutný skalní pískovcový hřeben. Pod skalami se nachází pozůstatky strážního skalního hrádku z počátku 14. stol., první písemně doložený majitel je z roku 1370.
Svojkov je v soutěži Vesnice roku nováčkem.
V budově obecního úřadu, která prošla celkovou rekonstrukcí, se nachází knihovna, kulturní sál, obecní byt, obchod se smíšeným zbožím a pošta Partner. V roce 2016 zahájila svou činnost ekologicky zaměřená Mateřská škola skřítka Ostružinky, z. s. Pro sportovní aktivity občané využívají areál multifunkčního hřiště, kde si mohou zahrát fotbal, volejbal, nohejbal a tenis, nebo nově vybudovanou cyklistickou dráhu (pumptrack). Téměř celá obec je plynofikována. Je zde vodovod a v rámci rekonstrukce elektrického vedení bylo vyměněno i veřejné osvětlení. V obci je vybudovaná pouze dešťová kanalizace, splašková kanalizace není vzhledem k velké členitosti obce rentabilní.
Areál zámecké zahrady je využíván celoročně pro pořádání celé řady společenských, kulturních a sportovních akcí, při kterých pomáhají místní i chalupáři. Největší akcí je Václavský jarmark, mezi další patří Folkový večer Svojkovská zahrada nebo Vánoční sousedské zpívání v kapli svatého Václava. Funguje zde spolek SK Svojkov s fotbalovým, turistickým a cyklistickým oddílem. Počátky místního SDH sahají až do roku 1874, kdy první velitel sepsal „Stanovy dobrovolných hasičů na Svojkově“. K dnešnímu dni má 73 členů, z toho 23 dětí.
podle podkladů MMR zpracovala Kateřina Pánková
© 2021 Triada, spol. s r. o., Praha, spolupráce: Webhouse, s. r. o.