(Voda v krajině 2021 I.)
Protierozní opatření, větrolamy, biocentra, hospodaření se srážkami, mokřady – desítky projektů z jihu Moravy a ostatních regionů, rozhovory se starosty, typy a inspiraci obsahuje publikace s výmluvným názvem Voda v krajině 2021.
Publikace je určená především představitelům měst, obcí, spolků, škol nebo místních akčních skupin. Jsou v ní rozepsané možnosti letošního dotačního programu kraje na podporu boje proti suchu, následné péče o zeleň a zadržování vody v krajině. Na ten kraj letos vyčlenil 20 milionů korun.
Jihomoravský kraj dlouhodobě patří mezi ty regiony, které jsou změnou klimatu a postupujícím suchem ohroženy nejvíce. A to i přesto, že letošní srážky jsou zatím nad průměrem posledního období.
„V boji proti suchu jsme všichni v první linii. Starostové a starostky, hejtmani, zemědělci, vlastníci půdy a mnozí další. Je na nás, jakou krajinu předáme dalším generacím. I proto jsme i v těchto ekonomicky těžkých dobách nesáhli ke škrtům v oblasti podpory boje proti suchu a přicházíme s dotačním programem, který má jedinou ambici. Inspirovat všechny starosty a starostky, aby se do boje proti suchu zapojili i další z nich,“ řekl k publikaci hejtman Jan Grolich.
Jeho 1. náměstek Lukáš Dubec považuje uvedený dotační program za jeden z nejdůležitějších, které má kraj k dispozici. „Z celkové částky 20 milionů je v něm vyčleněno 12 milionů na zadržení vody v krajině. Na podporu péče o zeleň putují tři miliony a čtyři miliony jsou určeny na projektovou dokumentaci těchto aktivit. A milionem korun chceme podpořit vznik koncepčních dokumentů,“ hovoří o podrobnostech Lukáš Dubec.
Podpora přípravy koncepčních dokumentů v boji proti suchu je v dotačním programu novým prvkem. „Chceme obce povzbudit v tom, aby se pustily do komplexnějšího uvažování. Cílem je, aby pro obec existoval dokument, který nachystá možná opatření v boji proti suchu a změnám klimatu na daném území například na deset let,“ vysvětluje záměr náměstek hejtmana Jan Zámečník.
Publikace bude posílá zejména obecním úřadům, a to v tištěné i digitální formě. V následujícím textu představíme jednotlivé dotační tituly dotačního programu Jihomoravského kraje na podporu boje proti suchu, následné péče o zeleň a zadržování vody v krajině a dále uvedeme několik inspiračních příkladů dobré praxe v této oblasti, a to nejenom z Jihomoravského kraje.
Tento titul je pro všechny žadatele, kteří už jsou připravení „kopnout do země“. Zaměřuje se na podporu hospodaření s vodou v území, zvýšení schopnosti krajiny zadržovat vodu a protierozní opatření. Patří sem tak výstavba, rekonstrukce a oprava malých vodních nádrží, mokřady, tůně, terénní úpravy drobných vodních toků, obnova říčních ramen v nivě, průlehy, travní pásy, větrolamy i výsadba zeleně k zadržení vody v krajině a další projekty.
Výsadba zeleně je jenom první část, pak je taky potřeba se o ni odborně starat, aby to nepřišlo vniveč. A pro tyhle účely je tady následující dotační titul. Patří sem péče o vzrostlé dřeviny, výchovné a opravné řezy, dosadby stromů i keřů, zalévání v době sucha nebo nákup a použití zavlažovacích vaků v intravilánech. Zkrátka vše, co je potřeba, aby stromy a keře přežily a plnily svou funkci. Celkem jsou nachystány tři miliony korun.
Žadatel, který už ví, co chce dělat a kde, stojí jen krůček před realizací aktivit, které krajině pomůžou lépe zadržet vodu. Předtím než se začne něco budovat, je nutný projekt, který podpoří tento dotační titul.
Opatření, která přírodě mohou pomoci jsou desítky. Aby to však mělo opravdový efekt, který skutečně ovlivní mikroklima a vodohospodářskou situaci na daném území, je potřeba vše promyslet, projednat s obyvateli a pořádně to naplánovat se zdravým selským rozumem. Proto vznikl tento nový dotační titul na tvorbu komplexního dokumentu, jenž by měl zhodnotit, která opatření v daném místě mají význam a předurčit kdy, kde a co udělat, a hlavně za kolik, aby váš kousek jižní Moravy zůstal zelený a plný života.
podle publikace Voda v krajině, kterou vydal Jihomoravský kraj
© 2022 Triada, spol. s r. o., Praha, spolupráce: Webhouse, s. r. o.