Obce na jižní Moravě chtějí být přátelské rodině

16. 1. 2023 Jihomoravský kraj Sociální problematika

Rekordní počet – 17 jihomoravských obcí, měst nebo městských částí se přihlásilo do auditu obec přátelská rodině (audit familyfriendlycommunity). Smyslem auditu je pomáhat v obcích vytvářet přívětivé prostředí pro rodiny. Jeho hlavním cílem je motivace občanů, aby měli zájem zasahovat do dění v obci a využili k tomu všech existujících možností, aby se jim v jejich obci dobře žilo.

Jihomoravský kraj

Proces udělení základního certifikátu trvá devět měsíců, plnění opatření pak tři roky. V případě úspěšné realizace schválených opatření je obci udělen plnohodnotný certifikát. Základní i plný certifikát může obec využít ke své propagaci. Od roku 2016 se do auditu zapojilo 40 obcí a měst, na sklonku roku 2022 se pak přihlásil rekordní počet uchazečů.

„Zájem obcí nás těší. Po úvodním semináři loni v listopadu se jich přihlásilo 17, přitom v předchozích letech to bylo kolem 7 obcí za rok. Můžu jmenovat nové obce, například Křetín, Bučovice, Lednici nebo Kyjov. Audit podporuje prorodinné klima v obci, zaměřuje se na budování vztahů a mezigenerační dialog, je zkrátka o mezilidských vztazích,“ uvedla radní pro sociální a rodinnou politiku Jana Leitnerová.

Již realizované příklady dobré praxe v obcích na jižní Moravě zahrnují například: zvýšení bezpečnosti na přechodech pro chodce, opravu chodníků, rozšíření bytů pro sociálně potřebné, zpracování koncepce zeleně, vzdělávání seniorů, zavedení služeb Senior taxi nebo Senior bus, instalace stojanů na kola, vznik nových dětských hřišť, psích výběhů nebo veřejných knihovniček, rozšíření nabídky služeb obyvatelům atd.

Audit familyfriendlycommunity je realizován od roku 2006 v Rakousku. Jihomoravský kraj, jako národní realizátor auditu, získal licenční smlouvu od rakouské Familie & Beruf Management GmbH, Vídeň, před osmi lety. V současné době poskytl licenci Olomouckému kraji a Ústeckému kraji.