Radnice v Jevíčku a Moravské Třebové sdílí dobrou praxi a navzájem se inspirují při rozvoji měst

28. 2. 2023 Pardubický kraj Regiony

Radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr zamířil na pozvání radnice do Jevíčka. Předmětem jednání byly obecní investiční záměry pro letošek i příští roky a možná podpora od Pardubického kraje, ať již finanční či metodická.

Pardubický kraj

Jednání se zúčastnili kromě jevíčského starosty Dušana Pávka, místostarosty Miroslava Šafáře a radního Miloslava Parolka také jejich kolegové z Moravské Třebové, starosta Pavel Charvát a místostarosta Václav Dokoupil. „Společně jsme diskutovali o přípravě průmyslových zón, kde v případě Jevíčka kraj již přispěl milionem korun na vybudování první části příjezdové komunikace, řešili jsme i problematiku finančně dostupného bydlení pro mladé rodiny a všeobecně způsoby, jak zamezit úbytku obyvatel. Jevíčko je v přípravě bydlení a pozemků velice aktivní, což se projevuje tím, že zde nedochází k masivnímu úbytku občanů. V Moravské Třebové připravují také velice zajímavé projekty a jsem moc rád, že obě radnice jsou spolu ochotné nadstandardně spolupracovat, vyměňují si zkušenosti a chtějí pracovat společně na zlepšení situace v této oblasti. To nebývalo úplnou samozřejmostí. Jako Pardubický kraj tyto žádoucí aktivity rádi nejen propojíme, ale v mnohém můžeme i pomoci s přípravou a financováním projektů, například formou poradenství pro získání evropských či státních dotací,“ uvedl radní Ladislav Valtr.

V Jevíčku vyroste nová podnikatelská zóna

Na společném setkání zástupci Jevíčka nejprve představili budoucí Průmyslový park – podnikatelskou zónu o rozloze čtyř hektarů, která má vyrůst poblíž nového sběrného dvora na Třebovské ulici. „Projekt je kvůli financování rozdělený na etapy, první část chceme dokončit v letošním roce, celkové náklady na vybudování infrastruktury dosáhnou výše zhruba 19 milionů korun. Dotace z ministerstva průmyslu a Pardubického kraje pokryjí zhruba 10 milionů. Tento projekt je pro rozvoj Jevíčka velice důležitý, protože sem díky němu chceme přivést nové zaměstnavatele či umožnit růst zdejším firmám. Již máme tři předběžné zájemce. Celkové náklady na kompletní dokončení průmyslové zóny odhadujeme na 60 milionů,“ vysvětlil jevíčský starosta Dušan Pávek.

Podpora bydlení pro mladé rodiny i kulturního života má zelenou

Diskuze se stočila i k praktickým zkušenostem s developerskými projekty na výstavbu nového bydlení, protože soukromý investor v Jevíčku právě dokončuje osm nízkoenergetických domů, i městským záměrům. Radnice připravuje zainvestování 32 parcel v lokalitě U Kapličky pro výstavbu rodinných domů. Výsledná cena pro kupující 1573 Kč za metr čtvereční je městem silně dotována, protože po započtení všech nákladů by byla o tisícovku vyšší. Tuto částku Jevíčko v rámci podpory nové výstavby platí z obecní kasy a bere ji jako investici do budoucna.

Na závěr jednání se přítomní vydali do nového kulturního domu Astra v Kostelní ulici, který vznikl kompletní rekonstrukcí bývalého kina. Stavební část projektu přišla město na 37,6 milionu korun a v objektu se nachází velký sál pro kulturní a společenské akce s kapacitou 200 lidí a malý sál pro 40 osob. Součástí budovy jsou další prostory tvořící zázemí pro účinkující a nezbytný servis pro návštěvníky. „Město na projekt dotační podporu neobdrželo a hradilo stavbu z rozpočtu a úvěru ve výši 30 milionů korun s dobou splatnosti 18 let. Jsme rádi, že Pardubický kraj věnuje pozornost i svému nejvzdálenějšímu regionu a připravuje u nás řadu rozvojových projektů, které bychom i do budoucna rádi využili pro zlepšení zaměstnanosti, podnikatelského prostředí a obecně zvýšení standardu služeb a občanské infrastruktury,“ dodal starosta Pávek.

Vzájemná sousedská inspirace

Sousedy z Moravské Třebové na jednání zajímaly zejména praktické zkušenosti Jevíčka, ať se jedná o přípravu průmyslové zóny, výstavbu sociálního bydlení nebo projekt rekonstrukce kina Astra. „Děkujeme, že jsme byli k této schůzce přizváni, už jen proto, že jsme měli možnost nahlédnout pod pokličku, jak naši bezprostřední sousedé řeší naprosto identické problémy, na které narážíme i my, jako je zaměstnanost, bydlení a kulturní vyžití občanů. V diskusi nad projekty města Jevíčka jsme načerpali mnoho poznatků pro přípravu obdobných projektů u nás,“ doplnil starosta Moravské Třebové Pavel Charvát.