Deník veřejné správy

Nový portál Poradce pro veřejnou správu: Spolehlivá navigace světem daní, účetnictví, rozpočtů a mezd ve veřejné správě

Vydavatelský dům Poradce podnikatele, který je na trhu již přes 30 let a stojí mimo jiné za úspěšným projektem Daně pro lidi, nedávno spustil nový portál. Poradce pro veřejnou správu představuje spolehlivou zkratku k informacím a řešením legislativy veřejné správy, a to z pohledu daní, účetnictví, rozpočetnictví, mezd a personalistiky.
17. 5. 2024 PPVS Ostatní

Startuje nový, již 7. ročník soutěže Ambasador kvality České republiky

O kvalitě mluvíme každý den. Představuje rozhodující faktor úspěchu pro jakoukoli organizaci. V dynamicky se měnícím světě je velkou výzvou. Proto Česká společnost pro jakost každoročně oceňuje ty, které se kvalitě věnují, podílejí se na jejím rozšiřování a přispívají k její implementaci. Toto úsilí si zaslouží být vidět, proto vznikla soutěž Ambasador kvality České republiky. Představuje platformu pro propagaci a osvětu tohoto fenoménu napříč obory. Soutěž je otevřená organizacím soukromého i veřejného sektoru. Má-li vyhrát ta vše, nezapomeňte podat přihlášku do 30. září.
17. 5. 2024 ČSJ Ostatní

Úhrada za mobilní telefon pro místostarostu

Jak máme vyplatit místostarostovi jednorázově částku za používání soukromého mobilu? Lze dát k odměně zastupitele? Musí se schválit a dodržet limit pro roční odměnu? Nebo mu můžeme jen poslat částku za používání mobilního telefonu na účet mimo odměnu?
17. 5. 2024 Obec a finance Legislativa

Stovka obchůdků na vesnicích funguje díky krajské podpoře

Obyvatelé menších obcí se nemusí bát, že si nedojdou ve své domovině na nákup základních potravin. Olomoucký kraj v dotačním programu Obchůdek podpoří letos přes sto malých prodejen na venkově, které by jinak zavřely a lidem by se zhoršila životní úroveň.
17. 5. 2024 Olomoucký kraj Regiony

Teplárenství se připravuje na bezuhelnou éru

Konstantně narůstající čísla návštěvníků a partnerů konference Dny teplárenství a energetiky naznačují, jak bouřlivému vývoji čelí české teplárenství. Podle Mirka Topolánka, předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení ČR, je aktuální situace velmi turbulentní. Teplárenství se připravuje na bezuhelnou éru, podmínky však nejsou ideální.
16. 5. 2024 Teplárenské sdružení ČR Energetika

Do 28. ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo nejvíce obcí z Karlovarského kraje

Soutěž Vesnice roku je v plném proudu. Pro Karlovarský kraj je tento ročník výjimečný zejména proto, že se do něj přihlásilo z celkového počtu 125 obcí 22 těch, které splňují stanovené podmínky. Jedná se o nejvyšší počet přihlášených obcí ze všech krajů v tomto ročníku a třetí nejvyšší počet v Karlovarském kraji od roku 2002, kdy se do soutěže Karlovarský kraj zapojil.
16. 5. 2024 Kralovarský kraj Regiony

Obce mají volné miliardy. No, a dál?

Situace se opakuje již několik let. Samosprávy odešlou v únoru výkazy a na začátku března se objeví informace, komentáře a úvahy, jak je možné, že státní rozpočet vykazuje schodek a obce (a kraje) přebytek. Označení dobrý hospodář se postupně mění na škudlil a „investicbojný“.
15. 5. 2024 Obec a finance Ekonomika

Ocenění na konferenci ISSS

Mobilní aplikace Portál občana z dílny Digitální a informační agentury (DIA) vyhrála večer před zahájením největší konference o digitalizaci veřejné správy ISSS v Hradci Králové cenu Český zavináč 2024, která oceňuje nejlepší projekty či osobnosti, které významně přispěly k digitalizaci a informatizaci veřejné správy.
15. 5. 2024 ISSS Veřejná správa online

Jihomoravský kraj dokončuje studii proveditelnosti k propojení vodárenských soustav Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina

Záměr propojení vodárenských soustav obou krajů potvrdilo už v roce 2021 memorandum o spolupráci Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina při přípravě opatření k zabezpečení dodávek pitné vody. Na konci června budou mít oba kraje hotovou závěrečnou studii. Jde o jeden z hlavních kroků boje proti suchu, který má mj. vytvoření robustního vodárenského systému na stabilních vodních zdrojích. Studie předkládá konkrétní návrhy možností technického propojování vodárenských soustav s výhledem na 50 let.
15. 5. 2024 Jihomoravský kraj Regiony

Lepší ochranu obcí před povodněmi zajistí dotace od Karlovarského kraje

Necelých 700 tisíc korun bude rozděleno z dotačního programu na realizaci opatření na ochranu před povodněmi. Rada Karlovarského kraje schválila podporu 8 žadatelům. Prostředky putují mezi obce Třebeň, Tuřany, Libavské Údolí, Dolní Žandov, města Nejdek, Krásné Údolí, Nová Role a Svazek obcí Bystřice.
15. 5. 2024 Karlovarský kraj Dotace

Česko je špičkou v čerpání fondů EU

Eurokomisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreira na setkání s místopředsedou vlády pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem vyzdvihla skvěle odvedenou práci České republiky, která se aktuálně řadí ke špičce v čerpání evropských fondů. Ke konci dubna 2024 bylo českým příjemcům vyplaceno přes 674 miliard korun, využili jsme tak 100 % finančních prostředků politiky soudržnosti vyčleněných pro programové období 2014–2020. Velmi dobře se daří i start nového období.
14. 5. 2024 Obec a finance Dotace

Výhercem celostátního kola Zlatého erbu 2024 je Plzeň

Na konferenci ISSS 2024 v Hradci Králové výherci celostátního kola Zlatého erbu 2024, soutěže o nejlepší webový portál, převzali během pondělního galavečera 13. května 2024 ocenění. Letos se konal 26. ročník, ve kterém se hodnotilo ve 12 krajích, celkem se hodnotilo 287 obcí, z toho pak 168 obcí s rozšířenou působností. V této kategorii zvítězila Plzeň. V kategorii obcí, které nemají rozšířenou působnost, zvítězil Poděšín. Cenu Jana Savického za nejlepší zvládnutí kritéria povinné informace získala obec Mnetěš. Cena veřejnosti pak putovala do Moravských Budějovic a Líšťan.
14. 5. 2024 Zlatý erb Veřejná správa online

Územní rozpočty pokračují v úsporné politice

Podle publikovaných údajů do konce února letošního roku získaly územní samosprávy, tedy kraje, hlavní město Praha a všechny ostatní obce a města, do svých rozpočtů celkem 133,8 mld. Kč, a to je o 7,2 mld. Kč, resp. o šest procent více než ve stejném období loňského roku.
14. 5. 2024 Obec a finance Ekonomika

Středočeský kraj podporuje navýšení kapacit základních a mateřských škol

Středočeský kraj si uvědomuje důležitost navyšování kapacit základních a mateřských škol, a to především v oblastech, kde je přetlak o místa ve školách a školkách značný. Radní schválili pokračování dotačního programu Podpory rozvoje a obnovy základních a mateřských škol, do kterého se budou moci žadatelé hlásit od 10. června 2024 do 27. září 2024. Konečné slovo budou mít ještě zastupitelé.
14. 5. 2024 Středočeský kraj Školství