Archiv článků (rubrika Veřejná správa online)

Bylo nalezeno 585 záznamů.

51. Elektronickou žádost o řidičský průkaz nově podáte i bez datové schránky

Ministerstvo dopravy přichází s další digitálním zjednodušením on-line žádosti o výměnu řidičského průkazu. Od 3. listopadu není potřeba pro odeslání žádosti na Portálu dopravy mít zřízenou datovou schránku. Stačí se pouze přihlásit do Portálu dopravy a v něm odeslat žádost o řidičský průkaz. Elektronické podání žádosti o řidičský průkaz ulehčuje život občanům již téměř dva a půl roku. Od spuštění Portálu dopravy došlo k navýšení počtu žádostí o trojnásobek, v současné době mluvíme o cca 1600 žádostech týdně.
7. 11. 2023 Ministerstvo dopravy Veřejná správa online

52. V soutěži Komunální projekt roku 2023 si odnesl první cenu projekt Komplexní nástroj pro odpadové hospodářství v Praze

Inovativní, udržitelnější, a především efektivnější řešení odpadového hospodářství v české metropoli – to jsou hlavní cíle projektu Komplexní nástroj pro odpadové hospodářství, který se umístil na prvním místě v již devátém ročníku soutěže Komunální projekt roku 2023. Ocenění v kategorii Odpadové hospodářství převzala náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí a klimatického plánu Jana Komrsková. Projekt je společně realizován pražskou městskou společností Operátor ICT (OICT) a odborem ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy.
26. 10. 2023 Praha Veřejná správa online

53. Digitalizace účetnictví v Česku pokulhává, v oboru panuje vysoká konzervativnost, shodují se odborníci

Zatímco ve skandinávských zemích dosahuje podíl digitalizovaných dokumentů až 75 procent, české účetnictví za lídry mezi zeměmi Evropské unie zaostává. Většina byznysmenů i účetních přitom podle průzkumů vidí budoucnost právě v digitalizaci. Zástupci technologických firem považují za největší překážku nekvalitní nástroje státní správy, instituce z oboru zase vidí problém v praxi jako takové.
24. 10. 2023 Lesensky.cz Veřejná správa online

54. Digitalizace je investicí do budoucnosti

Česká republika se aktuálně řadí mezi země EU s nejnižším tempem růstu HDP. Také proto je vláda nucena hledat prorůstová opatření, která pomohou českou ekonomiku opět nastartovat. Národní ekonomická rada vlády (NERV) i samotná vláda mezi tato opatření řadí i rychlejší digitalizaci státní správy, efektivnější práci s daty a využívání nových technologií. Nejen to se diskutovalo na konferenci Institutu pro veřejnou diskusi (IVD), která se konala před týdnem na téma Může být digitalizace státní správy cestou ke snížení schodku rozpočtu?
24. 10. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

55. Zlatý erb 2024 se zaměří na kybernetickou bezpečnost

Prestižní soutěž Zlatý erb, soutěž o nejlepší webový portál a digitální služby obce, letos vstupuje do 26. ročníku, který dostal přízvisko ročník kybernetické bezpečnosti, protože na bezpečnost webů se budou poroty soustředit nejvíce. Soutěž zaznamenala změnu ve vedení, na ředitelském křesle vystřídal odstoupivšího dlouholetého ředitele Tomáše Holendu nový ředitel Martin Lukáš. Ten dříve působil například v pražské a celostátní porotě Zlatého erbu.
17. 10. 2023 Zlatý erb Veřejná správa online

56. Bartoš oznámil podporu pro aplikace 5G sítí v regionech za více než 610 milionů korun

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásí na přelomu října a listopadu už druhou dotační výzvu „Demonstrativní aplikace ekosystému sítí 5G pro chytrá města, obce a regiony“. Více než 610 milionů korun evropských prostředků půjde z Národního fondu obnovy. Společně se zástupci města Ostravy a Moravskoslezského kraje Bartoš také pozval na Unique Summit 2023 v Ostravě, který má posílit podnikatelské prostředí a technologické inovace mimo tradiční centra a metropole.
17. 10. 2023 MMR ČR Veřejná správa online

57. Karlovarský kraj představil svoji digitální technickou mapu

V chebském kulturním centru Svoboda proběhla Konference digitální technické mapy (DTM) Karlovarského kraje 2023+. Setkání se zúčastnilo více než 100 zástupců firem, měst a obcí z regionu, aby se seznámili s podobou DTM a zjistili, jaké jsou její přínosy. Od příštího roku totiž začne pro obce platit zákonná povinnost vložit data do DTM krajů.
17. 10. 2023 Karlovarský kraj Veřejná správa online

59. Středočeský kraj hledá obce, které by měly zájem o nový web

Středočeský kraj spolupracuje s komunitou expertních dobrovolníků Česko.Digital a spolkem Otevřená města na vytvoření jednoduché šablony a systému pro weby malých obcí, příspěvkových organizací a neziskovek. Spolupráce se zároveň týká projektu CSGOV, platformy určené pro tvorbu webových stránek pro obce a další veřejné subjekty.
12. 10. 2023 Středočeský kraj Veřejná správa online

60. Elektronizace zdravotnictví se zpožďuje, lékaři stále bez možnosti sdílet potřebné informace o pacientovi

Elektronizace zdravotnictví se zpožďuje a stále chybí její klíčové součásti. Ministerstvo zdravotnictví (MZ) pro poskytovatele zdravotních služeb dosud nezajistilo jednotné, bezpečné komunikační prostředí pro vzájemné sdílení zdravotnických údajů. Nadále tak trvá stav, že lékaři nemohou v kritických situacích efektivně získat všechny potřebné a již existující informace o pacientovi.
10. 10. 2023 NKÚ Veřejná správa online

61. Umělá inteligence – vzpruha pro státní správu a samosprávu

Jednou z nejvýznamnějších inovací posledních let je využití generativní, respektive umělé Inteligence (AI) v různých oblastech společnosti. Přínosem může být i pro veřejnou a státní správu. Její integrací lze přinést vyšší výkonnost, produktivitu a zlepšení kvality služeb pro občany. České občany nevyjímaje. Státním zaměstnancům i úředníkům samosprávy umožní rychleji provádět různé úkony, včetně analýz, zvýšení efektivity napříč systémy v reálném čase. Takoví chatboti jsou skvělým řešením, které výrazně přispívá k tomuto pokroku a pomáhá efektivně komunikovat s občany a řešit jejich potřeby.
29. 9. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

65. O pomoc s dokončením digitální technické mapy byl velký zájem, Pardubický kraj proto vypisuje druhé kolo výzvy

Pardubický kraj pomůže obcím z regionu ušetřit desítky milionů korun potřebných na dokončení digitální technické mapy (DTM). Samospráva zároveň vypíše druhé kolo výzvy, protože stále eviduje zájem starostů o metodickou či finanční pomoc. Spuštění DTM bude revolucí v mapování v České republice. Dojde k němu 1. července 2024 a po letech příprav se veřejnosti zpřístupní on-line databáze s mapovými podklady ve vysokém rozlišení. V nich uživatelé snadno a rychle najdou technické údaje, inženýrské sítě, stavby a další důležité informace.
6. 9. 2023 Pardubický kraj Veřejná správa online

68. Starostové dostali cenné informace a pomoc s digitalizací map vítají

Pardubický kraj uspořádal seminář pro starosty, kteří mají zájem o metodickou či finanční pomoc s dokončením digitální technické mapy (DTM). Setkání se zúčastnilo téměř 150 zástupců menších i větších obcí z našeho regionu. Ke spuštění DTM v České republice dojde 1. července 2024. Po letech příprav bude veřejnosti přístupná on-line databáze s mapovými podklady ve vysokém rozlišení, ve kterých uživatelé snadno a rychle najdou technické údaje, inženýrské sítě, stavby a další důležité informace.
22. 8. 2023 Pardubický kraj Veřejná správa online

69. Český telekomunikační úřad bude nově dohlížet na digitální ekonomiku

Český telekomunikační úřad byl pověřen rolí národního koordinátora digitálních služeb. Koncepci, která pomůže zajistit jednotný dohled nad novými evropskými předpisy, schválila vláda. ČTÚ má již nyní kompetence v oblasti některých digitálních služeb, např. jako dozorový orgán pro tzv. nařízení P2B týkající se online platforem a internetových vyhledávačů. V budoucnu se jeho působnost dále rozšíří o dohled nad nařízením o digitálních službách, nad částí nařízení o správě dat a nařízením o datech.
17. 8. 2023 ČTÚ Veřejná správa online

70. Digitalizace a dopravní infrastruktura – desáté místo v Evropě

Česká spořitelna, a. s., spolu s portálem datové žurnalistiky Evropa v datech, v projektu Index prosperity a finančního zdraví, pravidelně hodnotí výsledky evropských zemí v deseti základních pilířích společenského a ekonomického života. Téměř sto dvacet datových indikátorů bohužel stále ukazuje na mnohdy až propastné rozdíly mezi východem a západem Evropy. Nedávno byly zveřejněny výsledky v odvětví – digitalizace a infrastruktura.
14. 8. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

73. Chcete poznat proces atestací eSSL? Přihlaste se na bezplatný workshop

Česká agentura pro standardizaci je pověřeným atestačním střediskem pro atestace elektronických systémů spisových služeb (eSSL). Vzhledem k tomu, že celý systém atestací začal fungovat naplno od 1. července 2023, připravili jsme sérii tří workshopů, jejichž cílem je odborná diskuse o podmínkách atestací eSSL, definovaných v Provozním řádu atestačního střediska.
21. 7. 2023 ČAS Veřejná správa online

74. Vytváříme business a procesní architektury úřadů municipalit

Pochopení toho, jak jsou agendy v působnosti orgánů municipalit vykonávány a zajišťovány jednotlivými činnostmi organizačních jednotek úřadů (tzn. prostřednictvím procesních sad), je základem pro efektivní a komplexní rozvoj agendových informačních systémů (AIS). Tyto AIS jsou využívaných úředníky v různých rolích při zajišťování služeb pro klienty.
10. 7. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

77. Zástupci vlády na konferenci ISSS 2023 přiblížili působnost nově vzniklé Digitální a informační agentury

Konference ISSS je tradičně místem a platformou, kde politici představují nové projekty týkající se digitalizace Česka. Na význam a funkci Digitální a informační agentury (DIA) se ministra pro místní rozvoj a místopředsedy vlády ČR pro digitalizaci Ivana Bartoše, náměstka ministra vnitra Lukáše Koláříka a zástupce ředitele DIA ptali Jan Pokorný a Petr Kubásek.
26. 6. 2023 ISSS Veřejná správa online

78. Zpracování dat zvýší zemědělcům výnos z půdy a zefektivní práci

Precizní práce s daty je dnes klíčová prakticky ve všech odvětvích, a to platí i pro zemědělství. Nejde přitom jen o samotný sběr dat, ale i jejich vyhodnocení, sdílení a využití v rámci automatizace co největšího množství procesů. V době vysokých cen pohonných hmot, energií, hnojiv, ale i pracovní síly tak hraje optimalizace zemědělské výroby klíčovou roli. Jak si stojí Česko ve využití dat ve srovnání se světem, jak se chytré systémy využívají v moderním zemědělství a k čemu všemu složí?
22. 6. 2023 Agdata Veřejná správa online

79. Karlovarský kraj představil vizi v oblasti ICT pro celý region

V zastupitelském sálu městského úřadu v Ostrově proběhlo krajské setkání IT odborníků obcí s rozšířenou působností a obcí II. typu. Uskutečnilo se po několikaleté pauze vynucené koronavirovou krizí. Hlavním cílem konference bylo představit strategii, jež vznikla za účelem rozvíjet IT a smart služby nejen krajského úřadu, ale i úřadů měst a obcí napříč regionem.
19. 6. 2023 Karlovarský kraj Veřejná správa online

80. Konspirační weby už nedosáhnou na veřejné peníze, MMR společně s experty připravilo metodiku pro mediální zakázky

Metodika pomůže veřejným institucím zajistit, aby se jejich online inzerce neobjevila na portálech, na kterých by mohla poškodit jejich dobré jméno. Patří mezi ně hlavně konspirační a dezinformační weby. Metodika doporučuje například úřadům nebo státem ovládaným podnikům postupy pro zadávání inzerce, které firmy v soukromém sektoru už delší dobu běžně používají.
6. 6. 2023 MMR ČR Veřejná správa online

81. Elektronická žádost o řidičský průkaz usnadňuje lidem život již 2 roky

Již dva roky si občané mohou ušetřit návštěvu úřadu a požádat o nový řidičský průkaz z pohodlí domova on-line. Takzvané ePodání od té doby využilo více než 64 000 řidičů, kteří o řidičský průkaz zažádali prostřednictvím Portálu občana nebo Portálu dopravy, spuštěného vloni v prosinci. Nejvíce možnost e-Podání využívají řidiči v Praze, Brně a Plzni.
2. 6. 2023 Ministerstvo dopravy Veřejná správa online

82. Zlínský kraj je lídrem v přípravě Digitální technické mapy, chce ji spustit už letos v říjnu

Podrobné informace o stavebních a technických objektech v území nabídne Digitální technická mapa, kterou aktuálně připravuje Zlínský kraj. Stane se užitečným pomocníkem při stavební a projektové přípravě, evidenci majetku nebo územním plánování. Kraj nyní dokončuje informační systém této mapy a import dat, aby ji mohl spustit už v říjnu letošního roku. Současně připravuje další projekt, v rámci kterého doplní datový fond o další sítě dopravní a technické infrastruktury.
31. 5. 2023 Zlínský kraj Veřejná správa online

83. Rozhovory s partnery konference ISSS 2023

Na konferenci ISSS jsme už třetí ročník v řadě zpovídali naše partnery ve filmovém koutku v přízemí u VIP zóny. Moderátorovi Janu Pokornému odpovídal generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon, generální ředitel Cisco Michal Stachník, generální ředitel ICZ Dan Rosendorf a Václav Koudele z Microsoftu, Tomáš Hlavsa z Evidenu a další.
31. 5. 2023 ISSS Veřejná správa online

84. Základní pravidla počítačové bezpečnosti úředníků

Diskuzní blok na závěr konference ISSS v Hradci Králové byl v duchu odpovědí na otázku: Co nového přináší eGovernment samosprávám? Hovořilo se o novém živnostenském portálu, o výzvách IROP, Centrálním místě služeb, o rozvoji digitálních technických map a také o tom, co přinese NIS2 obcím.
29. 5. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

86. Digitalizace usnadňuje cestování

Maximálně usnadnit a zlepšit kvalitu cestování díky digitalizaci. To jeden z cílů, kterým se zabývá nejen Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism. Co a proč dělá, zaznělo na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) v Hradci Králové. Moderní informační a komunikační technologie hrají klíčovou roli u portálů jako je Kudy z nudy či Visit Czechia, projektů e-Turista či GDS, ale také v souvislosti s prezentací Česka na fotografiích či ve videu.
25. 5. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

87. Moravskoslezský kraj je lídrem v rozvoji telemedicíny, v odlehlých oblastech regionu vzniknou telemedpointy

Do konce roku by v regionu mohlo začít fungovat pět telemedpointů, které zajistí vzdálený monitoring tělesných funkcí pacientů v odlehlých oblastech regionu. Moravskoslezský kraj systematicky a dlouhodobě podporuje rozvoj telemedicíny, aby lidé, kteří tu žijí, nemuseli daleko dojíždět za kvalitní zdravotní péčí.
24. 5. 2023 Moravskoslezský kraj Veřejná správa online

88. Region informačních technologií

Slogan „Region informačních technologií“ zdobí už několik let zcela oprávněně stánek, který na konferenci ISSS v Hradci Králové prezentuje Kraj Vysočina. Celý tento region je místem, kde se dá dobře žít, pracovat, podnikat a kam se dá zajet na návštěvu za poznáním a odpočinkem. Po návštěvě stánku uvedeme některé činnosti z oblasti informatiky, které se zde představily.
23. 5. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

89. Kraj Vysočina na ISSS

V Hradci Králové proběhl 25. ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě. Kraj Vysočina představil Národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví, budování digitální technické mapy a humanitární projekt partnerského regionu na Zakarpatí.
17. 5. 2023 Kraj Vysočina Veřejná správa online

91. Hradec Králové už čtvrtstoletí hostí konferenci ISSS

Hradec Králové už po pětadvacáté hostí konferenci ISSS. Slavnostní zahájení ISSS 2023 proběhlo v pondělní dopoledne v zaplněném Velkém sále Kongresového centra Aldis. Významné hosty z řad politiků, zástupců státní správy a samosprávy, ředitelů partnerských společností přivítal moderátor Jan Pokorný a diskutoval s nimi o tom, jak se Česko v posledním roce digitalizovalo a jaké jsou výhledy do budoucna.
15. 5. 2023 ISSS Veřejná správa online

92. Elektronizace zdravotnictví na Vysočině

Již před několika lety stálo české zdravotnictví před důležitým milníkem, přistoupit k plnohodnotné elektronizaci, která nejen zrychlí a zlepší jeho další rozvoj, ale bude přínosem i pro zkvalitnění zdravotní péče a služeb pro občany a v neposlední řadě přinese vyšší úspory na straně poskytovatelů péče i státu.
12. 5. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

93. Vysočina a digitalizace

Kraj Vysočina zaujímá v rámci České republiky centrální polohu. Je pro něj charakteristická členitost území Českomoravské vrchoviny, vyšší nadmořská výška a řídké osídlení. Rozlohou (téměř 6800 km2) se totiž Vysočina řadí mezi regiony nadprůměrné velikosti – pouze čtyři kraje jsou rozlehlejší, počtem obyvatel 504 tisíc obyvatel však mezi kraji Česka představuje třetí nejnižší lidnatost.
11. 5. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

94. Index Zákona o právu na digitální služby

Zákon o právu na digitální služby (ZoPDS) vstoupil v platnost dne 1. 2. 2020. Vláda stanovila 12 měsíců ode dne účinnosti pro nastavení harmonogramu a technických postupů pro postupnou digitalizaci úkonů pomocí katalogu služeb. Následující 4 roky má probíhat digitalizace úkonů, aby k termínu 1. 2. 2025 byly všechny úkony, jejichž povaha to nevylučuje, poskytovány jako digitální služby.
5. 5. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

95. Elektronizace veřejné správy

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) elektronizace veřejné správy v Česku za posledních několik let podstatně pokročila. Přesto v elektronické komunikaci s úřady máme co zlepšovat. Z výběrového šetření o používání informačních technologií v domácnostech vycházejí zajímavé výsledky o používání eGovernmentu lidmi napříč republikou.
27. 4. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

96. Kraj Vysočina využije evropské peníze na další provoz a rozvoj systému elektronického zdravotnictví

Kraj Vysočina je od roku 2018 provozovatelem Národního kontaktního místa pro elektronické zdravotnictví na základě pověření od ministerstva zdravotnictví. Jak informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný bude nyní kraj žádat o přibližně 20 milionů korun z evropského programu na další provoz a rozvoj systému elektronického zdravotnictví. Dotace by měla pokrýt 80 % nákladů, zbývající část uhradí kraj ze svého rozpočtu.
21. 4. 2023 Kraj Vysočina Veřejná správa online

97. V Česku se představí e-úředník

Česko se může již brzy stát první zemí ve střední Evropě, ve které bude občany obsluhovat e-úředník. Jeho „kanceláří“ bude multifunkční zařízení připomínající bankomat s kopírkou a tiskárnou, s lidmi bude jednat výhradně přes displej. Dokáže na počkání vyřídit široké spektrum požadavků ze strany občanů, ať již se jedná o online podání žádostí, poradenství, tisk, scanování dokumentů, realizaci plateb, ale také i vydání průkazek do městské dopravy či věrnostních karet. Výjimkou nemusí být ani jednání s policií.
19. 4. 2023 SMO ČR Veřejná správa online

98. Zlínský kraj chce být lídrem chytrých řešení pro města a obce, rezonovalo konferencí

Ve čtvrtek 13. dubna se Wichterleho sál Fakulty managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati stal dějištěm konference Smart Region Tour 2023 pro Zlínský a Olomoucký kraj. V několika diskuzních blocích došlo na témata, jako jsou praktické ukázky chytrých řešení, energetická nezávislost obcí, měst i domácností nebo investice do zelené energie. Nad konáním konference převzal záštitu hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Jedním z odborníků na pódiu byl krajský radní Jiří Jaroš, zodpovědný za oblast digitalizace a resort mládež a sport.
17. 4. 2023 Zlínský kraj Veřejná správa online

99. Digitální transformace veřejné správy

Jaká je realita v provázanosti ICT strategií na národní a místní úrovni? Zkušenosti autorů strategií digitální transformace a ICT pro místní a krajskou samosprávu říkají, že veřejná správa v území se nedočká zvýšeného používání digitálních služeb bez systémového přístupu a moderního řízení při rozpracování e-gevernmentu.
13. 4. 2023 OF 5/2022 Veřejná správa online

100. Provoz kabelovodů je prakticky bezúdržbový

Instalace kabelovodů je v dnešní době součástí už prakticky každého vznikajícího developerského projektu. Mezi hlavní výhody totiž patří minimální nutnost kopání do země při možných potížích. Pokud se kabelovody budují takzvaně na „zelené louce“, je jejich výstavba výrazně jednodušší, levnější i rychlejší. Všechny tyto aspekty potvrzuje i výstavba kabelovodu v úseku Dornych–Plotní. Tento kabelovod je více než pět kilometrů dlouhý a díky 83 revizním a montážním šachtám je prakticky bezúdržbový.
6. 4. 2023 Technické sítě Brno Veřejná správa online
Bylo nalezeno 585 záznamů.