Archiv článků (rubrika Regiony)

Bylo nalezeno 1694 záznamů.

51. Změna rozpočtového určení daní pro kraje míří k poslancům

Radní Pardubického kraje se, jak je již několik let zavedenou tradicí, setkali s poslanci a senátory zvolenými na území regionu. Kromě 10 poslanců se jedná také o pětici senátorů, jejichž volební obvod zasahuje alespoň částečně do Pardubického kraje. Velkým tématem jednání byla změna rozpočtového určení daní, a to i s ohledem na návrh, který v polovině dubna předložil ministr financí Zbyněk Stanjura.
2. 5. 2024 Pardubický kraj Regiony

52. Hradec Králové a cestovní ruch

Do Královehradeckého kraje loni přijelo nejvíce turistů za posledních 11 let. Celkem jich tento region navštívilo více než 1,5 milionu, z toho 80 % tvořili rezidenti a pětinu pak zahraniční cestovatelé. V celorepublikovém srovnání je tento kraj, po Praze, Jihomoravském a Jihočeském kraji, čtvrtým nejnavštěvovanějším.
2. 5. 2024 CzechTourism Regiony

53. Středočeský kraj dokončil historicky první Strategii kultury

Zastupitelé Středočeského kraje schválili návrh Strategie Středočeského kraje pro oblast kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví na léta 2024–2030. Jde o historicky první dokument, který definuje dlouhodobou vizi a cíle Středočeského kraje v široké kulturní oblasti. Do přípravy Strategie se v průběhu let 2023 a 2024 zapojila více než stovka odborníků.
2. 5. 2024 Středočeský kraj Regiony

54. Kraj Vysočina si připomíná 20 let v Evropské unii

Ze statistik Ministerstva pro místní rozvoj ČR vyplývá, že za posledních dvacet let, tedy za dobu členství České republiky v EU, podpořily evropské fondy na území Kraje Vysočina projekty různých žadatelů částkou více než 74 miliard korun. Samotný Kraj Vysočina má na kontě projekty za více než 13,5 miliardy korun.
30. 4. 2024 Kraj Vysočina Regiony

55. Jablonec nad Nisou je podnikání zaslíbený

Jablonci nad Nisou se ve vysoké konkurenci podařilo obhájit loňské prvenství v krajském hodnocení v rámci srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Druhou příčku obsadil Tanvald, bronz bere Liberec. Vyplývá to z dat, která již sedmnáctým rokem hodnotí v rámci celé České republiky 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.
30. 4. 2024 Město pro byznys Regiony

56. Velmi silné partnerství, starostové a kraj hledali v Pardubicích řešení společných problémů

V jednotě je síla. Dobře to ví členové Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR), které hájí zájmy 228 měst a obcí v našem regionu. V Pardubicích se ve čtvrtek 25. dubna uskutečnilo krajské shromáždění, kterého se kromě starostů a starostek aktivně zúčastnili i zástupci Pardubického kraje. Na programu jednání byla například témata z oblasti školství, ekologie, dopravy, energetiky a jejich dopadů na každodenní život v obcích.
29. 4. 2024 Pardubický kraj Regiony

57. V Ústeckém kraji je Městem pro byznys Most

Most, Chomutov a Ústí nad Labem. To jsou tři města, kam v Ústeckém kraji nejlépe za podnikáním. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys, v němž se hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy. Krajské výsledky jsou vyhlašovány na regionálních konferencích Svazu měst a obcí ČR.
29. 4. 2024 Město pro byznys Regiony

58. První krajská ideová konference přiblížila, jak nastartovat pozitivní změny v Karlovarském regionu

Zrevidovat současný stav karlovarského regionu a nastínit vize, jak by mohl vypadat v budoucnu. Takový byl cíl první ideové konference reVIZE 1.0, která proběhla ve čtvrtek 18. dubna v impozantních prostorách Císařských lázní. Akci, na níž se sešly špičky oborů z celé České republiky, uspořádaly Karlovarský kraj a Agentura 4K pro kulturní a kreativní průmysly ve spolupráci s krajskou hospodářskou komorou a dalšími partnery.
23. 4. 2024 Karlovarský kraj Regiony

59. Ostrov dobývá podnikatelský trůn v Karlovarském kraji

Ostrov se vyhoupl do čela letošních výsledků srovnávacího výzkumu Město pro byznys v Karlovarském kraji. Stojí za tím především přístup veřejné správy. Na dalších stupních vítězů se umístila města Sokolov a Cheb. Ve výzkumujsou hodnocena všechna města a obce s rozšířenou působností v rámci celé České republiky.
22. 4. 2024 Město pro byznys Regiony

60. Karlovarský kraj podporuje aktivity Klubu českých turistů, který se stará o značení pěších tras

Pokud jste se někdy vydali na některou z pěších turistických tras v regionu, do cíle vaší cesty vás bezesporu dovedlo značení, o které se starají lidé z Klubu českých turistů. Také letos se vedení Karlovarského kraje rozhodlo vyhovět žádosti Klubu českých turistů a poskytnout mu individuální dotaci na obnovu značení a údržbu informačního systému. Celkem na tyto účely vyčlenilo 200 tisíc korun.
22. 4. 2024 Karlovarský kraj Regiony

62. Žatec je historickým městem roku 2023

Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) za rok 2023 získalo město Žatec a získalo titul Historické město roku. Každoročně je tento titul vyhlašován 18. dubna, což je Mezinárodní den památek a sídel.
19. 4. 2024 Obec a finance Regiony

63. Kraj Vysočina opět podpoří dědictví UNESCO, všem třem městům pošle dotaci

Významné výročí si letos připomenou ve Žďáru nad Sázavou. Za poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře přijíždějí návštěvníci z celého světa už třicet let. Právě tak dlouho je unikátní památka architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla na prestižním Seznamu Světového dědictví UNESCO. Město tak čeká rok plný oslav, které spojilo s projektem 30 let na seznamu hvězd, finančně jej podpoří také Kraj Vysočina.
18. 4. 2024 Kraj Vysočina Regiony

64. Město pro byznys – Plzeň

Plzeň poskytuje nejlepší podnikatelské prostředí i přístup veřejné správy a stává se zaslouženým vítězem letošního krajského vyhodnocení srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Podnikání se daří také v Rokycanech a v Tachově. Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem hodnotí v rámci celé České republiky 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha.
18. 4. 2024 Město pro byznys Regiony

65. Pardubický kraj chce připravit rozvojové plány a systémovou podporu také pro Králicko a Svitavsko

Pardubický kraj pokračuje ve zpracovávání strategií pro další hospodářsky a sociálně ohrožená území v kraji. Na základě statistik se jedná o území Moravskotřebovska, Českostřebovska, Králicka, Svitavska. V rámci prvních dvou území již aktivně fungují jednotlivé pracovní skupiny a řídící výbory, a tak se nyní odborníci z kraje začali zaměřovat na další dvě území.
16. 4. 2024 Pardubický kraj Regiony

66. Byznys na Olomoucku? Nejlépe přímo v krajském městě

Olomouc je nejlepším městem z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Olomouckém kraji. Podnikání se velmi dobře daří také v Prostějově a Mohelnici. Ukázaly to letošní výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Analytici agentury Datank v něm hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.
16. 4. 2024 Město pro byznys Regiony

67. Podnikání v Ostravě vzkvétá

Letošní výsledky výzkumu Město pro byznys potvrdily výjimečné podnikatelské postavení Ostravy v rámci Moravskoslezského kraje. Na druhé místo se vyhoupl Havířov, bronz patří Karviné. Výzkum již sedmnáctým rokem hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v ČR podle kritérií hodnotících přístup veřejné správy a podnikatelské prostředí. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.
15. 4. 2024 Město pro byznys Regiony

68. Na Jilemnicku vzniklo první společenství obcí v republice

Liberecký kraj se stal prvním krajem, kde vzniklo společenství obcí jako nová forma meziobecní spolupráce. Konkrétně se jedná o oblast Jilemnicka, kde se na základě smlouvy podepsané starosty sdruží celkem 21 obcí, které se nacházejí ve správním obvodu obce s rozšířenou působností.
12. 4. 2024 Liberecký kraj Regiony

69. Na Zlínsku se podnikání daří nejlépe ve Valašském Meziříčí

Ve Zlínském kraji se Valašské Meziříčí umístilo na prvním místě při porovnání přístupu veřejné správy k tvorbě podnikatelského prostředí. Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí v rámci celé České republiky každoročně 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Další stupně vítězů v rámci Zlínského kraje obsadily Rožnov pod Radhoštěm a Vsetín. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank a krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.
12. 4. 2024 Město pro byznys Regiony

70. Na Hradecku za podnikáním do krajského města

Krajské město je nejlepším z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Královéhradeckém kraji. Podnikání se daří také v Broumově a v Trutnově. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys, které jsou vyhlašovány v rámci krajských setkání Svazu měst a obcí. Hodnotí se všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.
11. 4. 2024 Město pro byznys Regiony

71. Historické město roku

Historickým městem roku se stává pravidelně od roku 1995 město, které získá Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). Program regenerace byl ustaven vládním usnesením v roce 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje i pevně daných organizačních a ekonomických podmínek obnovy kulturních hodnot a ozdravení životního prostředí, ale také vytvoření center rozvoje historických jader měst a obcí.
10. 4. 2024 Obec a finance Regiony

72. Díky hospodářskému přebytku z loňského roku může Liberecký kraj rozdělit resortům další desítky milionů korun

Celkem 309 milionů korun z loňského roku může kraj přerozdělit mezi jednotlivé resorty. Jedná se o zapojení dosaženého kladného salda do rozpočtu letošního roku. O rozdělení tzv. hospodářského výsledku rozhodli na svém dnešním mimořádném jednání krajští radní. Bude ho schvalovat také krajské zastupitelstvo.
9. 4. 2024 Liberecký kraj Regiony

73. Počet obyvatel Středočeského kraje i nadále poroste, ukázal průzkum

Krajský úřad Středočeského kraje hostil kulatý stůl k tématu regionálního rozvoje, na kterém byly prezentovány výsledky unikátního průzkumu, který se věnuje demografickému vývoji obyvatelstva na území kraje do roku 2050 a současně kapacitám mateřských škol s přihlédnutím k aktuálnímu předpokládanému vývoji obyvatelstva.
9. 4. 2024 Středočeský kraj Regiony

74. Budeme mít na obcích ředitele úřadu?

V týdnu po Velikonocích se představitelé SMO ČR sešli se starosty Pardubického kraje v Domě techniky v Pardubicích a následně i se starosty z kraje Královehradeckého v zastupitelském sále Krajského úřadu v Hradci Králové.
8. 4. 2024 SMO ČR Regiony

75. Město pro byznys – Pardubice

Statutární město Pardubice ovládlo letošní Město pro byznys v kraji. Dobře se podniká také v České Třebové a v Přelouči. Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem hodnotí 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části hlavního města Prahy.
5. 4. 2024 Město pro byznys Regiony

76. Pravidla pro investory v Hradci Králové

Hradec Králové připravuje novou spolupráci s developery a investory pro udržitelný rozvoj města. S novými pravidly a zásadami, které reflektují potřeby lokality a podporují veřejný prostor, město usiluje o férové a předvídatelné prostředí pro investice. Partnerství, transparentnost a dialog jsou klíčové pro soulad mezi rozvojem a udržitelností slibující prospěch především pro obyvatele města.
4. 4. 2024 Obec a finance Regiony

77. Hledáme Vesnici roku 2024

Za účelem motivace, inspirace a sdílení úspěšné praxe se 20. března 2024 konal seminář pro zástupce obcí, kteří mají zájem zúčastnit se soutěže Vesnice roku a ucházet se o jedno z ocenění – Oranžová, Zelená, Modrá, Fialová, Bílá nebo Zlatá stuha. Seminář se uskutečnil v obci Nová Ves u Nového Města na Moravě, která loni získala titul Vesnice Kraje Vysočina roku 2023. Cílem setkání bylo předat účastníkům nejen základní informace o soutěži, ale také sdílet zkušenosti vítězných obcí a především inspirovat nováčky, čím mohou členy hodnotitelské komise zaujmout.
28. 3. 2024 Kraj Vysočina Regiony

78. Jihočeským městem pro byznys 2023 je Český Krumlov

Vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Jihočeském kraji stalo město Český Krumlov. Podnikatelské prostředí se rozvíjí také ve Vodňanech a Českých Budějovicích. Srovnávací výzkum již sedmnáctým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.
26. 3. 2024 Město pro byznys Regiony

79. Pravidla pro investory v Mikulově

V Mikulově jako turisticky vyhledávaném místě vyrůstá v posledních letech řada nových hotelů, penzionů a apartmánů. Naopak domy určené k dlouhodobému bydlení se staví výrazně méně a město se potýká s úbytkem stálých obyvatel, a tedy i poklesem příjmů na údržbu a další rozvoj. Mikulov se proto rozhodl změnit podmínky pro novou výstavbu a nastavit jasná pravidla, která zavážou investory k budování občanské vybavenosti nebo finančnímu příspěvku na doprovodnou infrastrukturu.
22. 3. 2024 Obec a finance Regiony

80. Je spuštěn příjem přihlášek do soutěže Vesnice roku

Vesnice roku je tradiční soutěž obcí, kterou vyhlašují Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství ČR. Mezi další vyhlašovatele se řadí Kancelář prezidenta republiky, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Asociace krajů ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Národní síť Místních akčních skupin ČR.
21. 3. 2024 Karlovarský kraj Regiony

81. Města pro byznys 2023 – Brno, Praha 22 a Mladá Boleslav

Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Hodnotící data se posuzují ve dvou hlavních kategoriích, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR a podílu veřejné správy.
20. 3. 2024 Město pro byznys Regiony

82. Cestovní ruch v zaostávajících regionech podpoříme více než 855 miliony korun

Odpočívadla, naučné a vodácké stezky, turistické trasy včetně značení, turistická informační centra nebo cestovatelské aplikace. To a mnohem víc vznikne díky výzvám Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), které se zaměřují na veřejnou infrastrukturu udržitelného cestovního ruchu v hospodářsky a sociálně ohrožených územích.
15. 3. 2024 MMR ČR Regiony

83. Vláda se na výjezdním zasedání v Jablonci zabývala problematikou Libereckého a Královéhradeckého kraje

Ve středu 13. března 2024 se v Jablonci nad Nisou uskutečnilo první letošní a celkově páté výjezdní zasedání vlády Petra Fialy v českých a moravských regionech. Kabinet se zabýval mimo jiné aktuální situací ve výstavbě dopravní infrastruktury v Libereckém a Královéhradeckém kraji, využíváním dotačních programů Ministerstva životního prostředí v obou krajích či přeshraniční spoluprací mezi příhraničními oblastmi Česka, Polska a Německa. Vláda jednala i s radami obou krajů a sešla se i se starosty okolních obcí.
14. 3. 2024 Úřad vlády Regiony

84. Cestou zdravého rozvoje se chce dát také Ústecký kraj

Inovační centrum Ústeckého kraje hostilo Krajskou konferenci pro města a obce s názvem Ústecký kraj – cestou zdravého rozvoje. Akce posloužila přítomným zástupcům měst a obcí jako vodítko k tomu, aby se i z našeho regionu stal z pohledu obyvatel „zdravý kraj“.
14. 3. 2024 Ústecký kraj Regiony

85. Praha má návrh vlastních stavebních předpisů

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila v pondělí 11. března podobu návrhu Městských stavebních předpisů (MSP). Během příštích 30 dní mohou jeho znění připomínkovat jednotlivé městské části. Účinnosti by předpisy měly nabýt souběžně s novelou stavebního zákona, tedy 1. července 2024.
14. 3. 2024 Praha Regiony

87. Veřejnost rozhodla: Vysočina je nejpopulárnější turistickou destinací

Kraj Vysočina letos ovládl tradiční anketu s názvem Kraj mého srdce, kterou pravidelně vyhlašuje turistický portál Kam po česku. Anketa po dvanáct let mapuje míru popularity domácích turistických destinací. Už vloni bylo umístění Vysočiny skvělé a letos se díky hlasům veřejnosti stala absolutním vítězem ankety.
11. 3. 2024 Kraj Vysočina Regiony

88. Starostové obcí Libereckého kraje si prohlédli prodejnu v Pěnčíně, lidé se v ní obsluhují sami

Starostové obcí Libereckého kraje za účasti krajského radního Jiřího Ulvra si ve středu 6. března prohlédli bezobslužnou prodejnu v Pěnčíně u Jablonce nad Nisou. Ta byla před časem otevřena jako první tohoto druhu v kraji. Na jejich dotazy ohledně provozu odpovídal provozovatel a spolumajitel prodejny Josef Pulíček mladší.
11. 3. 2024 Liberecký kraj Regiony

90. V Senátu byla zahájena soutěž Vesnice roku 2024

Pod záštitou předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Stálé komise pro rozvoj venkova byla dnes v Senátu zahájena soutěž Vesnice roku 2024. Letošní 28. ročník slavnostně vyhlásili místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, ministr zemědělství Marek Výborný, předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Veronika Vrecionová a místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal. Přihlášky do soutěže mohou obce podávat do 26. dubna. Celkový vítěz letošního ročníku soutěže bude znám 21. září a jeho vyhlášení bude v Uherském Hradišti.
6. 3. 2024 Vesnice roku Regiony

92. Strategie Středočeského kraje pro kulturní a kreativní odvětví míří do finále

Veřejnost má jedinečnou příležitost vyjádřit se ke Strategii Středočeského kraje pro oblast kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví 2024–2030. Tento zásadní dokument upřesní roli krajské samosprávy v podpoře kultury a stane se nástrojem koordinace rozvoje kultury a kulturních a kreativních odvětví na území Středočeského kraje.
5. 3. 2024 Středočeský kraj Regiony

93. Česko je na dobré cestě být SMART, brněnský URBIS přináší bezprecedentní souhru institucí

Ministerstva průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj, životního prostředí a dopravy, Svaz měst a obcí, Jihomoravský kraj, Statutární město Brno a společnost Veletrhy Brno právě dokončily podpis společného memoranda o spolupráci. Jeho cílem je společnými silami vytvořit platformu, která napomůže zavádění inovací do území a stane se hlavním středoevropským hubem pro propojování aktérů, know-how a aktivit na poli Smart Cities.
4. 3. 2024 MMR ČR Regiony

94. Olomoucký kraj se zapojil do mezinárodní sítě festivalových měst a regionů, jako první v Česku

Olomoucký kraj se zapojil do mezinárodní sítě festivalových měst a regionů EFFE Seal. Projekt představuje pro festivaly v Olomouckém kraji mimořádnou příležitost pro snadnější navazování mezinárodní spolupráce, rozšiřování sítě zahraničních kontaktů a zlepšování oblasti umělecké produkce, organizace i finančního zajištění.
29. 2. 2024 Olomoucký kraj Regiony

95. Malé obce Středočeského kraje si na svůj rozvoj rozdělí 17,5 milionu korun

Zastupitelé schválili 31 žádostí o dotaci na rozvoj malých obcí do 2000 obyvatel. Na projekty bude ze Středočeského Fondu obnovy venkova využito téměř 17,5 milionů korun. Největší dotace míří do Mirošovic na obnovu místních komunikací (1 445 000 Kč), v Hostouni na Kladensku opraví díky dotaci ulice Kladenská, U Potoka a V Koutě (1 400 000 Kč).
27. 2. 2024 Středočeský kraj Regiony

96. Odstartoval Výbor pro regionální politiku, ministerstva v něm budou koordinovat své kroky pro snižování regionálních nerovností

Ve Strakově akademii poprvé jednal vládní Výbor pro regionální politiku, který vznikl z iniciativy Ministerstva pro místní rozvoj. Na programu měl problematiku investic do školské infrastruktury nebo dopravy. Do budoucna výbor posílí koordinaci mezi jednotlivými resorty, aby ve svých aktivitách více zohledňovaly dopady na regiony.
22. 2. 2024 MMR ČR Regiony

97. U kulatého stolu se řešila výzva Operačního programu Spravedlivá transformace

Sekretariát Regionální stálé konference Karlovarského kraje ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a městem Sokolov uspořádaly v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace jednání u kulatého stolu. Představeny byly výzvy Obnovy území dotčeného těžbou a projektové záměry obcí.
20. 2. 2024 Karlovarský kraj Regiony

98. Centrum architektury Královéhradeckého kraje zahájilo svou činnost konferencí pro starosty

Nově vzniklé Centrum architektury Královéhradeckého kraje (CAKHK) zahájilo svoji činnost v úterý 6. února 2024. Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové se uskutečnila konference s názvem Rozvíjíme naši obec pro kvalitní život a výzvy 21. století, a to primárně pro starostky a starosty obcí v regionu. Konference se zaměřila především na praktické využití získaných kontaktů a informací při přípravě investičních záměrů.
7. 2. 2024 Královéhradecký kraj Regiony

99. Venkov 2024

Každoročně, vždy první únorový čtvrtek, se koná v budově Přírodovědecké fakulty UK v Praze na Albertově, ve Velké geologické učebně, diskuzní seminář věnovaný problematice venkova. Letošní seminář VENKOV 2024, již 16. ročník, se uskutečnil ve spolupráci s Českou geografickou společností (ČGS), která v letošním roce oslaví 130 let své činnosti.
7. 2. 2024 Obec a finance Regiony
Bylo nalezeno 1694 záznamů.