Greenpeace vyzývá ČEZ ke zveřejnění, za kolik vyváží do zahraničí

26. 5. 2000 Greenpeace Události

Praha – Greenpeace vyzvalo monopolního výrobce elektřiny – akciovou společnost ČEZ, aby zveřejnila přesná čísla, za kolik vyváží elektřinu do zahraničí. Všechny v poslední době zveřejněné informace totiž nasvědčují tomu, že ČEZ vyváží elektřinu za cenu nižší, než jsou výrobní náklady a poškozuje tak domácí spotřebitele.

„Podle oficiálních pramenů Ministerstva průmyslu a obchodu vyráběl ČEZ elektřinu vloni průměrně za 864 korun za megawatthodinu, do zahraničí ji však vyvážel o dvěstě korun levněji,“ prohlásil Jiří Tutter, ředitel české pobočky Greenpeace a dodal, že pokud chce ČEZ veřejnosti dokázat, že nevyváží elektřinu pod cenou, musí zveřejnit přesná čísla.

Ekologická organizace Greenpeace se dnes obrátila na předsedu představenstva ČEZ Theodora Dvořáka se žádostí, aby a. s. ČEZ zveřejnila přesné informace o následujících skutečnostech:

  • za kolik ČEZ exportuje elektřinu do zahraničí,
  • kolik elektřiny ČEZ hodlá v roce 2000 vyvézt,
  • do kterých zemí je elektřina exportována,
  • které zahraniční společnosti elektřinu od ČEZ odebírají.

Podle některých informací ČEZ již nyní vyváží do zahraničí více elektřiny, než kolik by vyráběl Temelín po svém spuštění. Většina exportované elektřiny přitom směřuje do sousedního Německa[1]. „Jestliže chce ČEZ spustit nebezpečný Temelín jen proto, abychom jeho elektřinu mohli pod cenou vyvážet do Německa, je to skandální,“ zdůraznil Tutter.

Poznámky

  1. Radko Pavlovec a kol., Zpráva o exportu společnosti ČEZ, a. s. – Podezření z cenového dumpingu, květen 2000

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR