Solární liga měst a obcí pokračuje

23. 8. 2010 OF 3/2010 Energetika

Také v letošním roce probíhá Solární liga, ve které mohou města a obce soutěžit ve využívání solární energie. V souhrnné kategorii bylo v loňském 6. ročníku přihlášeno již 661 měst a obcí, které soutěžily s instalacemi termických i fotovoltaických systémů. Soutěž vyhlašuje Liga ekologických alternativ.

Solární liga

Výsledky šestého ročníku byly oznámeny v lednu letošního roku a absolutním vítězem se stala Ostrožská Lhota (Zlínský kraj), která opanovala tři soutěžní kategorie. Zvítězila v souhrnné kategorii, kategorii fotovoltaických systémů a kategorii sídel do 5000 obyvatel. Výkon místní solární elektrárny vzrostl na dnešních 2,25 MWp.

V souhrnné kategorii se na druhém místě umístila obec Dubňany (Jihomoravský kraj) a na třetím Ležany (Středočeský kraj). V dalších kategoriích zvítězila Plzeň (sídla nad 50 000 obyvatel) a celkově druhé Dubňany byly první v kategorii sídel 5000–50 000 obyvatel. Mezi sídly s termickými systémy zvítězila Rusava (Zlínský kraj). Celkový výkon solárních systémů přihlášených v lize dosáhl téměř 40 MWp. Výkon solárních elektráren v České republice je ale až 12× vyšší – dosahuje 470 MWp.

Pořádí měst a obcí v lize je určováno na základě bodového klíče, kdy jsou body udělovány v kategorii termických systému podle plochy a u fotovoltaických systémů na základě výkonu. Tyto body jsou pro dosažení větší objektivity dále přepočítány na počet obyvatel daného sídla. Soutěží se v souhrnné kategorii a dále v samostatných kategoriích pro jednotlivé typy systémů a dle velikosti sídel.

Evropská liga

Novinkou šestého ročníku bylo zapojení do 1. ročníku Evropské ligy, který je podporován programem Evropské unie Inteligentní energie pro Evropu a účastní se jí celkem sedm zemí – Německo, Francie, Itálie, Česká republika, Polsko, Maďarsko a Bulharsko. V Evropské lize tak participovalo na 2600 evropských měst a obcí. Liga podporuje a propaguje soutěžení měst a obcí ve využívání solární energie a energie biomasy (další informace).

Vyhlášení 1. ročníku evropské ligy proběhlo 19. května 2010 ve francouzském Dunkerque během Evropské konference o udržitelném rozvoji měst a obcí a přineslo ocenění i do České republiky. V souhrnné kategorii byla oceněna na 3. místě obec Hostětín, která je dobře známá realizací celé řady ekologických projektů. Bodovaly také Litoměřice (3. místo v kategorii středních sídel) a Plzeň (kategorie velkých měst – 3. místo).

Aktuální dění v Solární lize, pravidla a přihláška

Bc. Eva Šusteková