Poříčany na semináři učily, jak rychle a levně postavit mateřskou školku

11. 4. 2011 MediaAge Školství

Vedení obce Poříčany se v minulém roce rozhodlo řešit problém s nedostatkem míst v mateřské školce tehdy nepříliš obvyklou cestou modulové stavby. Během pouhých dvou měsíců se jim nakonec podařilo postavit nadstandardně vybavenou školku výrazně levněji než by stála klasická zděná stavba. O své zkušenosti se nyní Poříčanští rozhodli podělit s dalšími obcemi a městy.

Seminář Stavby a přístavby mateřských a základních škol

Na semináři Stavby a přístavby mateřských a základních škol se nakonec sešlo téměř šedesát zástupců více než dvaceti měst a obcí ČR. Projektant i dodavatel stavby jim na příkladu poříčanské školky kromě jiného představili technické možnosti a přednosti modulových staveb.

Jejich základem je rozdělení stavebního projektu na jednotlivé moduly, které jsou následně na míru vyrobeny v továrně. Na místě stavby pak je budova pouze sestavena jako stavebnice. "Kromě výrazné úspory času a finančních nákladů, je hlavní předností modulových staveb jejich neuvěřitelná variabilita. Díky tomu se právě například v Poříčanech může již dnes počítat s budoucím rozšířením školky na plnohodnotnou základní školu," upozornil Jan Petr ze společnosti Touax, která stavbu realizovala.

Modulová školka v Poříčanech

Modulová školka v Poříčanech je navíc na první pohled nerozeznatelná od běžné stavby. Napomáhá tomu především speciální provětrávaná fasáda z cembonitových desek a pařené severské borovice. Pod ní je schováno celkem 15 modulů, které tvoří objekt o ploše 270 m2. "Nová mateřská škola nám pomohla vyřešit situaci pětadvaceti rodin, které by jinak se svými dětmi musely dojíždět do některé z okolních obcí. A ačkoliv původně k nápadu modulové stavby přistupovali někteří rodiče s odstupem, nakonec si ji nemohou vynachválit," řekla ředitelka školky Květa Suchánková.

Součástí semináře byly i přednášky týkající se vytvoření optimální atmosféry v mateřských školách nebo možností financování veřejných budov z fondů EU. Účastníci tak získali kompletní přehled informací o tom, jak získat finanční zdroje, postavit mateřskou školku a ještě v ní nastavit správné vztahy mezi jejími uživateli – dětmi i dospělými, kteří se o ně starají. Vysoký počet zájemců o seminář pak svědčí o tom, že se právě s problematikou nedostatku mateřských škol potýká stále více obcí.