Mateřské školky odmítnou každé desáté dítě, obce musí hledat náhradní řešení

28. 6. 2011 MediaAge Školství

Ačkoliv bylo v Čechách vloni otevřeno o sedmnáct školek více než v roce předchozím, počet předškoláků, kteří je navštěvují, se za stejnou dobu zvýšil o téměř třináct tisíc. Většina školek proto hlásí stop stav, polovina z nich dokonce musela požádat o výjimku, aby mohla přijmout více žáků, než bylo původně povoleno. Při řešení krizové situace musí dnes obce spoléhat i na netradiční řešení.

Na jednu třídu v mateřské školce připadá podle České školní inspekce v průměru přes 23 dětí, každé desáté navíc odejde od zápisu s nepořízenou. S tímto problémem se přitom dlouhodobě potýkají velká města i malé obce. "Počet míst v naší školce byl dlouhodobě nedostačující. Přes opakované pokusy získat finanční dotaci na stavbu nové mateřinky, jsme navíc nemohli spoléhat ani na krajský rozpočet, ani na evropské strukturální fondy. Hledali jsme proto nejen ekonomicky, ale i technicky zajímavé řešení, které by mohlo náš problém vyřešit. Po technické stránce jsme se inspirovali modulovou školkou v Poříčanech, nedostatek financí jsme pak vyřešili ve spolupráci se třemi okolními obcemi. Během pouhých dvou měsíců tak za přibližně 2,5 milionu korun získáme školku pro děti ze čtyř obcí," říká starosta středočeských Teplýšovic Josef Škvor. Díky variabilitě modulů budou navíc v Teplýšovicích připraveni i na dobu, až současný baby boom opadne.

Princip modulových staveb přitom není nijak složitý. "Celá budova je ve fázi projektu rozdělena na moduly a ty jsou poté na míru vyrobeny v továrně. Na místě je už budova pouze sestavena jako stavebnice. Cena modulových staveb je přitom o celých 20 až 35 % nižší než u tradiční výstavby a délka realizace se pohybuje v řádu dnů. Konkrétně v případě Teplýšovic půjde o deset dnů," říká Jan Petr, marketingový ředitel společnosti Touax, která modulové stavby na český trh dodává. "Jednou z hlavních předností modulových staveb je jejich variabilita. Mateřskou školu v modulovém provedení lze totiž poměrně snadno přestavět třeba na školu základní. Škola tak může doslova vyrůstat se svými žáky. Pokud by v Teplýšovicích baby boom v příštích letech opadl a zájem o školku klesl, může obec v budově zřídit například dětské jesle, po kterých je výrazná poptávka již dnes. I z tohoto důvodu mají třídy plánovanou světlou výšku tři metry, jak požadují patřičné normy," doplňuje Petr.

Jedním z průkopníků modulové výstavby v Čechách byly Poříčany u Prahy. Místní mateřská školka je sice na první pohled nerozeznatelná od jakékoliv jiné, objekt o ploše 270 m2 je ale ve skutečnosti postaven z patnácti modulů. Celý objekt byl navíc dokončen za pouhé tři týdny, hrubá stavba dokonce již za jeden den. "Nová mateřská škola nám pomohla vyřešit situaci padesáti rodin, které by jinak se svými dětmi musely dojíždět do některé z okolních obcí. A ačkoliv původně k nápadu modulové stavby přistupovali někteří rodiče s odstupem, nakonec si ji nemohou vynachválit," říká ředitelka poříčanské školky Květa Suchánková. Náklady na stavbu se podařilo stlačit přibližně na pět milionů korun včetně spodní stavby a vybavení interiéru. Do budoucna je v plánu dostavba dalšího patra a rozšíření školky o třídy základní školy. "Modulové stavby se konečně dostaly do povědomí veřejnosti a nepochybuji, že se hlavně modulové školky stanou brzy hitem, podobně jako je tomu již několik let v Německu, Francii a Beneluxu. Máme rozpracováno několik dalších projektů škol a školek, jen během léta bychom měli vedle Teplýšovic postavit i školku ve Vendryni a přístavbu základní školy v Neratovicích. Je vidět, že obce již nechtějí čekat, až se o ně postará kraj nebo stát, ale samy aktivně hledají co možná nejlepší řešení," uzavírá Petr.

Jan Benda