Dříteňské děti získaly novou modulovou mateřskou školu a Oranžové hřiště

1. 10. 2012 Obec Dříteň Školství

Dětem v Dřítni na Českobudějovicku začala v pondělí 1. října sloužit nová mateřská škola postavená modulovou technologií. Jde o nejrychleji vybudovanou školku v jižních Čechách. Její součástí je i zbrusu nové, moderní a bezpečné Oranžové hřiště.

„Nový územní plán obce počítá s přípravou parcel pro výstavbu 40 rodinných a bytových domů. V souvislosti s plánovaným rozšířením jaderné elektrárny Temelín očekáváme příliv mladých rodin a těm musíme poskytnout vhodné zázemí,“ uvedl starosta Dřítně Josef Kudrle (ODS).

Modulová školka Dříteň
Modulová školka Dříteň

Projekt výstavby nové mateřské školy pro 84 dětí v obci v blízkosti Jaderné elektrárny Temelín byl realizován v průběhu šesti měsíců. Samotná stavba trvala díky použité modulové technologii Touax pouhé dva měsíce. „Celkové náklady na výstavbu nové mateřské školy dosáhly zhruba 15,6 miliónu korun. Pět miliónů jsme získali z prostředků takzvané Rámcové smlouvy uzavřené mezi společností ČEZ a naší obcí, sedm miliónů činí půjčka získaná od Komerční banky ve spolupráci s Evropskou investiční bankou a zbývající část akce jsme hradili z vlastních zdrojů,“ uvedl starosta Dřítně Josef Kudrle (ODS).

Díky rámcové smlouvě, kterou ČEZ v dubnu 2009 uzavřel s Jihočeským krajem, dává ročně energetická společnost na podporu projektů na jihu Čech 110 miliónů korun. Obec Dříteň ročně dosahuje na 6 miliónů korun. „Dobrá vybavenost obce je vedle ceny parcely a rozumné dostupnosti do zaměstnání důležitým kritériem při volbě místa pro bydlení. V Dřítni mají školu, lékaře a teď i novou školku. Obec je nedaleko Českých Budějovic a díky své blízkosti k elektrárně tady nachází zázemí i někteří naši zaměstnanci. Jsem přesvědčen, že s plánovanou dostavbou bude atraktivním místem i pro budoucí personál elektrárny,“ řekl Miloš Štěpanovský, ředitel JE Temelín.

Pro stavbu školky byla využita technologie obytných modulů, kdy je celý objekt vyroben v továrně jako sada samostatných prostorových jednotek – modulů, které jsou pak na místě realizace složeny do výsledného objektu jako velká stavebnice. Dříteňská školka je složená z 33 modulů s hrubou plochou přesahující 700 metrů čtverečních. „Hrubá stavba nám trvala pouhé dva dny, celá realizace dva měsíce. Spolupráce s panem starostou byla naprosto ukázková. Obec přesně věděla, čeho chce dosáhnout a co ji modulová technologie oproti tradiční výstavbě přinese. Obec postavila v rekordním čase novou školku, výrazně uspořila na investičních nákladech a ještě získala variabilní objekt, který půjde v případě potřeby v budoucnu rozšířit o další prostory,“ vysvětlil Albert Tošovský, obchodní ředitel společnosti Touax, která stavbu realizovala. Toto řešení využily pro nové školky i například středočeské Poříčany a Teplýšovice.

Výstavbou školky se Dříteňským „uvolnily ruce“ pro rozšíření základní školy. Mateřská škola byla totiž dosud součástí objektu základní školy. V obci tak postupně vzniká jednotný školský areál s možností rozšiřování a další modernizace. „Jde o velmi zásadní krok pro budoucí rozvoj obce, který bychom bez významné pomoci elektrárny Temelín nebyli sami schopni realizovat,“ poznamenal starosta.