Přestavba historických center vesnic
Vývoj zástavby na venkově souvisí s celkovým vývojem společnosti. Zemědělská vesnice je minulostí. Počet zemědělců se rapidně snížil. Změnila se pracovní náplň obyvatelstva i životní styl. Samozásobitelství téměř vymizelo, počet domácích zvířat klesl a potraviny se kupují.
Osobní automobily se staly běžným dopravním prostředkem, počítače se rozšířily do každé rodiny, mobilní telefon má každý. Otevřel se nám svět, naše děti a vnuci pracují, či studují ve světě, jsme rovnoprávnou součástí Evropy.
Požadavky na standard a kvalitu bydlení se zvýšily. Venkovské stavby se mění a s nimi se mění i ráz vesnic. Domy se adaptují, či se nově přestavují. U vesnic vznikají areály novostaveb i průmyslové zóny. Podstatně se zlepšila technická infrastruktura, i čistota. Zvýšila se životní úroveň obyvatel.
Podívejme se stručně na vývoj jihomoravské vesnice. Její charakter je převážně dán řadovou zástavbou bývalých selských usedlostí, které tvoří jádro obcí. Tato tradiční zástavba však velmi dobře vyhovuje i soudobým požadavkům na bydlení, zejména proto, že skýtá intimitu dvora, či atria. Postupně jsou jádra vesnic přestavována v různé kvalitě. Velmi často se provádí potřebné zateplení budov, při kterém jsou stavební detaily a původní členění odstraněny. Plocha průčelí bývá položena jednobarevně, leckdy s výraznými, až křiklavými barvami pro venkovské prostředí nevhodnými.






Kamenné předzahrádky
Změnila se také vesnická zeleň ve veřejných prostranstvích, ale i v zahradách u domů. Věnujme se nyní jen předzahrádkám. U domů bývaly sázeny lípy, aby chránily dům před bleskem a zejména ovocné stromy. Dávaly ovoce i křížaly, ale měly nevýhodu: padalo z nich listí! Již za minulého režimu se kácely a místo nich se začaly vysazovat jehličnany, stříbrné smrky, polehavé jalovce, thuje, konifery. Tradiční venkovské květiny a léčivky počaly mizet a s nimi dřevěná oplocení. Nahrazovaly je ploty z různých materiálů, ale i živé ploty. V oknech se rozšířily truhlíky plné pelargonií a v zahrádce novodobé květiny, svědčící o péči bydlících. Také mnohé obce o své prostředí dbají a některé si organizují soutěž o nejkrásnější zahrádku, dokonce i o nejhezčí okno! To lze jen chválit a dávat za příklad.
V předzahrádkách však nastává nový směr: doba kamenná. Ta nevyžaduje pletí a zalévání. Před pár lety se kamenná předzahrádka – inspirovaná japonskou zahradou – vyskytla jen ojediněle. Dnes se však z kamenných zahrad stala móda. Realizují ji firmy zahradních architektů. Podívejme se jak vypadají ve vesnicích jižní Moravy!

