Petici za důstojné bydlení lze v Jirkově podepsat i na radnici

30. 3. 2015 Městský úřad Jirkov Bydlení a stavby

Jirkov – Jedním z příkladů toho, jak město Jirkov podporuje slušné občany, je intenzivní spolupráce s místními společenstvími pro dům (SPD). Během uplynulých tří let probíhala jednání, setkávání a dohledávání potřebných údajů, a toto úsilí teď stojí za aktuální peticí za důstojné bydlení, kterou mohou lidé podepisovat také na městském úřadě v Jirkově.

Jak vyplývá z údajů zpracovaných do tabulek v tlusté papírové složce, ve městě s jednadvaceti tisíci obyvatel je přes tři tisíce bytů v rukách soukromých majitelů. „Z toho zhruba jednu třetinu vlastní spekulanti, kteří jsou tím nejtíživějším problémem,“ uvádí místostarostka Dana Jurštaková a dodává: „Víme přesně, o koho jde. Máme jejich jména, máme přehled, kdo kolik bytů vlastní. Bohužel jim podle současných zákonů do byznysu zasahovat nemůžeme,“ krčí rameny.

Spekulanti totiž pronajímají byty příjemcům sociálních dávek, na nájem jde částka vyplácená úřadem práce. Úskalí je ale v tom, že vlastníci bytů nehradí SPD do společného fondu, zálohy za teplo a vodu. Dluhy SPD narůstají do takové míry, až hrozí bankrot. Cílem petice je právě tomuto zabránit. Změnit zákon tak, aby vyplácení dávky na bydlení bylo podmíněno platbami do společného fondu. „Jednali jsme s ministryní práce a sociálních věcí, s ministerstvem, úřadem práce a výsledkem je tato iniciativa. Jsem ráda, že se do toho naši lidé pustili a držíme jim palce,“ potvrzuje podporu místostarostka.

Dalším problémem je také přístup nájemníků ke svému okolí. Byty po nich zůstávají vybydlené a poničené, devastují také společné prostory a prostranství kolem domů. Město bude společenstvím nadále pomáhat, zvát je na společná jednání, poskytovat jim veškeré podklady, které se podařilo úředníkům shromáždit, nicméně o svůj majetek se musejí vlastníci prát sami.

Eva Dušková