Smart City v Brně: česká města budou na veletrhu URBIS inspirovat evropští lídři i světoví urbanisté

26. 3. 2018 BVV Bydlení a stavby

Brno – Víc než 50 měst z celé Evropy, světově uznávaný urbanista Ulrik Nielsen, zástupci Evropské unie. Tak vypadá stručný přehled účastníků konference, která se odehraje na brněnském výstavišti 25. až 26. dubna pod obnovenou značkou URBIS. Ta má nově podtitul „smart city fair“ a starostům středoevropských měst představí formou konference a výstavy nejnovější trendy v budování „chytrých“ měst.

Cílem konference i výstavy, na které se představí největší hráči na poli Smart City, je ukázat představitelům středoevropských měst cestu, jak smysluplně budovat koncept chytrého města. „URBIS se stává unikátní platformou pro sdílení zkušeností a navazování kontaktů mezi městy, které jsou dnes v Evropě lídry v oblasti smart city a osvícenými představiteli měst, kteří chtějí nová řešení usnadňující život svým občanům, zavádět systematicky a s jasnou vizí,“ vysvětluje vedoucí manažer projektu URBIS Smart City Fair Martin Videczký.

Akce cílí nejen na česká města, součástí bude Summit chytrých měst celé Visegrádské čtyřky. Ten cílí na sdílení dobré praxe mezi ministerstvy 7 států s ohledem na finanční i organizační podporu chytrých měst ze strany státu. Svoje zkušenosti představí i zástupci dvou zemí, které jsou v Evropě lídry v zavádění chytrých řešení – vystoupí norská velvyslankyně i velvyslanec Francie.

O zkušenosti se hned první den podělí také uznávaný urbanista a architekt Ulrik Nielsen, který je tváří proslulého studia Gehl Architects. Na konkrétních případech ukáže, jak lze vybudovat chytré město, ve kterém se lidem lépe žije. Nielsen umí takto kouzlit i v dopravně velmi vytížených městech, jako jsou například New York, Moskva nebo Sydney. Dvoudenní program by měl podle organizátora konference Davida Bárty propojit velkorysé ideje s praktickými informacemi a zkušenostmi se samotným zaváděním řešení. „První den je zaměřen především na chytrý development, tedy výstavbu chytrých čtvrtí. Pokročilá města si uvědomují, že právě skloubením nových technologií a urbanistického pojetí „měst pro lidi“ lze ovlivnit životní styl, ale i ceny bytů. Představí se tak špičková zahraniční města, od kterých se mohou naši developeři i města učit. Druhý den má program za cíl prezentovat příklady středoevropských měst, jejichž problémy jsou všem blízké. Cílem je inspirovat se mezi sebou a tím urychlit zavádění chytrých řešení, ale i podnítit vzájemnou spolupráci mezi městy,“ popisuje program organizátor konference David Bárta. Právě praktický přesah a propojení s dodavateli chytrých řešení je přidanou hodnotou celé akce.

Chytrá řešení v Brně představí například Vídeň (chytrá čtvrť Seestadt), Stavanger, francouzské Bordeaux (nová čtvrť Euroatlantique), Graz (nová čtvrť Reininghaus), Rotterdam (obnova městské čtvrti Heart of South) či španělské Bilbao. Na pódium zamíří prezident sekce TEN Evropského hospodářského a sociálního výboru Pierre Jean Coulon a program financování investic do chytrých měst představí Pierre-Emmanuel Noel z Evropské investiční banky (EIB).

Výstava firem, které tvoří chytrá města

Na místě program doplní výstava největších českých i nadnárodních hráčů na trhu chytrých řešení. Své produkty pro efektivnější správu města, zdrojů i komunikace s občany přivezou například společnosti Mastercard či ČEZ ESCO, které se staly generálními partnery akce. Mezinárodní prestižní konference s výstavou představuje ideální propojení lídrů v inovacích a dodavatelů chytrých řešení pro města se zástupci obcí, měst, krajů či aktivními občany.

Jedinečnost projektu URBIS Smart City Fair stoji na silném propojeni organizátora, společnosti Veletrhy Brno, s městem Brnem, které dlouhodobě téma Smart City řeší. Povedeným projektem je například elektronická identita Brno iD, díky které lze například z domova zaplatit jízdenku na MHD nebo zaplatit poplatek za komunální odpad.

Další informace

Karolina Křenková