Město Dobříš nezákonně využilo „in house“ zadání, pokuta činí 500 000 korun

20. 7. 2020 ÚOHS Veřejné zakázky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zamítl rozklad města Dobříš ve věci veřejné zakázky na zajištění nakládání s komunálními odpady, kterou město realizovalo prostřednictvím vertikální spolupráce, a potvrdil prvostupňové rozhodnutí Úřadu, v němž byla zadavateli uložena pokuta 500 tisíc korun za přestupek spočívající v tom, že v rozporu se zákonem nezadal plnění vyplývající ze smlouvy na zajištění nakládání s komunálními odpady jako veřejnou zakázku v některém z druhů zadávacích řízení dle zákona o zadávání veřejných zakázek. Rozhodnutí je pravomocné.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Zadavatel se při uzavírání smlouvy na zajištění nakládání s komunálními odpady a následně i dvou dodatků ke smlouvě rozhodl zadat plnění přímo dodavateli DOKAS Dobříš, s. r. o., a to uplatněním výjimky „in house“ (vertikální spolupráce) bez zadávacího řízení. Postup zadání plnění prostřednictvím vertikální spolupráce zadavatel aplikoval neoprávněně, neboť nebyly splněny podmínky kumulativně vymezené zákonem o zadávání veřejných zakázek. Konkrétně se jednalo o to, že jmenovaný dodavatel nevykonával v rozhodném období více než 80 % činnosti ve prospěch zadavatele.

Zákon o zadávání veřejných zakázek umožňuje využití tzv. vertikální spolupráce, tedy uzavření smlouvy na určité plnění mezi zadavatelem a dodavatelem, který je vůči zadavateli ve vztahu „interního“ (in house) dodavatele, neboť realizace takového plnění se nepovažuje za veřejnou zakázku. Zadavatel je v případě aplikace tohoto postupu povinen splnit všechny zákonem stanovené podmínky (viz § 11 a 13 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek).

Martin Švanda