Zájem jihočeských měst a obcí o energeticky úsporná opatření stoupá

17. 8. 2020 Energy Centre České Budějovice Energetika

Zastupitelé Jihočeského kraje schválili dotaci, kterou podpoří činnost spolku Energy Centre České Budějovice (ECČB). Projekt „Nezávislé poradenství, osvětové akce a přeshraniční spolupráce pro Jihočeský kraj“ pomůže zlepšit hospodaření s energií, zavést smysluplná energeticky úsporná opatření v jihočeských městech a obcích a zvýšit informovanost v oblasti efektivního využívání energie a obnovitelných zdrojů.

Města a obce Jihočeského kraje mohou využít bezplatného, nezávislého poradenství v oblasti energeticky úsporných opatření. Konzultanti ECČB navštíví po dohodě město nebo obec a zodpoví zástupcům obce dotazy týkající se energetiky budov v majetku obce (zateplení a rekonstrukce budov, vytápění budov apod.) a provedou analýzu energetické a ekonomické vhodnosti plánovaných opatření včetně doporučení možných dotačních titulů. Na základě odezvy jihočeských měst a obcí lze konstatovat, že velká řada z nich zvažuje nebo plánuje energeticky úsporná opatření a pomoc ve formě poradenství a analýzy vítá.

Součástí aktivit projektu je také osvěta ve formě seminářů. Kvůli současné situaci jsou místo seminářů pořádány webináře, které je možno následně shlédnout na youtube kanálu ECČB. Webináře se věnují aktuálním tématům, již byly vysílány webináře na témata: dotace Nová zelená úsporám a Dešťovka a dále fotovoltaika a rozúčtování tepla a teplé vody v bytových objektech.

Nejbližší akcí „naživo“ je plánované přeshraniční zasedání Pracovní skupiny Energie Jihočeský kraj – Horní Rakousko, které se uskuteční ve Vodňanech 15. 9. 2020 za podpory města Vodňany. Tématem bude efektivní hospodaření s energií v podnikatelské sféře a účastníci zasedání následně navštíví a prohlédnou si firmu Pöttinger, která vyrábí zemědělské stroje.

Pro veřejnost je určena akce Den čisté mobility, který letos připadne na 22. září. Tuto oblíbenou akci pořádá ECČB již pátým rokem, uskuteční se tradičně na náplavce u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích. Tento den patří nejen školám, ale i široké veřejnosti. Zajímavý program bude zaměřen na ekologickou dopravu, bezpečnost dopravy a recyklaci. Akce se uskuteční pod záštitou hejtmanky Jihočeského kraje a primátora města České Budějovice.