K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace

Online odečty vodoměrů

Datum: 4. 12. 2020, zdroj: OF 5/2020, rubrika: Veřejná správa online

Zajistit online odečty vodoměrů ve městech a obcích lze různými způsoby. Je možné vybudovat si vlastní lokální síť WMBUS vysílačů nebo jinou lokální radiovou síť a tyto sítě následně provozovat a využívat pro odečty. Vybudování takové sítě však přináší další nemalé náklady, vysílače a routery mají omezenou životnost a provoz lokální sítě znamená další budoucí náklady pro provozovatele. Zajištění bezvýpadkového provozu lokální sítě také není zadarmo.

Dálkové odečty pomocí přijímačů, s nimiž je nutné objíždět objekty a lokálně načítat data, nelze nazývat online systémem, neboť jezdit po obci každý den a načítat data je výrazně neekonomické.

IoT – Internet of Things

Vodoměr Sensus
Vodoměr Sensus

Pro online odečty vodoměrů, ale také jiných zařízení (např. odečty elektřiny a plynu) je možno využít mobilní sítě IoT (Internet of Things – Internet věcí). IoT sítě LoRa, Sigfox a NB-IoT umožňují zařízením komunikovat levně, bezpečně a na velké vzdálenosti při zcela minimální spotřebě energie. Konkurence na trhu a dostupnost několika technických řešení IoT sítí přináší zajímavé ceny, díky kterým lze IoT sítě aplikovat na odečty vodoměrů za velice výhodných finančních podmínek. Spojením s online zpracováním dat pro koncové zákazníky se otevírá možnost nabídnout uživatelům komplexní a skutečnou online službu za velice výhodných podmínek. Pochůzkové odečítací systémy se stávají neefektivními jak s ohledem na cenu, tak z hlediska množství přenesených dat. O těchto systémech již dnes nelze tvrdit, že jsou online a budou brzy nahrazeny online systémy s nižšími provozními náklady.

Sběr dat

IoT sítě se stávají cenově dostupným a nejrychlejším řešením pro sběr dat, neboť pro zprovoznění není nutné budovat lokální radiovou síť a následně ji propojovat se servery zpracovávajícími data – IoT sítě mají celoplošné pokrytí a propojení na servery zpracovávající data mají již zprovozněno – data lze zobrazit ihned po aktivaci odečítací jednotky v libovolné lokalitě. IoT sítě jsou standardně provozované s vysokou úrovní bezpečnosti a spolehlivosti. Provozovatelům odpadá starost se zajištěním stabilního provozu a řešením provozních problémů v lokální radiové síti.

Zpracování a zobrazení dat

Skutečné online systémy zpracovávají data několikrát denně, data jsou ihned dostupná pomocí webových aplikací jak pro koncové uživatele, tak pro provozovatele. Každý koncový uživatel má umožněn online náhledový přístup na data o spotřebě vodoměru umístěného v jeho objektu a dostává pravidelné reporty o spotřebě. Webové aplikace umožňují propojení s dalšími aplikacemi (dispečink provozovatele), účetními a provozními systémy (Triada, Gordic apod.) a nabízí velkou míru automatizace. Příprava podkladů pro vyúčtování znamená pro provozovatele pouze několik kliků v aplikaci a export dat ve vhodném formátu. Provozovatelé s moderními provozními systémy jsou do aplikace přímo napojeni pomocí tzv. API a data do jejich systému jsou automaticky nahrávána v reálném čase.

Výpis vodoměru
Výpis vodoměru

Odečítací jednotky

Ceny odečítacích jednotek využívajících IoT jsou srovnatelné s cenami WMBUS řešení, výdrž baterií je díky energeticky úsporným IoT protokolům Sigfox, LoRa, NB-IoT delší než servisní cyklus vodoměru. Externí odečítací jednotka má minimální životnost 12 let a je použitelná pro minimálně 2 servisní cykly vodoměru. Baterie v odečítacích jednotkách jsou vyměnitelné a doporučuje se jejich výměna při výměně vodoměru.

Kontakt
NORIA technology s.r.o.
Tavíkovice 166, 641 40 Tavíkovice
e-mail: info@noriatechnology.cz
web www.noriatechnology.cz