Výsledky voleb do krajských zastupitelstev

7. 12. 2020 OF 5/2020 Regiony

Volby do krajských zastupitelstev, které se uskutečnily ve dnech 2. a 3. října 2020 mnozí politologové a řada médií hodnotí mj. jako znamení, které signalizuje možné výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu, které jsou před námi v nastávajícím roce 2021.

Pokud bychom výsledky příštích parlamentních voleb viděli z tohoto pohledu, potom lze za očekávaného vítěze označit politické hnutí ANO, jehož kandidáti zvítězili v deseti krajích ze třinácti a celkově získali 21,82 % všech hlasů. Je to proti volbám před čtyřmi lety o jeden vítězný kraj více a téměř o jedno procento hlasů více. Ještě patrněji je vidět vítězství hnutí ANO při porovnání počtu získaných mandátů. Hnutí ANO má ve všech krajích 178 zastupitelů (+2 proti roku 2016) z celkových 675 mandátů (tj. 26,4 %). Z pohledu nárůstu počtu hlasů je možno za_1 vítěze vlastně považovat taky druhé Piráty, kteří s počtem 91 zastupitelů ve všech krajích získali 88 nových mandátů proti předchozím volbám.

Vítězné strany 2020
Vítězné strany 2020

Podíváme-li se na tyto počty z hlediska parlamentních stran, pak vidíme, že hnutí STAN získalo celkem 40 mandátů ve všech krajích (tj. +16 oproti volbám 2016) a SPD má celkem 35 zastupitelů (+33). Zbývající parlamentní stany však oproti roku 2016 v počtech zastupitelů ztrácí. ODS má celkem 53 zastupitelů (−23), KDU-ČSL má 33 (−9). A katastrofický propad zaznamenala ČSSD, která má celkem jen 28 zastupitelů, ale 97 jich ztratila, obdobně jako KSČM s 13 zastupiteli (tj. −73). U těchto čísel je třeba vědět, že jde o údaje z kandidátek čistě politických stran, ale řada jejich členů je rovněž zastoupena v nejrůznějších regionálních koalicích.

Vítězné strany 2016
Vítězné strany 2016

Jak ukazují výsledky povolebních jednání, vítězné hnutí opět nezískalo potřebné spojence pro společné vládnutí, podobně jako v roce 2016. Zatímco v Poslanecké sněmovně hnutí ANO s ČSSD a podporou KSČM má dostatečnou většinu, výsledky krajských voleb tuto většinu zdaleka nedosahují. A tak jen v Ústeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji našlo vítězné hnutí ANO dostatečnou podporu pro vznik krajské vládní koalice. Konkrétní situace a regionální zkušenosti v zbývajících krajích vedly k vzniku nejrůznějších uskupení, vzniklých na základě volebních výsledků, které hnutí ANO převážně odsunuly do opozice.

Podíváme-li se na politické složení zvolených hejtmanů, tak po koaličních jednáních už nevypadá vítězství hnutí ANO tak přesvědčivě. Z třinácti krajů jsou v jejich čele jen tři zástupci z hnutí ANO, ale čtyři z ODS, přičemž tato strana má ve všech krajích celkem jen 54 zastupitelů (7,8 %). Pokud jde o politická jednání, nejsložitější byla situace v Karlovarském kraji, kde byl hejtman zvolen až na druhém zasedání zastupitelstva.

Podle údajů Českého statistického úřadu v krajských volbách usilovalo o 675 mandátů celkem 9 711 kandidátů. Volební účast dosáhla 37,95 % voličů, což je druhá nejvyšší účast v historii současného krajského zřízení (v roce 2004 se zúčastnilo 40,3 %). V minulých krajských volbách byla účast 34,57 % voličů. Nejvyšší volební účast zaznamenali v obci Čilá na Rokycansku, kde k volbám přišlo 94,12 % voličů. Nejméně voličů (14,81 %) využilo svého volebního práva v obci Zběšičky v okrese Písek. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 48,31 roku, nejstaršímu je 75 let a nejmladších, dvaadvacetiletých, je celkem pět. V zastupitelstvech zasedne 77,93 % mužů a 22,07 % žen. Vzhledem k tomu, že letošní volby probíhaly ve složité epidemiologické situaci, je třeba všem organizátorům i voličům poděkovat.

Nově zvolení hejtmani na své videokonferenci dne 19. listopadu pověřili dočasným vedením Rady Asociace krajů ČR jejího dosavadního místopředsedu, libereckého hejtmana Martina Půtu.

Od 2. prosince stojí v čele Asociace krajů ČR hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Byl zvolen 13 hlasy hejtmanek a hejtmanů ze 14 hlasujících. Místopředsedou se na prvním ustavujícím zasedání asociace v novém složení stal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Do politického grémia Asociace krajů ČR byli kromě předsedy a místopředsedy AKČR odsouhlaseni hejtman Libereckého kraje Martin Půta, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.