Oranžové přechody chrání životy dětí, o podporu mohou obce žádat do konce dubna

16. 4. 2021 Nadace ČEZ Doprava

Pětina smrtelných nehod chodců se odehraje na vyznačeném přechodu. Nejčastější příčinou bývá nepozornost řidiče vozidla, který chodce prostě přehlédne, Nadace ČEZ se proto snaží už sedmým rokem pomáhat tyto smutné statistiky měnit. Obce a města mohou získat na zvýšení bezpečnosti přechodů až 120 000 korun. Žádosti přijímá nadace až do konce dubna.

Nadace ČEZ

Nejvíce srážek vozidel s chodci se podle statistik odehraje v noci, při snížené viditelnosti. Dobře osvětlené přechody tak přirozeně snižují riziko nehody. Podle expertů je to až o 65 %. Už od roku 2013 proto Nadace ČEZ pomáhá městům a obcím lépe zabezpečit frekventované přechody pro chodce právě prostřednictvím kvalitního osvětlení. Získat mohou až 120 tisíc korun. Grantové řízení otevřela Nadace ČEZ i letos, žadatelé se mohou hlásit až do konce dubna.

„Nejčastěji obce chtějí lépe osvětlit přechody v blízkosti mateřských a základních škol. Zvláště v zimních měsících, kdy děti chodí domů z různých kroužků až za šera, je důležité, aby byly pro řidiče hodně vidět. Máme radost, že Oranžové přechody si rychle získaly oblibu a přispívají k vyšší bezpečnosti v obcích,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Oranžový přechod
Oranžový přechod

Jen loni se díky pomoci Nadace ČEZ osvětlilo 21 přechodů za 2,5 milionu korun, z toho pět projektů na severní a střední Moravě. V Olomouckém kraji přispěli energetici na modernizaci tří přechodů v Bochoři, v Moravskoslezském kraji pomohli nasvítit přechod v Doubravě na Karvinsku, Tiché na Novojičínsku, a v Hrádku na Frýdecko-Místecku. Poslední vloni schválený přechod v Oticích na Opavsku se bude otevírat na konci dubna.

Za posledních sedm let vyčerpali žadatelé o grant přes 25 milionů korun a bezpečnost dětí, seniorů i dalších chodců zvyšuje celkem 172 Oranžových přechodů po celé republice.

Vladislav Sobol