Na nové silnice ve Středočeském kraji půjde tři čtvrtě miliardy korun

3. 2. 2023 Středočeský kraj Doprava

Bezmála tři čtvrtě miliardy korun letos investuje Středočeský kraj do oprav a výstavby silnic II. a III. třídy. Kraj na investiční akce získal dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Radní na svém dnešním zasedání schválili uzavření smlouvy o poskytnutí finančních prostředků a Krajské správě a údržbě silnic Středočeského kraje uložili smlouvu se SFDI podepsat. Peníze půjdou například na obchvat Kralup nad Vltavou, další etapu obchvatu Kosmonos, na rozšíření třídy Václava Klementa v Mladé Boleslavi anebo rekonstrukci silnice z Úval do Říčan.

Středočeský kraj

Středočeský kraj získal ze SFDI bezmála tři čtvrtě miliardy korun na investice do své silniční sítě. Šoféři se tak dočkají několika nových úseků silnic, řada bude naopak rekonstruována. „Jsem rád, že se nám podařilo získat objem peněz, který pomůže zvýšit kvalitu našich silnic. Dlouhodobě nám však peníze na opravy spíše chybí, na opravu celé sítě peníze nemáme. Naše silnice jsou v rámci republiky přitom ty nejvytíženější,“ konstatuje Karel Bendl, radní pro oblast silniční dopravy a pokračuje: „SFDI byl pro letošní rok o dvě miliardy korun posílen, z EU ale z programového období 2021 až 2027 dostaneme na silniční infrastrukturu výrazně méně peněz než dříve.“

Silničáři budou letos v kraji hospodařit se zhruba pěti miliardami korun. Půl miliardy přijde z EU, ze SFDI bude čerpána ještě více než miliarda a další peníze mohou brát z rozpočtu kraje a vlastní kasy.

Zbytek z aktuálně přidělené dotace SFDI poputuje na opravy silnic plnící funkci nevybudovaného Pražského okruhu, rekonstrukce mostů v Nymburce, opravy objízdných tras silnic a mostů (II/268, II/610, III/2768) a přípravu dalších staveb. Celkově, v tomto případě, jde o zhruba 316 milionů korun.