Obce nesouhlasí se zvyšováním daně z nemovitostí

17. 3. 2023 SMS ČR Ekonomika

Sdružení místních samospráv ČR nesouhlasí se zvažovaným navýšením daně z nemovitých věcí, jak avizuje Ministerstvo financí ČR.

Sdružení místních samospráv ČR

Obce upozorňují, že nastavení a výnosy této majetkové daně by měly zůstat výlučně v jejich kompetenci, protože jsou to právě obecní rozpočty, na koho dopadají související náklady, jako je třeba údržba místních komunikací. Zároveň obce varují, že zvýšení daně může negativně dopadnout na obyvatele žijící o samotě či na mladé rodiny.

„Považujeme za výsostné právo obcí upravovat podle místní znalosti daň z nemovitých věcí formou koeficientů a také hospodařit s jejími výnosy. Nesouhlasíme se zvyšováním daně, která může tvrdě dopadnout na řadu obyvatel. Odmítáme také úvahy, že by část výnosů daně z nemovitostí připadla státu, případně byly úměrně poníženy obcím dotace,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR.

Příjemcem výnosů daně z nemovitých věcí jsou výhradně obce, protože na ně také dopadají náklady související s tímto majetkem – od péče o místní komunikace, odklízení sněhu, napojení na inženýrské sítě, až třeba po činnost místních hasičů.

Podle SMS ČR by zvýšení daně z nemovitých věcí také zhoršilo situaci například důchodcům žijícím o samotě, kteří se dnes potýkají se zvýšenými náklady za bydlení. Další výdaje by negativně ovlivnily i mladé rodiny, zejména pak ty, které splácejí zdražující se hypotéky.

„Těžko budou starostové vysvětlovat lidem v obcích, proč musí za své nemovitosti, které pořídili už z jednou zdaněných peněz, platit více. Až bude vláda o dani z nemovitostí jednat, což se zatím nestalo, budeme apelovat, aby zůstala zachována ve stávající výši,“ uvádí Eliška Olšáková.

SMS ČR si uvědomuje, že státní rozpočet se nachází ve složité situaci, jejím řešením ale není zvyšování daně z nemovitostí a ani případné ponižování některých dotací pro obce.

„Řadu let obce bojovaly za navýšení svého oprávněného podílu v rozpočtovém určení daní a starostové vnímají veškeré úvahy o omezování financí pro obecní rozvoj velmi negativně,“ dodává Eliška Olšáková.