Soutěž Vesnice roku 2023 je zahájena

31. 3. 2023 Vesnice roku Regiony

Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš zahájil v prostorách Senátu společně s náměstkem ministra zemědělství Radkem Holomčíkem, předsedkyní Spolku pro obnovu venkova Veronikou Vrecionovou a místopředsedou Svazu měst a obcí ČR Pavlem Drahovzalem v pořadí už 27. ročník soutěže Vesnice roku. Záštitu nad ním převzal předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil a také Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova.

Vesnice roku

„Za dobu své existence si soutěž vybudovala silné renomé. Starostové a starostky se díky ní mohou seznámit třeba s tím, jak jejich kolegové na opačné straně země zacházejí s kulturním bohatstvím, jak podporují společenský a sportovní život nebo chrání životní prostředí a plánují do budoucna,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Do soutěže se mohou přihlásit všechny obce, tedy i města a městyse, které mají nejvýše 7500 obyvatel a zpracovaly strategický dokument svého rozvoje. Společně s MMR a MZ vyhlašují Vesnici roku také Spolek pro obnovu venkova ČR a Svaz měst a obcí ČR.

„Je mi ctí být u vyhlášení letošního ročníku a zastupovat Spolek pro obnovu venkova ČR, který stál u zrodu soutěže. Je velikou příležitostí pro starostky a starosty obcí, ale i pro jejich obyvatele, ukázat, jak se u nich žije, pochlubit se výsledky své práce. Zástupci z minulých ročníků se dodnes setkávají a je jasné, že soutěž je pro ně silnou motivací do jejich další práce,“ říká předsedkyně SPOV ČR Veronika Vrecionová.

V minulém roce se přihlásilo celkem 176 obcí ze všech krajů České republiky. Nositelem titulu Vesnice roku 2022 se stala středočeská obec Kostelní Lhota. „Malebnost, různorodost a spolkový život obcí jsou důležité pro rozvoj celé naší společnosti, je to rodinné stříbro České republiky, kterým se můžeme prezentovat nejen vůči sobě samým, ale i světu,“ říká Pavel Drahovzal, místopředseda Svazu měst a obcí ČR.

V průběhu března se k soutěži uskutečnily tři semináře, a to 8. března v Třeštici (Kraj Vysočina),16. března v Závadě (Moravskoslezský kraj) a 21. března v Poniklé (Liberecký kraj). Celkem se jich zúčastnilo více než 100 zástupců obcí.

Přihlášky do sedmadvacátého ročníku soutěže Vesnice roku mohou obce podávat až do 28. dubna. V následujících dvou měsících pak proběhnou krajská kola. Celostátní kolo se uskuteční v týdnu na přelomu srpna a září. Vítěze a nositele titulu Vesnice roku 2023 vyhlásí zástupci vyhlašovatelů soutěže dne 16. září 2023 na Jarmarku venkova v Luhačovicích.