Poříčí u Litomyšle připravuje stavbu nového obecního obchodu

12. 5. 2023 Pardubický kraj Regiony

Do Poříčí u Litomyšle dorazil ve čtvrtek ráno hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. S vedením obce řešil aktuální záměry a rozvojové plány včetně vybudování nového obecního obchodu, který by měl být přistaven ke stávající hasičské zbrojnici. Řeč byla také o opravách silnic v okolí a obavách z nárůstu kamionové dopravy v souvislosti s výstavbou dálnice D35.

Pardubický kraj

„Poříčí u Litomyšle pod vedením starosty Františka Bartoše patří dlouhodobě mezi obce, ve kterých je stále něco nového, je zde bohatý společenský a kulturní život, ale také péče o veřejný prostor, což také v roce 2018 ocenila mezinárodní porota v rámci celoevropské soutěže Entente Florale,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Největší výzvou je nyní pro obec přístavba ke stávající hasičské zbrojnici. V ní by měl vzniknout nový obecní obchod. „Stávající prostor obchodu převzala obec do pronájmu, aby pro své občany udržela potřebné služby. Jedná se však o prostor, který jíž nenabízí žádný rozvoj a obec do něj logicky nemůže investovat. Proto plánuje vybudování přístavby k nové hasičské zbrojnici, která se nachází naproti stávajícímu obchodu, a to včetně potřebných parkovacích míst. V letošním roce jsme na tento záměr přispěli částkou 1,2 milionu korun v rámci dotačního programu na podporu rozvojových projektů v problémových mikroregionech,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Obec vzhledem k finančním rozsahu záměru prověřuje možnost získání dotačních prostředků z Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Na provoz stávající prodejny obec využívá také krajské dotace z Programu obnovy venkova. „Vzhledem k tomu, že považujeme obchod za nedílnou součást života na obci, což nám mimo jiné ukázala koronavirová pandemie, tak děláme vše proto, abychom fungování obchodu udrželi. S tím nám pomáhá také krajská dotace. V letošním roce jsme z krajského rozpočtu obdrželi 160 tisíc korun také díky tomu, že se dlouhodobě snažíme nabízet velký sortiment potravin od regionálních producentů, které tímto chceme také podpořit,“ sdělil starosta Poříčí u Litomyšle František Bartoš.

Ten hejtmana provedl po obci a ukázal mu zrekonstruovaný historický sklep, ten byl původně vystavěn asi v roce 1886 a sloužil jako chladírna masa. V letech 2018 až 2019 provedla obec jeho kompletní rekonstrukci. Místním slouží jako místo setkávání například pro rodinné oslavy či pro posezení u moravských vín. Zajímavostí je také malý vinohrad v těsné blízkosti sklepa.