Rozhovor s hejtmanem Kraje Vysočina Vítězslavem Schrekem na ISSS 2023

26. 5. 2023 ISSS Veřejná správa online

Na konferenci ISSS každý rok probíhají tradiční rozhovory Jana Pokorného s VIP účastníky, kteří se rozpovídají o stavu digitalizace v jejich regionu, úřadu či společnosti, a představí novinky.

Konference ISSS
Jan Pokorný
Pane hejtmane, dobrý den, vítejte v Hradci Králové. Co je nového na Vysočině ohledně digitalizace?
Vítězslav Schrek
Každý rok je něco nového. Na Vysočině to znamená vedle toho, že pořád budujeme naše vysokorychlostní datové sítě, tak máme několik novinek. Umíme do silnic pokládat chráničky. Dotáhli jsme projekt zahraničního eReceptů. Máme nový web, což je pro nás důležité, a pořád vytváříme nějaké nové produkty, které bychom mohli sdílet s ostatními partnery, ať už s kraji nebo s jinými subjekty veřejné správy.
Jan Pokorný
Jestli mám dobré informace, tak vy se potkáváte v poslední době i s vaším protějškem z Ukrajiny s panem hejtmanem. S panem Čubirkem.
Vítězslav Schrek
Je to tak. Pan kolega Čubirko, předseda Zakarpatské oblasti, což je náš partnerský region. Potkáváme se často, protože vozíme na Ukrajinu hodně humanitární pomoci. Plánujeme tam samozřejmě i společné projekty. Snažíme se Zakarpatí pomáhat v této těžké době, tak jako jsme pomáhali dřív. Kamarádi a partneři se neopouští. Pan Volodymyr Čubirko nás navštívil. Tak jsme moc rádi, že přispěje na naší konferenci.
Jan Pokorný
Možná je to nepřípadná otázka, ale jak to mají na Ukrajině s digitalizací?
Vítězslav Schrek
Já mám poměrně podrobné informace a musím říct, že Ukrajina se rozhodně nemá za co stydět a myslím si, že v některých záležitostech jsou dokonce dál než Česká republika, a že se máme v některých případech u nich co učit.