Zlínský kraj vloni hospodařil s přebytkem, daří se mu snižovat své zadlužení

21. 6. 2023 Zlínský kraj Regiony

Hospodaření Zlínského kraje vloni skončilo přebytkem ve výši téměř 1,3 miliardy korun. Část z těchto peněz kraj použije pro investice do zdravotnictví, dopravy či sportovní infrastruktury. Další dobrou zprávou je, že se daří snižovat zadlužení kraje, vloni to bylo o 185 milionů.

Zlínský kraj

Přebytkem 1,295 miliardy korun skončilo loňské hospodaření Zlínského kraje. Vyplývá to ze závěrečného účtu kraje za rok 2022, který v pondělí 19. června schválili zastupitelé. Přebytek vznikl především vyšším příjmem kraje ze sdílených daní, zhodnocením jeho finančních prostředků, úsporou výdajů i přesunem některých investičních výdajů do dalších let.

„Část přebytku tvoří peníze, které převádíme do dalších let a nemůžeme je nyní použít. Volné prostředky, na které si teď naopak můžeme sáhnout, máme ve výši 594 milionů. Situace je to mimořádná a způsobena je tím, že v rámci sdílených daní jsme na příjmu v návaznosti na vysokou míru inflace inkasovali více peněz z DPH. To však nebude trvat donekonečna a je potřeba toho využít. Drtivou část z volných peněz proto hodláme použít pro investice,“ uvedl náměstek hejtmana David Vychytil, zodpovědný za oblast financí.

Nejvíce z nich, 208 milionů korun, zamíří do Kroměřížské nemocnice, další 70 milionů půjde do oprav silnic, 50 milionů do sportovní infrastruktury, 35 milionů na menší projekty, kdy si ředitelé krajských příspěvkových organizací mohou sami určit, kam tyto peníze chtějí směřovat. Částka 40 milionů poslouží k rozvoji sociálních služeb.

„Je to výborný výsledek, vydělali jsme na úspoře energií, přišlo nám více na daních a stále držíme peníze na velké projekty ve zdravotnictví napříč celým krajem. Zároveň všechno, co jde, investujeme a zvyšujeme tím svůj výkon. Ale obrovský investiční dluh v majetku z minulých období nedoháníme tak rychle, jak bvch si přál,“ doplnil hejtman Radim Holiš.

Volné peníze kraj použil také ke snížení svého zadlužení. To se mu vloni podařilo zredukovat z 2,258 na 2,073 miliardy korun, tedy o 185 milionů.