Díky penězům z IROP vzniklo 10 tisíc nových míst v mateřských školách

22. 6. 2023 MMR ČR Školství

Integrovaný regionální operační program (IROP) podporoval v letech 2014-2020 navyšování kapacit v mateřských školách. Výsledkem bylo celkem 390 projektů v oblasti předškolního vzdělávání. Díky tomu se o víc než 10 tisíc zvýšil počet míst ve školkách.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Vzdělávání je jedním z pilířů Integrovaného regionálního operačního programu. V programovém období 2014-2020, které se nyní uzavírá, podpořil celkem 3143 projektů v celkovém objemu 24,2 mld. Kč.

"Evropské fondy podpořily i navyšování počtu míst v mateřských školách či stavbu nových. Platilo, že kdo přihlásil svůj projekt, ten uspěl. Například ve Středočeském kraji se dostalo na 96 projektů, což bylo v porovnání s ostatními kraji rekordní číslo," říká Ivan Bartoš, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj.

Příkladem takové investice je mateřská škola ve středočeských Doubravčicích. Jejím provozovatelem je samotná obec. "Školka je projektována promyšleně tak, aby se mohla stavebně rozšiřovat. Přesně to se stalo v minulých letech díky podpoře z evropských peněz. Obec zvýšila její kapacitu o polovinu na 75 dětí. A kapacitu už bez problémů obsadily další děti," uvádí Helena Miškovičová, ředitelka sekce IROP z Centra pro regionální rozvoj, které projekty IROP administruje.

IROP byl v minulém programovém období v ČR největším evropským operačním programem. V současném je druhým největším. Jeho priority nejsou dány pouze zadáním Evropské unie, ale také potřebami České republiky.

"Pro aktuální období 2021-2027 máme jen v rámci IROP připraveno na vzdělávání 16,27 miliardy korun. Z toho 4,3 miliardy budou směřovat do mateřských škol. Díky tomu mohou jejich zřizovatelé navyšovat o další tisíce počty míst," dodává ministr Ivan Bartoš.