Jak bude fungovat komunitní energetika
Vláda schválila novelu energetického zákona (Lex OZE II), která bude projednávána v Parlamentu a má přinést zásadní novinky – sdílení elektřiny mezi lidmi, firmami nebo obcemi. O tom, jak u nás bude takzvaná komunitní energetika přesně fungovat hovořil náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák v pořadu „Ptám se já“ prezentovaném na webu Seznam Zprávy. Problematika se úzce dotýká zájmů obcí a měst, proto některé pasáže uvádíme ve zkráceném znění.
Cílem zákona je snižování závislosti Česka na surovinách z dovozu i na neobnovitelných zdrojích energie. Lidem by také mohl přinést řadu úspor. Energii vyrobenou například ze solární elektrárny na střeše chalupy totiž budou moci používat třeba ve svých bytech nebo sdílet s rodinou.
- Pro koho bude úprava výhodná?
- V prvé řadě to bude výhodné pro obce, které mají mnoho objektů a organizací, které mezi sebou můžou sdílet energii. Můžou se toho účastnit i občané. Například většina obcí má školy a na škole chce instalovat fotovoltaiku, která ovšem v období největší výroby pro to nemá logicky odběr. Novela musí projít Parlamentem a zastánci komunitní energetiky považují návrh za dobrý začátek. Klíčové je podle nich co nejdříve začít s pilotními projekty, ve kterých nově vznikající energetická společenství systém sdílení otestují v praxi.
- Bude účast na komunální energetice výhodná i pro jednotlivce?
- To je samozřejmě cíl. Zároveň je sdílení energií součástí evropské legislativy, takže jde také o implementaci evropských předpisů. A za současné situace je jakákoliv soběstačnost, i na té nejnižší úrovni, na úrovni domácností, obcí a malých podniků příspěvkem k odolnosti a soběstačnosti celého systému.
- Jaké jsou nejzávažnější části novelizace?
- Je to vznik energetických společenství, sdílení energií a aktivního zákazníka. Co se týče sdílení energií, tak skupina 10 odběrných míst může vytvořit skupinku, která si sdílí a ta nebude nijak regionálně vymezená. Můžu například na Vysočině ve fotovoltaické elektrárně na střeše vyrobit energii, kterou si spotřebuji například v Praze v bytě.
- Bude to záležet na distribuční oblasti?
- U takové skupiny nebude záležet na tom, u jakého provozovatele distribuční soustavy se nacházíte. Klíčová pro to je registrace u elektroenergetického datového centra, které bude sloužit jako saldování a clearování mezi jednotlivými odběrnými místy.
- Na jaké speciální poplatky se mají lidé připravit? Třeba v souvislosti se vznikem datových center.
- Pokud jde o vyrobenou elektřinu, tak tu sdílíte mezi sebou. Platíte standardní distribuční poplatek, jeho regulovanou složku. Pokud jde o provoz elektroenergetické datového centra, to určitě bude mít drobný dopad do té regulované složky. Ale jeho samotný vznik jde za státem a navrhuje se využít evropské finance v rámci Národního plánu obnovy. Nebudou žádné speciální poplatky nikoliv a platby v souvislosti s provozem datového centra budou minimální, maximálně stokoruny, půjde o halíře nebo jednotky korun za kilowatthodinu.
- Pro koho bude výhodné účastnit se energetických společenství?
- V prvé řadě to bude výhodné pro obce, které mají mnoho objektů a organizací, které mezi sebou můžou sdílet energii. Můžou se toho účastnit i jejich občané. Typickým příkladem je, že většina obcí má školy a na škole chce instalovat fotovoltaiku, která ovšem v období největší výroby pro to nemá logicky odběr. Takže je vhodné si poslat energii jiným objektům nebo občanům, kteří jí v létě využijí.
- Kolik energetických společenství v prvních letech může vzniknout?
- Určitá forma sdílení, kterou povolil Energetický regulační úřad (ERÚ) funguje už od letoška, v bytových domech, a tam to jsou desítky zájemců, respektive SVJ. Pokud jde o tento zákon, očekávám, že to bude v počátku v řádu stovek zájemců.
- Budou mít energetická společenství zvýhodněné poplatky?
- Energetický regulační úřad bude mít v pravomoci stanovit poplatky. Jediná země v Evropě, která má sníženou sazbu pro distribuční síť pro regionální energetiku, je Rakousko.
- Bude komunitní energetika skutečně přelomem distribučního systému? Není to jen marketingově atraktivní prvek?
- Není to marketingový prvek. Na úrovni obcí a domácností zavedení energetických společenství přispěje k jejich energetické nezávislosti a vylepší jim to do budoucna náklady.
- Jak to bude do budoucna s platbou za obnovitelné zdroje energie, kvůli energetické krizi je na sebe vzal stát, jak to bude dál?
- Vedou se debaty, a není jisté, zda závazek státu bude pokračovat nebo se vrátíme k modelu z konce roku 2021, kdy to bylo rozpočítáno mezi koncové odběratele. Závazek státu platí do konce tohoto roku, a do konce roku bude muset padnout rozhodnutí. Nejsem si jistý, zda to státní rozpočet unese. Pokud by stát převzal toto břemeno, znamená to dalších 17 až 20 miliard korun, o které by se navýšilo saldo rozpočtu. Takže velice pravděpodobné je, že se tento poplatek přenese zpět na odběratele.
- Podle aktuálních informací je navržena varianta, jejímž cílem je využít výnosy z emisních povolenek na kompenzaci vysokých cen energií a také na kompenzaci poplatků za obnovitelné zdroje. Poplatky by se tedy v případě schválení této úpravy na koncové odběratele zpět nepřenášely. – pozn. redakce Seznam Zprávy.
Pramen: seznamzpravy.cz