Mimořádný počin v kulturním dědictví

28. 7. 2023 Obec a finance Regiony

Pivovar v Lobči získal cenu za mimořádný počin v kulturním dědictví a tradicích Evropy 2023. Potvrdilo se, že Česko umí obnovovat památky. Architekti Jana a Pavel Prouzovi obnovili opuštěný a chátrající pivovar, prcaovali na něm a po zásluze získali ocenění Europa Nostra Awards 2023.

Historie vaření piva ve středočeské Lobči sahá až do roku 1586. Pivovar a sladovna byly dlouhou dobu v nepřetržitém provozu, v 90. letech 19. století došlo k modernizaci, v roce 1943 se však výroba zastavila a od 80. let 20. století byl pivovar opuštěný a chátral. Až později ho objevili v té době třicetiletí architekti Jana a Pavel Prouzovi. Začali pracovat na oživení a současně si plnili sen o bydlení v památce. Rovněž rozvíjeli kulturní aktivity na venkově. Pro veřejnost se lobečský areál s pivovarem znovu otevřel v roce 2014.

Pivovar v Lobči
Pivovar v Lobči

„Česko má tisíciletou tradici ve vaření piva, daná věc je tak velkým tématem i jako kulturní produkt. Tuzemská pivní kultura proto usiluje o zápis na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Součástí má být samotný nápoj, kultura čepování, atmosféra české hospody i česká věta: ‚Jdeme na jedno,‘“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Gastronomie patří spolu s památkami mezi hlavní lákadla pro cestování do Česka. Vždyť v průměru každý čtvrtý zahraniční turista realizuje v Česku alespoň jednu aktivitu spojenou s gastronomií. Gastronomie nejvíce láká Američany a Němce (27 %), Brity (28 %) a Francouze (32 %).“

Lobečský pivovar byl na cenu Europa Nostra Awards 2023 nominován spolu s dalšími subjekty z 35 evropských zemí. Porota složená z odborníků na dědictví z celé Evropy vybrala 30 vítězů. Ceny slavnostně obdrží v září v Benátkách.

Návštěva pivovaru v Lobči je pro každého návštěvníka zážitkem. Kromě dobrého piva a jídla zde objeví i jedinečnou technickou památku turistické oblasti Mělnicko-Kokořínsko, která stojí za prohlídku. Díky obrovskému úsilí majitelů vznikl oblíbený prostor pro setkávání, kulturní akce i pro ubytování. Navíc prohlídka pivovaru spojená s ochutnávkou místní gastronomie dokonale splňuje definici zážitkového cestovního ruchu, který láká stále více turistů.

Vesnice Lobeč o 140 obyvatelích díky obnovení pivovaru, který je také součástí Evropské stezky průmyslového dědictví, významně ožila. A to i co se týče zájmu turistů z Česka a celého světa. V obci, která se nachází v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, mohou cestovatelé navštívit také tamní zámek. Spravuje ho rodinná firma.

Štěpánka Filipová