Další rekord v zájmu o obnovitelné zdroje

Komentujeme pololetní výsledky a shrnujeme predikce

27. 7. 2023 OZE Energetika

Zájem domácností o dotace na obnovitelné zdroje v prvním pololetí dál rostl, ukazují čerstvá data z programu Nová zelená úsporám. Počet žádostí o dotaci na tepelná čerpadla narostl meziročně o 10 %, na fototermické systémy o 70 % a o fotovoltaiku dokonce na víc než dvojnásobek (+109 %) – viz tabulka. Budoucí zájem o tepelná čerpadla však mohou zkomplikovat nová pravidla Nové zelené úsporám a odklady v kotlíkových dotacích. Zájem o fotovoltaiku ze strany bytových domů zase sráží nejednotnost přístupu stavebních úřadů, kde je potřebné metodické vedení Ministerstva pro místní rozvoj, varují zástupci obnovitelných zdrojů.

Komora obnovitelných zdrojů energie

Během prvního pololetí obdržel Státní fond životního prostředí celkem přes 76 tisíc žádostí o dotaci, velkou většinu na fotovoltaiku. Ta dokáže domácnostem nahradit polovinu či více elektřiny dodávané ze sítě. Fototermické systémy (někdy označované jako solární kolektory) a tepelná čerpadla pomohou snížit účty za teplo a teplou vodu o desítky procent. Vedle Nové zelené úsporám jsou pro domácnosti, takzvané nízkopříjmové, dostupné dotace v Kotlíkových dotacích, které vypisují krajské úřady.

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl: „Aby si zákazníci dokázali správně vybrat dodavatele a technologii, připravili jsme spolu s našimi členy spotřebitelská desatera. Jsou dostupná na webu Ministerstva průmyslu a obchodu EnergieZaMene.cz. Příští týden zveřejníme další desatera – tentokrát pro fototermiku a kachlová kamna.”

Nejistota kolem tepelných čerpadel

Budoucí zájem o tepelná čerpadla může zkomplikovat požadavek energetické třídy domu A až D, který bude nově požadován u výměny za plynový kotel nebo elektrokotel, upozornili zástupci obnovitelných zdrojů. Ti rovněž varují před vyloučením tepelných čerpadel vyžadujících realizaci vrtu z podpory.

„Při novém nastavení Nové zelené úsporám se obáváme, že spousta domácností zůstane u neefektivních a na provoz drahých elektrokotlů nebo u plynových kotlů závislých na cenově volatilním a fosilním zdroji, neboť velké množství domů na úroveň třídu D nedosáhne,” řekl Radek Červín, předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel.

Fotovoltaika: dostatek součástek i montérů, ale chybí vyhláška

„Podle informací od našich členů, velkoobchodních a montážních firem, je materiálu i proškolených montérů dostatek. Za poslední rok jsme proškolili stovky nových montérů a projektantů,” řekl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.

Zájem o fotovoltaiku ze strany bytových domů, povzbuzených lednovou úpravou legislativy, která zjednodušila papírování a umožnila sdílení v bytových domech, však brzdí nejednotnost přístupu stavebních úřadů, kde je potřebné metodické vedení Ministerstva pro místní rozvoj.

„Úředníci na stavebních úřadech nevědí, jak se k novým pravidlům postavit,” dodal Hradecký. Zájem bytových domů o fovotoltaiku byl před změnou zákonů velmi nízký, od ledna však významně roste.

Fototermické systémy ohřívají vodu a přitápějí

„Správně navržené fototermické systémy mohou od jara do podzimu z velké části nahradit provoz zdroje tepla pro přípravu teplé vody a lidé na tuhle dobrou zkušenost prověřenou desítkami let provozu fototermických systémů evidentně slyší,” řekl Tomáš Matuška, předseda Československé společnosti pro sluneční energii.

Zdroje

Tab. 1. Meziroční srovnání počtu žádostí o dotaci (leden až srpen)
Rok Fotovoltaika Tepelné čerpadlo Solární kolektory
2022 29 092 10 756 1 077[1]
2023[2] 60 917 11 800 1 847
Meziroční změna +109 % +10 % +71 %
Poznámky
  1. Údaj byl dopočten z dat za leden až září 2022 (dopočet Komory OZE).
  2. Jde o údaje za období leden až červen; s vědomím, že ohlášené (servisní) uzavření programu Nová zelená úsporám v červenci a srpnu vyvolalo zvýšený příliv žádostí zejména ve druhém kvartálu 2023, tato data považujeme za vyjádření zájmu za období leden až srpen.