Na velikosti nezáleží. Suchá Lhota se stala Vesnicí roku Pardubického kraje

7. 8. 2023 Pardubický kraj Regiony

Ani sobotní deštivé odpoledne nezabránilo Suché Lhotě na Litomyšlsku užít si slavnostní okamžiky předávání titulu Vesnice roku Pardubického kraje 2023. Do 27. ročníku soutěže se v Pardubickém kraji přihlásilo celkem 13 obcí. Celorepublikově pak 175, z nichž Suchá Lhota je tou nejmenší, avšak jednoznačně ukazuje, že i malá obec může být velmi úspěšná a aktivní.

Pardubický kraj

„Suchá Lhota je příkladem obce, která se do Vesnice roku hlásí opakovaně a postupně se propracovávala k vítězství v celé soutěži a zisku Zlaté stuhy. V roce 2018 získala Bílou stuhu za činnost mládeže a v loňském roce pak Cenu naděje pro živý venkov za místní spolkový život a občanskou společnost v obci. Na stávajícím vedení, i když má vzhledem k velikosti obce omezené možnosti, je patrné, že má spoustu nápadů pro zlepšení života v obci a upevnění vazeb mezi občany. Příkladem toho je například divadelní spolek nebo celá řada dalších aktivit,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který také připomněl výši odměny, kterou Suchá Lhota od kraje za vítězství získá. „Abychom namotivovali naše obce, tak jsme navýšili odměnu, kdy vítězná obce získá jeden milion korun. Společně s milionem od ministerstva pro místní rozvoj tak získá dva miliony, což je částka, která přesahuje běžný roční rozpočet této malé obce, která tak může být jednoznačným vzorem pro ostatní,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Suchá Lhota, která se nachází nedaleko Litomyšle, má 82 obyvatel a řadí se mezi ty nejmenší v kraji a zároveň nejmenší účastníky soutěže v rámci celé republiky. „V případě Suché Lhoty platí, že na velikosti nezáleží, což ocenila také odborná komise, která si pečlivě prohlédla všechny přihlášené obce. Jako krajská samospráva jednoznačně deklarujeme, že na soutěži máme zájem a je pro nás perspektivní, a proto celková odměna z krajského rozpočtu narostla na tři miliony korun. Je to zároveň soutěž, kterou vnímám jako příležitost pro výměnu pozitivních zkušeností a možnost ukázat, co naše obce umí, co občané v jednotlivých obcích dokáží udělat. Je to důležitá inspirace pro ostatní a rád bych vyzval i do budoucna další obce, aby se nebály přihlásit,“ řekl krajský radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.

Stejně jako hejtman Martin Netolický i náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková ocenila na Suché Lhotě především kulturní život. „Osobně jsem moc ráda, že letos zvítězila právě Suchá Lhota, protože kulturní a společenský život, pospolitost lidí, kteří tady bydlí, se opravdu v posledních letech výrazně zlepšila. Mají svoje divadlo, udržují své tradice a vlastně každou chviličku dělají něco nového pro své občany,“ ocenila náměstkyně hejtmana a starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková.

Kromě Zlaté stuhy uděluje komise i další ocenění. V letošním roce je to:

Modrá stuha – za společenský život – městys Choltice, okr. Pardubice

Bílá stuha – za činnost mládeže – obec Prosetín, okr. Chrudim

Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí – obec Červená Voda, okr. Ústí nad Orlicí