Architektura v obcích a městech

12. 9. 2023 Obec a finance Bydlení a stavby

Pod záštitou České komory architektů a Svazu měst a obcí se ve 135 městech a obcích v Česku i na Slovensku uskuteční festival Den architektury ve dnech 29. září až 5. října. Bohatý a zdarma přístupný program nabízí výběr z více jak 450 exkurzí do běžně nepřístupných budov, architektonických procházek či cyklistických vyjížděk, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata.

Program zve na cesty po architektonických skvostech, nejmodernější architektuře i zapomenutých stavbách, do paláců i vesnických domků, bývalých továren i bankovních domů, na výpravy po věžích, klášterech a kostelech nebo mostech, sportovních stadionech, výstavních pavilonech i nemocničních budovách.

Mottem 13. ročníku festivalu je Objev konstrukce! A v hlavním programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení z nejrůznějších pohledů, a to jak v historické architektuře, tak u staveb 20.–21. století. V letošním roce se festival vydá také po stopách architektů Karla Pragera a Jana Blažeje Santiniho-Aichela. „Naším cílem je upozorňovat na kvalitní architekturu a představovat ji v širších souvislostech, s důrazem na architekturu současnou a poválečnou. Řada našich akcí se věnuje i proměnám jednotlivých lokalit či potřebným změnám ve veřejném prostoru, a to po společenské stránce, tak i z hlediska udržitelnosti. Proto je pro nás velmi cenná spolupráce s místními spolky či architekty,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, architektka Marcela Steinbachová. Programovou nabídku doplňují přednášky, diskuse, workshopy pro děti nebo divadelní představení a koncerty.

Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz. Na většinu akcí je potřeba předchozí registrace. Registrace budou zahájeny 18. září v 9.00, u vybraných regionálních akcí jsou již registrace otevřeny. Současně se Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura.

Objev konstrukce!

Hlavní festivalová linka má letos v hledáčku zajímavá konstrukční řešení v architektuře. Po celé republice nabídne architektonické procházky či exkurze, ve kterých se zaměří právě na konstrukce, ať už historických paláců, sakrálních staveb, bytových domů, administrativních budov, venkovských stavení, industriálních objektů, věží, ale i rozhleden nebo mostů. Návštěvníky provede nejrůznějšími architektonickými styly, od baroka přes funkcionalismus a brutalismus až po současnost, zavede je do krovů i do podzemí. V Praze se zaměří například na novou Štvanickou lávku, zamíří do velkolepého krovu baziliky sv. Ludmily na náměstí Míru nebo se vydá barokním Klementinem po stopách adaptace provedené architektem Ladislavem Machoňem ve 2. pol. 20. století.

Pavilon A, klíčová stavba celé kompozice brněnského výstaviště z roku 1928
Pavilon A, klíčová stavba celé kompozice brněnského výstaviště z roku 1928
Architekt Kalous je duchovním otcem základní myšlenky, k dokonalosti ji dovedl profesor Valenta, který změnil původní kruhové klenby nosných žeber na řetězovky. Stavba je příkladem čisté architektury, která má vyvážené proporce i dispozici, skvělou a odvážnou konstrukci a velmi dobrý detail.

V Brně se zaměří program mimo jiné na architektonicky unikátní výstaviště nebo sportovní halu Rondo, dále pozve do Vodojemu na Žlutém kopci a také mimořádně umožní navštívit budovu legendárního Prioru před jeho stržením. V Ostravě festival nabídne mimo jiné prohlídku oblasti Dolní Vítkovice a ve Zlíně otevře veřejnosti budovu Centroprojektu. V Opavě bude v rámci festivalu možné mimořádně navštívit například Blücherův palác nebo protiletecký bunkr pod radniční věží Hláska. V Ústí nad Labem se mohou zájemci vydat například na komentovanou prohlídku konstrukcí mostu Dr. Edvarda Beneše a Mariánského mostu.

Program zahrnuje i mimořádná řešení rekonstrukcí historických budov. Pozve do nově zrekonstruovaného modernistického Wenkeova domu v Jaroměři od Josefa Gočára nebo nově otevřených zrekonstruovaných pardubických Automatických mlýnů rovněž od Gočára, na jejichž obnově se podílelo hned několik architektonických studií a nyní budou sloužit hlavně umění. Festival pozve i na radnici do Moravské Třebové, kde unikátní konstrukční technologie na přelomu 50. a 60. let 20. století zachránila významnou městskou renesanční památku.

Festivalovým tématem je i péče o zachování staveb ve stylu brutalismu. Vedle architektury Karla Pragera program nabídne i prohlídky dalších staveb a nemůže opominout klíčové realizace manželů Věry a Vladimíra Machoninových – pražského obchodního domu Kotva a hotelu Thermal v Karlových Varech. Dále připomene hotel Koruna v Opavě, brněnský sportovní areál TJ Tesla nebo stavby na pražském Karlově. Ve sportovní hale Folimanka v Praze se také uskuteční přednáška umělce Vladimira 518 o specifických konstrukcích brutalistních staveb.

Další festivalové cesty povedou po bývalých i současných továrnách. Zamíří například do bývalé tkalcovny v Náměšti nad Oslavou, areálu bývalé niťárny v Kyjově u Krásné Lípy, bývalé továrny Tesla v Lanškrouně, bývalé tkalcovny v Lomnici nad Popelkou, historické papírny ve Vraném nad Vltavou, budovu bývalé přádelny ve Strakonicích nebo opavské továrny Fiedor.

Současná architektura

Festivalový program pravidelně sleduje i nejaktuálnější architektonické počiny a představí hned několik realizací nominovaných v letošním roce na Českou cenu za architekturu, jimiž provedou jejich architekti. Nechá tak nahlédnout do Gočárovy galerie v Pardubicích, nového obecního domu Skalička, novostavby radnice města Lázně Bělohrad či dřevěného sídla Kloboucké lesní v Bylnici. Osobně autoři představí i novou lávku v Litomyšli nebo vodojem s výhledem na hrad v Markvarticích u Sobotky. Program na celé řadě míst doplní i výstavy představující stavby nominované na Českou cenu za architekturu. Den architektury dále představí například i nově otevřenou kapli Panny Marie Bolestné v Nesvačilce u Brna, konverzi trafostanice v Lipnici nad Sázavou nebo unikátní vestavbu do dvorany historického objektu neorenesančních Císařských lázní v Karlových Varech. V Praze bude možné navštívit kanceláře KOMA Rent postavené z modulárních designových systémů.

Po stopách Jana Blažeje Santiniho-Aichela

Za odkazem geniálního architekta a výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí letos uplyne 300 let, se festival vydá po nejrůznějších místech České republiky. Vedle slavných realizací sleduje i méně známé stavby a budovy, ve kterých se otiskl Santiniho rukopis. Zamíří do klášterního kostela Narození Panny Marie v Želivě, nebude chybět ani Kostel Nejsvětější Trojice ve Žďáru nad Sázavou, zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech, Poutní kostel Zvěstování Panny Marie nebo běžně nepřístupný zámek v Lázních Bělohrad. V Hradci Králové nabídne prohlídky nejstarších církevních staveb kaple sv. Klimenta, kterou Santini přestavěl z gotické do barokní podoby, a Biskupské rezidence. Díky festivalu může veřejnost zavítat například i do běžně nepřístupného hospodářského domu Hubenov či hospodářského domu Kalec. Program zve i do Kutné Hory, kde vedle ikonické katedrály nabídne i prohlídky běžně nepřístupného konventu.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, svatého Wolfganga a svatého Benedikta v areálu kladrubského kláštera
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, svatého Wolfganga a svatého Benedikta v areálu kladrubského kláštera
Kostel je postavený počátkem 12. století v pozdně románském slohu a v letech 1712 až 1726 podstatně přestavěný ve stylu barokní gotiky podle projektu Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Jedná se o významnou památku české barokní architektury.

Den architektury se vydá také po Santiniho pražských stopách. Zamíří například do tzv. Valkounského domu, který Santini vlastnil a přestavěl, či Morzinského paláce – budovy velvyslanectví Rumunska. Santini stál dále u návrhů Kolovratského (Thunovského) paláce na Malé Straně, kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, kde bude k vidění běžně nepřístupné Santiniho schodiště.

Nejen v Praze, ale i na řadě míst v regionech se o odborný výklad postará historička architektury Radomíra Sedláková a další odborníci na Santiniho tvorbu. Santiniho odkaz připomene i řada přednášek.

Za Karlem Pragerem známým i neznámým

V letošním roce Den architektury připomíná také 100 let od narození Karla Pragera, jehož jméno je spojováno zejména s mezinárodním proudem brutalismu. Program však pokryje celé jeho tvůrčí období, od rané tvorby po vizionářské přístupy. V rámci festivalu mohou zájemci zavítat například do Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, areálu Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji, na Novou scénu Národního divadla či do někdejšího sídla Sdružení projektových ateliérů (v současnosti sídlo IPRu). Program představí i Pragerovy mimopražské realizace. Například Kulturní dům ve Veselí nad Lužnicí a Kulturní dům v Březnici, které nesou jeho charakteristický rukopis. Festival připomene i jeho tvorbu ve stylu socialistického realismu v padesátých letech. Ve Strakonicích a Ostravě-Porubě představí soubory bytových domů a v Otrokovicích experimentální panelový dům. Neopomene ani jeho rekonstrukci Rudolfina nebo Domu u Černé Matky Boží. Pragerově odkazu bude rovněž věnována série přednášek.

Areál Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji
Areál Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji
Karel Prager byl český architekt, stavitel a konstruktér. Patří k vůdčím osobnostem poválečné architektury v Československu a zároveň k nejdiskutovanějším architektům druhé poloviny 20. století. Je autorem mnoha ikonických pražských staveb. Mezi nejdůležitější patří budova Federálního shromáždění nyní Nová budova Národního muzea.

Divadelní představení a koncerty

Festival každoročně nabízí i doprovodné programy. Dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela připomene v Praze a Hradci Králové divadlo JEDL. Inscenace Santini režiséra Jana Nebeského s Lucií Trmíkovou a Miloslavem Königem mapuje v rámci intervence do prostoru sakrálních staveb Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy. Letošní výročí Santiniho připomene i koncert Českého rozhlasu Vltava v Karlově Koruně v Chlumci nad Cidlinou. V Praze a Brně bude také uveden autorský projekt Jiřího Havlíčka, Petry Hůlové a Petra Vrby Analýza bydlení, který si v představení na pomezí mluveného slova, experimentální hudby a videa bere na mušku fungování veřejného prostoru jako místa aktivismů.

Festival tradičně myslí také na rodiče s dětmi. Na řadě míst program nabízí nejrůznější workshopy, na kterých si mohou děti vyzkoušet práci architektů nebo rozličné výtvarné techniky. Konkrétní místa pak mohou poznat díky dobrodružným pátracím hrám.

Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří do 26 měst po celé republice, na Slovensku a také do Berlína. Letos představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design v celkem čtyřech festivalových sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci, přednášky a další speciální akce. Letošní program otevře již 13. září ve velkém sále pražského kina Světozor warm-up projekce dánského snímku „Nejlepší město na světě“. Program je k dispozici na www.filmarchitektura.cz.

Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.