O titul Stavba roku 2023 usilují také obce, města a kraje

20. 9. 2023 Obec a finance Bydlení a stavby

Celkem 38 nominací na tituly Stavba roku 2023 a dvě nominace na titul Zahraniční stavba roku 2023, byly představeny v Praze počátkem září na slavnostním nominačním večeru v Dopravní hale Národního technického muzea. Mezi nominovanými realizacemi je také řada staveb, kde investorem byly města a obce (12×) nebo kraj (2×).

Stavba roku

Hlavním organizátorem soutěže je každoročně Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Nominační večer byl důstojným připomenutím špičky stavitelství a architektury.

Snímek z nominačního večera
Snímek z nominačního večera

Ve Stavbě roku vyhrávají nejen ocenění, ale všichni, kdo se přihlásili. V letošním roce to bylo rekordních 110 staveb ze všech regionů České republiky. Přihláška byla pro přihlášené pouze prvním krokem k představení svého stavebního počinu, nejen odborné veřejnosti, ale také krokem k seznámení široké veřejnosti, napříč všemi regiony. Po celý rok soutěžní přehlídka seznamuje se všemi přihlášenými i oceněnými všechny, kdo chtějí o tom, co nového, zajímavého a nejlepšího stavitelství i architektura přinesli.

Sportovně rekreační areál Vejsplachy, Vrchlabí – krytý bazén – I. etapa
Sportovně rekreační areál Vejsplachy, Vrchlabí – krytý bazén – I. etapa
Projektant: CENTROPROJEKT GROUP a.s.; Tendr CZ s.r.o.; Investor: Město Vrchlabí; Dodavatel: Metrostav DIZ s.r.o.

Po vyhlášení nominací bylo spuštěno hlasování veřejnosti a již tradičně můžete také na www.stavbaroku.cz dát svůj hlas favorizované stavbě v hlasování veřejnosti, které probíhá do čtvrtka 23. 11. do 24.00, kdy bude hlasování ukončeno. Výsledky hlasování budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru v pátek 24. 11. 2023 v Rudolfinu v Praze. Hlasování je možné ze všech přihlášených staveb. Cenu veřejnosti zaštiťuje CNN Prima NEWS, která je tradičně generálním mediálním partnerem soutěžní přehlídky.

Lávka Litomyšl
Lávka Litomyšl
Autor: Lukáš Ehl, Tomáš Koumar; Ladislav Dvořák, Ladislav Šašek; Spolupráce: Ivana Šrámková – výtvarné řešení; Ladislav Tikovský – návrh osvětlení; Mikoláš Vavřín – návrh zeleně; Projektant: EHL & KOUMAR ARCHITEKTI s.r.o.; Investor: Město Litomyšl; Dodavatel: Chládek a Tintěra, Pardubice a.s.

Odborná porota Stavby roku 2023 je složená ze zástupců vypisovatelů z řad architektů a inženýrů a pracovala letos ve složení:

  • Ing. arch. Akad. arch. Jan Vrana, předseda poroty,
  • Ing. Arch. Martina Hovořáková (Nadace ABF),
  • prof. Ing. arch. Zdeněk Jiran (MPO ČR),
  • Ing. Renata Zdařilová Ph.D. (ČKAIT) a
  • doc. Ing. Jan Pašek Ph.D. (SPS ČR).

Porota navštívila v rámci hodnocení během července a srpna všech 110 přihlášených staveb a najela přes 6000 kilometrů.

Infocentrum Trojanovice
Infocentrum Trojanovice
Autor: Kamil Mrva; Spoluautor: Jaroslav Holub, Tomáš Cirmaciu, Jakub Chaloupek, Lenka Krhovjáková; Projektant: Kamil Mrva Architects; Investor: obec Trojanovice; Dodavatel: EB-stavební společnost, Aluwing SK