Problematika změn v dani z nemovitosti pro obce by se měla objevit na 58. DMO

19. 9. 2023 DMO Ekonomika

Vládní konsolidační balíček přináší mnoho změn, ale také mnoho třecích ploch a neurčitostí, jak tomu při změnách bývá. Na podzimním 58. Dnu malých obcí, který proběhne 2. 11. 2023 v O2 Universu v Praze a 7. 11. 2023 na Výstavišti Flora v Olomouci, se starostové a starostky dozví přímo od zastupitelů Ministerstva financí, jak by daň z nemovitosti pro obce měla rámcově vypadat a jaké změny se jich jako zastupitelů přímo týkají.

Den malých obcí

Hlavní příjmovou složkou do obecních rozpočtů je daň ze nemovitosti. Vládní konsolidační balíček zvyšuje koeficient u daně z nemovitosti na 1,8násobek. Na maximálně 1,5násobek zvyšuje i daň ze zemědělské půdy.

I když vláda nakonec ponechala výnos daně z nemovitosti plně městům a obcím, snížila zhruba o deset miliard korun podíly na některých daních z příjmů v rozpočtovém určení daní. Tyto peníze tak nepůjdou samosprávám, ale do státního rozpočtu.

To jsou v kostce asi největší změny, které v úpravě daně z nemovitosti Vláda na příští rok chystá, proto zástupci Ministerstva financí tuto problematiku starostům a starostkám na podzimním Dnu malých obcí osvětlí, aby s tím v tvorbě rozpočtů na rok 2024 počítali.

57. DMO Olomouc