Ekonomická svoboda v České republice

22. 9. 2023 Obec a finance Ekonomika

Studie Economic Freedom of the World byla poprvé vydána v roce 1996 a mimo jiné měří ekonomickou svobodu – možnost jednotlivců činit vlastní ekonomická rozhodnutí – na základě analýzy několika ukazatelů, mezi které patří regulace, velikost vlády, vlastnická práva, vládní výdaje a daně. Letošní zpráva, která vychází z údajů za rok 2021, zachycuje také vliv omezení souvisejících s COVID-19.

Žebříček Economic Freedom of the World 2023 publikuje Liberální institut ve spolupráci s kanadským Fraser Institutem. Podle zveřejněných údajů Česká republika je 17. nejsvobodnější ekonomikou světa. Celosvětově je však nejpřekvapivější zprávou, že Hongkong poprvé po šedesáti letech ztratil první příčku a bude nadále klesat. Nejsvobodnější ekonomikou na světě je Singapur. Ukrajina není ekonomicky svobodná, bude se muset liberalizovat. V revidovaném žebříčku se loni Česko umístilo na 22. místě, v ekonomické svobodě si naše republika polepšila relativně vůči ostatním zemím i absolutně.

„Ekonomická svoboda v České republice stoupla, to je hlavní zpráva, na kterou bychom se měli soustředit. Posledních pět let se naše ekonomická svoboda zmenšovala. Je dobře, že se trend otočil,“ komentuje letošní výsledky Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.

Na vrchol žebříčku se poprvé dostal Singapur, který byl poslední skoro dvě dekády stabilně na druhé příčce (s výjimkou roku 2013, kdy ho předběhl Nový Zéland). Do čela tabulky se dostává nejen proto, že ekonomická svoboda v Hongkongu poklesla, ale zároveň v Singapuru stoupla. Švýcarsko, Nový Zéland, Spojené státy, Irsko, Dánsko, Austrálie, Velká Británie a Kanada uzavírají nejlepší desítku.

Mezi deset nejhůře hodnocených zemí patří Kongo, Alžírsko, Argentina, Libye, Írán, Jemen, Súdán, Sýrie, Zimbabwe a Venezuela. Země s totalitními vládami jako Severní Korea nebo Kuba nemohou být zařazeny do žebříčku kvůli nedostatku údajů.

Na 17. příčce společně s Českem se umístily také Finsko a Švédsko. Další zajímavé příčky jsou např. Japonsko (20.), Německo (23.), Francie (47.), Itálie (53.). Rakousko je na 28. místě, Slovensko na 41., Maďarsko na 49. a Polsko na 59., Česko je tak nejsvobodnější ekonomikou ve střední Evropě. Zajímavý je rozdíl mezi svobodným Tchaj-wanem (11.) a despotickou Čínskou lidovou republikou (111.).

České čtenáře by také mohl zaujmout rozdíl mezi Ruskem (104.) a Ukrajinou (112.) – znovu opakujeme, že žebříček pracuje s daty za rok 2021, tedy ještě před začátkem války. Izolace od globální ekonomiky Rusko bezpochyby posune směrem dolů. Naopak Ukrajina se po vyhrané válce bude muset ekonomicky liberalizovat, jak ukazují data z různých dnes dostupných průzkumů včetně našeho.

Dle výzkumů v předních peer-reviewed akademických žurnálech si lidé žijící v zemích s vyšší úrovní ekonomické svobody mohou užívat větší prosperitu, více politických a občanských svobod a delší životy. Např. země v první čtvrtině žebříčku ekonomické svobody mají průměrný HDP na hlavu 50 619 dolarů ročně, zatímco země ve spodní čtvrtině pouze 5911 dolarů.

Také míra chudoby je nižší v ekonomicky svobodných zemích. V ekonomicky nejsvobodnějších zemích (první čtvrtina žebříčku) žije v extrémní chudobě (méně než 1,90 dolarů na den) 0,9 % obyvatel. V zemích ve spodní čtvrtině žebříčku je to 34,1 % obyvatel. Střední míra dožití je 81,1 let v ekonomicky nejsvobodnějších zemích, avšak 65,9 let v těch ekonomicky nejméně svobodných.

„Kde mohou lidé sledovat vlastní štěstí a činit svoje vlastní rozhodnutí, vedou šťastnější a zdravější životy ve větší prosperitě,“ uzavřel Pánek.

Skóre České republiky v klíčových komponentech ekonomické svobody (od 1 do 10, přičemž větší hodnota znamená více ekonomické svobody, data jsou o dva roky pozadu):

2023 2022
Velikost vlády 6,19 6,17
Právní systém a vlastnická práva 7,34 7,32
Zdravé peníze 9,42 9,44
Svoboda mezinárodního obchodu 8,73 8,48
Regulace úvěru, práce a podnikání 7,37 7,29
Celkové skóre 7,81 7,74

Zdroj: Liberální institut