Nové osvětlení Barrandovského mostu

26. 9. 2023 Obec a finance Bydlení a stavby

Během čtyřiadvaceti hodin vyměnilo 10 pracovníků firmy NTL Forensics na Barrandovském mostě 15 stožárů veřejného osvětlení a natáhlo přes 2 km kabelů. To vše za plného víkendového provozu a v extrémních podmínkách, kdy teploty stoupaly k 35 stupňům.

Nejprve byla provedena výměna 13 přírubových stožárů veřejného osvětlení o celkové délce 15 m a dva vetknuté stožáry o celkové délce 16,5 m. Váha jednoho kompletního stožáru se pohybuje kolem 450 kg, instalace nového osvětlení se navíc uskutečnila za plného víkendového provozu. Kromě montáže nových světel položila skupina desíti techniků přes 2 km kabelového vedení. V nočních hodinách, kdy byly všechna nová světla zapojena, se rozsvítila, jak stará, tak nová svítidla, aby osvětlení silniční tepny nebylo omezeno a 15 starých světelných stožárů bylo následně demontováno. Celá akce výměny stožárů proběhla v rekordních 24 hodinách i v extrémní teplotě přesahující 35 stupňů vzduchu a 50 stupňů na asfaltu. Celá akce se uskutečnila ve spolupráci se společností PORR, která na Barrandovském mostě provádí rekonstrukci vozovky.

Výměna veřejného osvětlení na Barrandovském mostě
Výměna veřejného osvětlení na Barrandovském mostě

Obměna stožárů zvýšila bezpečnost a také úspory energie. Na mostě byla nainstalována světla s technologií LED. Tyto diody jsou úspornější než klasické osvětlení, mají delší životnost bez nutnosti pravidelné obměny a umožňují snadné stmívání, což vede ke snížení spotřeby energie. Udávaná životnost LED lamp je 25 let, navíc vydávají teplé bílé světlo působící pozitivně na lidskou psychiku. Za posledních 12 měsíců firma NTL Forensics obnovila v Praze přes 450 stožárů veřejného osvětlení a vyměnilo 3000 svítidel, přitom bylo nataženo přibližně 30 km kabelového vedení. Do roku 2025 bude ve výměně stožárů i svítidel veřejného osvětlení v Praze pokračovat.

Podle dat Technologií hlavního města Prahy (THMP) bylo na území Prahy na konci roku 2022 v provozu 137 392 lamp elektrického osvětlení, z toho ale pouze kolem 12 tisíc světel využívá úspornější technologii LED, tj. necelých 9 % svítidel. Radní hl. m. Prahy pro infrastrukturu Michal Hroza uvedl, že zrychlení a zefektivnění výměny technologie osvětlení je jednou z jeho hlavních priorit. Na obnovu a modernizaci veřejného osvětlení v Praze se v roce 2022 vynaložilo téměř 210 milionů korun a bylo nainstalováno uvedených cca 3 tisíc úspornějších LED svítidel. Kromě prací na Barrandovském mostě se firma NTL Forensics také podílela na revitalizaci Smetanova nábřeží, kde vyměnila 8 historických sloupů veřejného osvětlení s historickou tématikou nebo zajišťovala výměnu veřejného osvětlení v rámci rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí. V rámci dlouhodobého působení společnosti proběhla výměna více než 900 stožárů a 5800 svítidel a natažení přes 70 km kabelového vedení po celé Praze.