Světový den Habitat 2023: Města se připravují na globální výzvy

3. 10. 2023 MMR ČR Ostatní

Světový den lidských sídel (Habitat) odstartoval každoroční iniciativu OSN „Říjen ve městech“. Letošní oslavy s podtitulem „Odolné hospodaření měst: Města jako hnací síla růstu a obnovy“ nabídly inspiraci, jak se sídla mohou připravit na globální krize.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tématem letošního ročníku jsou strategie, které městům umožní efektivněji řídit svou ekonomiku ve prospěch obyvatel. V ázerbájdžánském Baku řečníci z celého světa mluvili o obnově měst po aktuálních ekonomických otřesech – například po pandemii covid-19 a mezinárodních konfliktech. Program OSN pro lidská sídla UN-Habitat v této souvislosti vyzval města, aby se na podobné krize lépe připravila.

Města hrají podle UN-Habitat klíčovou ekonomickou roli a jejich produktivita je kritická pro budoucnost mnoha zemí. Aktuální zpomalení růstu světové ekonomiky na 2,5 % pro ně představuje náročnou zkoušku. Pokud mají být města motorem hospodářského oživení, musí umět pružně reagovat na ekonomické otřesy a zvyšovat svou odolnost vůči budoucím výzvám. Zaměřovat by se při tom měla na investice do klimaticky neutrální ekonomiky.