Posledních 10 dnů můžete hlasovat v soutěži Adapterra Awards

4. 10. 2023 Nadace Partnerství Životní prostředí

Permafarma, beton z dešťové vody, 30 let budování odolného lesa, ekologická myčka tramvají, dešťové záhony nebo 90 000 nově vysazených stromů. Který z 21 finálových projektů adaptací na změnu klimatu získá letošní Cenu sympatie? Vyberte vy v hlasování veřejnosti ještě do 15. října na adapterraawards.cz.

Nadace Partnerství

Soutěž Adapterra Awards pořádaná Nadací Partnerství hledá nejlepší příklady adaptací na změnu klimatu. Shromažďujeje v inspirativní databázi, oceňuje a propaguje. Díky tomu mohou ukázkové projekty sloužit jako vzorové realizace pro další projektanty, stavebníky či zastupitele po celé České republice. Obce, kraje, jednotlivci i organizace do ní přihlašují stavby, krajinné úpravy a inovace, které pomáhají postupně připravovat českou krajinu a města na změnu klimatu.

Nejčastěji se tak díky dobré praxi daří zvyšovat odolnost vůči vlnám veder, suchu, přívalovým dešťům nebo dalším extrémům počasí jako jsou vichřice. V současné chvíli probíhá hlasování veřejnosti, projekty do dnešního dne získaly již téměř 7500 hlasů. Hlasování potrvá do 15. října a vítěze Ceny sympatie, stejně jako dalších čtyř hlavních cen, se dozvíme na výroční konferenci 1. listopadu v Divadle NoD v Praze. Věnovat se bude aktuálnímu tématu posílení ochrany stromů ve městech.

„Každý, kdo šel letos v létě po rozpálené ulici na vlastní kůži poznal, jak důležité jsou vzrostlé stromy ve městech. Oproti umělému zastínění poskytují stromy kvalitnější stín a aktivně ochlazují své okolí. Je nezbytné, abychom zajistili podmínky pro jejich zdravý růst a chránili je před ničením. Na potřebných legislativních změnách aktuálně pracuje Ministerstvo životního prostředí,“ uvádí vedoucí adaptačního týmu Nadace Partnerství Martin Ander, který je rovněž jedním z členů pracovní skupiny ministra, která návrh připravuje. „Jak už se stalo tradicí, představíme na konferenci také příklady a zkušenosti dobré praxe z českých měst a obcí.“

Letošní finalisté

Adapterra Awards

Stručný harmonogram soutěže

  • 2. 2.–31. 3. 2023 – Přihlašování realizovaných projektů do soutěže
  • 21. 2. 2023 – Konference Voda ve městě
  • 1. 8.–15. 10. 2023 – Online hlasování veřejnosti o Cenu sympatie na webuwww.adapterraawards.cz
  • 1. 11. 2023 – Slavnostní vyhlášení vítězů na výroční konferenci Adapterra Awards 2023 v Praze