Liberecký kraj již zná svůj střednědobý výhled rozpočtu, příjmy za letošek jsou vyšší, než byl předpoklad

5. 10. 2023 Liberecký kraj Ekonomika

Příjmy Libereckého kraje za prvních devět měsíců letošního roku rostou. Aktuálně je inkaso sdílených daní za měsíc leden až září roku 2023 o 413 milionů korun vyšší, než kraj předpokládal. Krajští radní schválili střednědobý rozpočtový výhled na roky 2024 až 2027. Ten se stane stěžejním dokumentem pro sestavení krajského rozpočtu na rok 2024. Kraj v něm počítá s celkovými zdroji ve výši 6 135 363 470 korun, což je o 1 202 856 270 korun více než vloni.

Liberecký kraj

„Stejně jako každý rok je naším úkolem zajistit financování veřejných služeb v regionu, za které zodpovídáme. Prioritou na další roky pro nás zůstává zajištění dopravní obslužnosti, fungování domovů pro seniory, škol a kulturních institucí či Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Těší mě, že jsme vloni také mohli díky vyšším daňovým příjmům splatit úvěr na rekonstrukce krajských silnic z roku 2006. Střednědobým výhledem rozpočtu se připravujeme na významné investice, jakými jsou například výstavba Centra urgentní medicíny při Krajské nemocnici Liberec, vznik učeben pro liberecké Technické lyceum za 300 milionů korun, výstavbu pavilonu tříd na Gymnáziu F. X. Šaldy za 120 milionů či centrální depozitář, u kterého počítáme se spolufinancováním v dalších dvou letech ve výši 91 milionů korun. Počítáme také s přibližně jednou miliardou korun včetně státních a evropských dotací na rekonstrukce silnic II. a III. třídy,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„S potěšením mohu říct, že náš rozpočet je dlouhodobě vyrovnaný a přistupujeme k němu zodpovědně. Je potřeba dodat, že na vysokém nárůstu daňových příjmů za prvních devět měsíců letošního roku se podílela zejména v měsíci červenci daň z příjmů právnických osob. Její výnos byl vyšší o 163 milionů korun než za stejné období vloni,“ dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Krajský ekonomický resort zahájil přípravné práce na zpracování podkladů Střednědobého výhledu rozpočtu kraje na období let 2024–2027 již letos v červnu. „Opět jako každý rok jsme shrnuli požadavky resortů, které letos činily 7 609 553 520 korun. Naše očekáváné zdroje jsou však na úrovni 6 135 363 470 korun, tudíž jsme museli některé žádosti pokrátit, abychom nedosáhli záporného salda,“ dodal náměstek Miklík.