Jedinečné destinace Pardubického kraje v cestovním ruchu

24. 10. 2023 Obec a finance Regiony

Trhákem loňského roku byl v oblasti cestovního ruchu unikátní Sky Bridge 721, nejdelší visutý most pro pěší na světě, otevřený přes údolí na Dolní Moravě. Horský resort v oblasti Kralického Sněžníku je součástí Pardubického kraje, který i letos připravil lákavou nabídku. Nejen pro občany krajského města, ale i pro zájemce z celé republiky a ze zahraničí bude jistě zajímavá rekonstrukce a nový areál Gočárových mlýnů.

Gočárovy mlýny – vizualizace návrhu celého areálu
Gočárovy mlýny – vizualizace návrhu celého areálu

Automatické mlýny byly navrženy v roce 1909 legendárním českým architektem Josefem Gočárem a nepřetržitě fungovaly 100 let, pak začaly chátrat, ale nyní zde vzniklo vynikající kulturní a společenské centrum. Chátrající areál v roce 2016 koupili Lukáš a Mariana Smetanovi s cílem jeho revitalizace, oživení a rozšíření. Část areálu prodali kraji, část městu a započala rekonstrukce, která v současnosti patří mezi fascinující industriální objekty, které po letech stagnace konečně našly své další využití. Všichni tři investoři dohromady zaplatili téměř miliardu, polovinou přispěla Evropská unie. Vedle celkového architektonického řešení, jehož výsledkem je monumentální kulturní centrum s muzeem, galerií, kavárnami a prostorem pro pořádání akcí, je projekt ojedinělý právě spoluprací soukromého sektoru s veřejnou správou. Kromě rekonstrukce historických budov vznikla citlivě sladěná novostavba, obsahující polytechnické dílny pro studenty, laboratoře a technologické zázemí základních a středních škol a městská galerie. V budoucnosti bude celý prostor uzavřen výstavbou rezidenčních domů s příslušnou vybaveností.

Gočárovy mlýny – nová dostavba po otevření
Gočárovy mlýny – nová dostavba po otevření (foto: Magdaléna Medková – magazin.aktualne.cz)

Cestovní ruch v Pardubickém kraji v I. pololetí letos zaznamenal 234 tisíc lidí, kteří se ubytovali do hotelů, pensionů a apartmánů v kraji. To je o téměř 12 % víc než ve stejném období loni. A dokonce i víc než před pandemií covidu 19, kdy se jednalo o necelých 217 tisíc hostů. Cestovní ruch ve východních Čechách táhli, stejně jako v celém Česku, domácí turisté, ze zahraničí přijelo 30,7 tisíc. Nejvíc Pardubický kraj zajímal Slováky (8267 příjezdů), Poláky (6747 příjezdů) a Němce (5463 příjezdů). Na Pardubicku přitom aktuálně sází na techniku, nové turistické cíle často souvisí s tuzemskými jedinečnými nápady a technologiemi. Loni Sky Bridge, letos Gočárovy mlýny a další aktivity. „Fanoušci techniky si přijdou na své v Žamberku, kde zpřístupnili unikátní Muzeum starých strojů. Netradiční Planeta Hlinsko interaktivní formou vzdělává i baví a pro milovníky vlaků je zajímavé Muzeum TT modelů, které se nachází na prvním nástupišti nádraží v Chocni,“ říká ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková.

Gočárovy mlýny – historické budovy po rekonstrukci
Gočárovy mlýny – historické budovy po rekonstrukci

„Spolu s otevřením rekonstruované národní památky Automatické mlýny z dílny architekta Josefa Gočára a dalších často s technikou souvisejících turistických cílů, se dá čekat, že zájem cestovatelů o daný region opět poroste,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

Štěpánka Filipová