Solární květina

25. 10. 2023 Obec a finance Energetika

Unikátní solární elektrárna Smartflower je novinka v nabídce společnosti nanosun a má tři výrazné atributy je designová, výkonná a praktická. Produkt rakouské firmy je velmi účinnou alternativou k malým střešním solárním systémům. Solární květina se představila na Veletrhu moderní energetiky, který se konal ve dnech 17. a 18. října v pražské hale O2 Universum, kde se také uskuteční 2. listopadu 58. Den malých obcí (a 7. 11. na výstavišti Flora Olomouc).

Smartflower svým tvarem připomíná květinu. Jako květina se ráno s úsvitem rozvine a čerpá energii ze slunce. Díky schopnosti otáčet se podle pohybu slunce, je její účinnost vyšší než u statických panelů. Po západu slunce se panely opět složí a v bezpečí před vnějšími vlivy opět čekají do rána. Smartflower proto dokáže energii produkovat rovnoměrněji a déle než klasické systémy. Její instalace je velmi jednoduchá a například v případě stěhování se elektrárna může převést na nové místo. V neposlední řadě jde o velmi atraktivní a designový prvek pro každou nemovitost. Její největší nevýhodou je, že takový výrobek vám každý bude závidět.

Solární květina v Praze
Solární květina v Praze
Technická data
Jmenovitý výkon (2,5 kWp), roční výkon se sledováním ve dvou osách (4000–6500 kWh), záruka výkonu panelů (80 %) je 25 let, záruka na panely je 10 let. Nastavení pole tvoří 12 samostatných modulů, maximální výkon pole Pmax 2677 W, napětí MPP (528 V), proud MPP (5 A). Měnič je integrovanou součástí zařízení, celková hmotnost systému (703 kg).
Barevnost
Výrobce dodává osm barevných variant elektrárny.
Inteligentní sledování slunce
Sledování slunce je astronomicky řízeno ve dvou osách, to znamená, že květina sleduje slunce každodenně od východu k západu a v průběhu roku je nastavena nejúčinněji směrem k slunci. Pro zadání do systému je nutné udání dvou hodnot – souřadnice GPS (zeměpisná šířka a délka stanoviště) a UTC Time (světový koordinovaný čas). Inteligentní algoritmus systému pak zajišťuje efektivní sledování slunce fotovoltaickými moduly.
Chytré čištění a chlazení
Smartflower se automaticky čistí při každém skládání i rozkládání. Kartáče na zadní straně každého panelu odstraňují veškeré nečistoty, což vede k udržování vysoké výkonnosti elektrárny. Doporučuje se měsíčně upravovat nastavení. Solární moduly systému jsou samočinně větrané. Nenastává tedy žádná nežádoucí akumulace tepla a povrch panelů je chladnější, což znamená dosažení většího výkonu ve srovnání s tradičními střešními soláry.
Inteligentní zabezpečení
Smartflower je odolný proti povětrnostním vlivům a nepřetržitě monitoruje rychlost větru. Automaticky se ukládá do bezpečné polohy, aby nedošlo k poškození systému. Výchozí tovární nastavení pro aktivizaci bezpečnostní polohy je rychlost větru 13 m/s (možnost nastavení je v rozsahu 5–13 m/s). Při rychlosti větru nad 46 km/h (13 m/s) se jednotka přesune do vodorovné polohy.

Další informace na www.mynanosun.com.