Pravidla pro umělou inteligenci

13. 12. 2023 Obec a finance Veřejná správa online

V Bruselu došlo v pozdních pátečních hodinách k průlomové předběžné politické dohodě mezi Radou a Evropským parlamentem nastavující pravidla pro využívání umělé inteligence (tzv. Akt o umělé inteligenci). Pokud návrh schválí členské státy a Evropský parlament, v budoucnu by se AI nesměla používat pro účely kategorizace osob podle náboženského vyznání nebo sexuální orientace, zakázáno by mělo být také rozpoznávání emocí pomocí systémů AI na pracovišti či třeba použití umělé inteligence pro predikování trestných činů.

EU touto páteční dohodou jako první na světě započala cestu k zajištění právní jistoty a nastavení pravidel, která zjednoduší vývoj, provoz a volný pohyb AI služeb a produktů na vnitřním trhu EU a zároveň zajistí dodržování ochrany základních práv.

„Dohoda je předběžná, její podrobnosti budeme znát až v následujících dnech a její podoba bude po technické stránce dále dopracovávána, nicméně se jedná o první a velmi průlomový krok na cestě k celoplošným pravidlům pro používání systémů umělé inteligence. AI je totiž skvělý sluha, ale mohl by být zlý pán. Podle tohoto návrhu by se například AI nesměla používat pro účely biometrické kategorizace osob podle náboženského vyznání nebo sexuální orientace. Zakázáno by mělo být také rozpoznávání emocí pomocí systémů AI na pracovišti a ve vzdělávacích institucích či použití AI pro predikování trestných činů jednotlivců,“ uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

O celém materiálu budou po dopracování hlasovat členské státy EU i Evropský parlament. Pokud bude finální dohoda schválena, lze očekávat, že první povinnosti by mohly začít platit již v roce 2024 a všechny povinnosti potom dva roky po zveřejnění nařízení. „Zda ČR nyní podpoří finální text bude záviset na jeho konkrétní podobě, o které se více dozvíme v příštích dnech a týdnech. Pro ČR je prioritou, aby finální podoba AI Aktu umožnila vývoj a inovace v oblasti umělé inteligence a zároveň zajišťovala ochranu základních práv,“ řekl Bartoš a dodal: „Důležitou roli v celém procesu sehrálo také české předsednictví v Radě EU, během kterého se v prosinci 2022 podařilo dosáhnout jednomyslné podpory členských států zmíněného Aktu o umělé inteligenci, na jejímž základě probíhala další vyjednávání s Evropským parlamentem za účasti Evropské komise.“

Mgr. Karolína Sadílková, Kabinet místopředsedy vlády pro digitalizaci