Nejefektivnějším digitálním projektem ve státním a neziskovém sektoru se pro rok 2023 stala platforma Aktivní město
V letošním ročníku prestižní soutěže efektivity digitálních projektů se opět utkaly společnosti i instituce v jedenácti oborech a osmi typech řešení. V kategorii „státní a neziskový sektor“ získala 1. místo platforma Aktivní město, která má za cíl podporovat aktivní trávení volného času občanů. Platforma, kterou využívají například Praha 5 a Praha 6, získala také 2. místo v kategorii „digitální transformace“.
Soutěž Internet Effectiveness Awards je nejvýznamnější českou soutěží efektivity digitálních projektů, kterou od roku 2005 pořádá Asociace dodavatelů internetových řešení. Efektivitu a přínosy konkrétních projektů vždy hodnotí porota složená z odborníků na digitální řešení.
Z projektů na poli státního a neziskového sektoru letos tuto 16člennou odbornou porotu nejvíce zaujala platforma Aktivní město, za kterou stojí společnosti Up Česká republika a Spring Systems. Porota na ní ocenila pojetí digitalizace a modernizace státní správy, a přesvědčila ji především efektivita fungujícího řešení, které například zaměstnancům Úřadu MČ Prahy 6 ušetřilo cca 1571 hodin, tedy 196 pracovních dní.
Aktivní město nepomáhá ale jen radnicím s rychlou a transparentní distribucí účelových příspěvků. Velkou pomocí je i pro samotné občany, kteří mají díky jednoduché platformě přehled o všech probíhajících programech, jednoduše online mohou o příspěvek nejen požádat, ale také jej následně snadno čerpat v rámci služeb více než 2500 organizací a poskytovatelů z celé ČR, mezi které patří sportovní kluby, domy mládeže a další zařízení či organizace.
Nejčastějšími programy v rámci Aktivního města jsou příspěvky radnic na pobytové nebo příměstské tábory a soustředění. Dále také sportovní, pohybové, vzdělávací, kulturní, jazykové a dovednostní kroužky pro děti. Do projektů Aktivního města se od roku 2018 zapojilo již více než 70 tisíc občanů napříč Českem.
„Máme radost, že se do programu postupně přidávají další města, nejen ta krajská, ale i středně velká z Čech i Moravy. Nyní se zaměřujeme především na podporu pravidelných volnočasových aktivit pro děti ve formě kroužků, ale i zaměření programů čím dál tím víc rozšiřujeme,“ říká Petr Pacas z programu Aktivní město.
Napříč vyhlašovanými kategoriemi efektivních digitálních řešení se na předních příčkách umístila i řada známých značek. Luxusní skleněné ceny z dílny světoznámé sklárny Moser si odnesly společnosti jako MONETA Money Bank, STOCK Plzeň-Božkov, Česká spořitelna nebo Avast.
Se 4 oceněními se mezi nejúspěšnější zadavatele zařadila i společnost Up Česká republika, která kromě platformy Aktivní město získala další dvě ocenění i za motivační platformu Můj Up, která je určena pro zaměstnavatele a jejich zaměstnance. Můj Up se letos stal nejlepší mobilní aplikací a 3. místo si odnesl v kategorii Lidské zdroje a personalistika.
„Soutěž Internet Effectiveness Awards už od roku 2005 hodnotí měřitelné přínosy přihlášených projektů – nejde tedy o líbivost, ale o efektivitu. Máme velkou radost, že se letos přihlásilo ještě více projektů než loni a o prestižní ocenění zabojovaly ?rmy a instituce všech velikostí. Porota měla i letos velmi těžké rozhodování, projekty byly skutečně kvalitní,“ uvedl Radovan Jelen, předseda správní rady Asociace.BIZ, která soutěž IEA organizuje.