Nejefektivnějším digitálním projektem ve státním a neziskovém sektoru se pro rok 2023 stala platforma Aktivní město

12. 12. 2023 Intensity Veřejná správa online

V letošním ročníku prestižní soutěže efektivity digitálních projektů se opět utkaly společnosti i instituce v jedenácti oborech a osmi typech řešení. V kategorii „státní a neziskový sektor“ získala 1. místo platforma Aktivní město, která má za cíl podporovat aktivní trávení volného času občanů. Platforma, kterou využívají například Praha 5 a Praha 6, získala také 2. místo v kategorii „digitální transformace“.

Internet Effectiveness Awards

Soutěž Internet Effectiveness Awards je nejvýznamnější českou soutěží efektivity digitálních projektů, kterou od roku 2005 pořádá Asociace dodavatelů internetových řešení. Efektivitu a přínosy konkrétních projektů vždy hodnotí porota složená z odborníků na digitální řešení.

Z projektů na poli státního a neziskového sektoru letos tuto 16člennou odbornou porotu nejvíce zaujala platforma Aktivní město, za kterou stojí společnosti Up Česká republika a Spring Systems. Porota na ní ocenila pojetí digitalizace a modernizace státní správy, a přesvědčila ji především efektivita fungujícího řešení, které například zaměstnancům Úřadu MČ Prahy 6 ušetřilo cca 1571 hodin, tedy 196 pracovních dní.

Aktivní město

Aktivní město nepomáhá ale jen radnicím s rychlou a transparentní distribucí účelových příspěvků. Velkou pomocí je i pro samotné občany, kteří mají díky jednoduché platformě přehled o všech probíhajících programech, jednoduše online mohou o příspěvek nejen požádat, ale také jej následně snadno čerpat v rámci služeb více než 2500 organizací a poskytovatelů z celé ČR, mezi které patří sportovní kluby, domy mládeže a další zařízení či organizace.

Nejčastějšími programy v rámci Aktivního města jsou příspěvky radnic na pobytové nebo příměstské tábory a soustředění. Dále také sportovní, pohybové, vzdělávací, kulturní, jazykové a dovednostní kroužky pro děti. Do projektů Aktivního města se od roku 2018 zapojilo již více než 70 tisíc občanů napříč Českem.

Nejefektivnější digitální projekt ve státním a neziskovém sektoru pro rok 2023 – platforma Aktivní město
Nejefektivnější digitální projekt ve státním a neziskovém sektoru pro rok 2023 – platforma Aktivní město

„Máme radost, že se do programu postupně přidávají další města, nejen ta krajská, ale i středně velká z Čech i Moravy. Nyní se zaměřujeme především na podporu pravidelných volnočasových aktivit pro děti ve formě kroužků, ale i zaměření programů čím dál tím víc rozšiřujeme,“ říká Petr Pacas z programu Aktivní město.

Napříč vyhlašovanými kategoriemi efektivních digitálních řešení se na předních příčkách umístila i řada známých značek. Luxusní skleněné ceny z dílny světoznámé sklárny Moser si odnesly společnosti jako MONETA Money Bank, STOCK Plzeň-Božkov, Česká spořitelna nebo Avast.

Se 4 oceněními se mezi nejúspěšnější zadavatele zařadila i společnost Up Česká republika, která kromě platformy Aktivní město získala další dvě ocenění i za motivační platformu Můj Up, která je určena pro zaměstnavatele a jejich zaměstnance. Můj Up se letos stal nejlepší mobilní aplikací a 3. místo si odnesl v kategorii Lidské zdroje a personalistika.

„Soutěž Internet Effectiveness Awards už od roku 2005 hodnotí měřitelné přínosy přihlášených projektů – nejde tedy o líbivost, ale o efektivitu. Máme velkou radost, že se letos přihlásilo ještě více projektů než loni a o prestižní ocenění zabojovaly ?rmy a instituce všech velikostí. Porota měla i letos velmi těžké rozhodování, projekty byly skutečně kvalitní,“ uvedl Radovan Jelen, předseda správní rady Asociace.BIZ, která soutěž IEA organizuje.