Horská služba má za sebou horké léto, zasahovala nejčastěji v historii

13. 12. 2023 MMR ČR Ostatní

Horští záchranáři mají za sebou dosud nejnáročnější letní sezonu, kdy zasahovali v průměru 14× denně. Díky rozsáhlé obměně techniky, rekonstrukcím, novým stanicím i pečlivé podzimní přípravě jsou dobře připraveni i na zimní období. Na financování Horské služby v příštím roce zajistilo Ministerstvo pro místní rozvoj téměř 400 milionů korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Stejně jako v minulých letech záchranáři pomáhali u nehod, zdravotních problémů a s pátráním. Horská služba (HS) zasahovala v letní sezóně (květen–listopad) celkem 3047×. V posledních letech počet zásahů v tomto období setrvale vzrůstá, ve srovnání s loňským rokem jich letos bylo o 5 % víc. „Za tímto trendem stojí rostoucí počet letních návštěvníků a také změna jejich preferencí. Na popularitě získává cykloturistika, dřív se po horách v létě více chodilo,“ uvedl René Mašín, ústřední náčelník HS České republiky.

Zásahy v letní sezóně 2023 (celkem 3047)
Zásahy v letní sezóně 2023 (celkem 3047)

V letošním roce HS realizovala rozsáhlou obměnu vybavení. Šlo jednak o plánovanou obnovu techniky za opotřebovanou, jednak o rekonstrukce záchranných stanic. V Jeseníkách a Jizerských horách pak byly do užívání předány nové stanice splňující nejpřísnější požadavky. „I v době škrtů chceme Horskou službu udržet jako vyspělou záchranářskou organizaci, která se vyvíjí v kontextu moderních postupů a vybavení. Je to naše povinnost k návštěvníkům hor,“ prohlásil Ivan Bartoš, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj. Na příští rok MMR vyčlenilo pro HS 398,5 milionu korun.

Zásahy dle činností při nehodě – 2023
Zásahy dle činností při nehodě – 2023

Profesionální i dobrovolní horští záchranáři už mají za sebou náročnou přípravu na zimu. Zaměřili se hlavně na zautomatizování postupů při zásahu, spolupráci a zefektivnění činností. Pro rychlejší předávání nových poznatků u HS vznikla „Zdravotně záchranářská komise“ sestavená z absolventů zdravotnických záchranářských škol. Velkým plus je pak vylepšená spolupráce se složkami IZS, především se zdravotnickou záchrannou službou.

Letošní novinkou je obnovení pravidelné služby v hřebenových partiích Krkonoš, konkrétně na Labské boudě a na Slezském domě. Předsunutý záchranář daleko rychleji reaguje při lavinových událostech a funguje i tehdy, když se ostatní nemohou dostat z údolí na hřebeny. Zároveň půjde o zázemí pro kolegy z lavinové prevence, kteří provádějí na vrcholcích měření. Při záchranných akcích bude HS spolupracovat se záchranou organizací Vrcholky hor, která disponuje těžkou technikou do zimních podmínek.

René Mašín a Ivan Bartoš ne tiskové konferenci
René Mašín a Ivan Bartoš ne tiskové konferenci

Profesionální horští záchranáři jsou zaměstnáni ve společnosti Horská služba o.p.s., dobrovolní záchranáři jsou sdruženi v organizace Horská služba z.s. Obě organizace čítají na pět stovek osob. Zakladatelem Horské služby ČR o.p.s. je Ministerstvo pro místní rozvoj, které ji také prostřednictvím dotací financuje a prostřednictvím Správní a dozorčí rady také řídí.