Starostové obcí Libereckého kraje si prohlédli prodejnu v Pěnčíně, lidé se v ní obsluhují sami

11. 3. 2024 Liberecký kraj Regiony

Starostové obcí Libereckého kraje za účasti krajského radního Jiřího Ulvra si ve středu 6. března prohlédli bezobslužnou prodejnu v Pěnčíně u Jablonce nad Nisou. Ta byla před časem otevřena jako první tohoto druhu v kraji. Na jejich dotazy ohledně provozu odpovídal provozovatel a spolumajitel prodejny Josef Pulíček mladší.

Liberecký kraj

„Na prohlídku bezobslužné prodejny v Pěnčíně se sjeli starostové a zástupci obcí, aby si prohlédli, jak takový systém funguje v praxi. Zajímalo je především, jak občané tento způsob prodeje přijali a mimo jiné i to, jestli se díky možnosti nakupovat i po běžné otevírací době zvýšily tržby prodejny,“ uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

„Prodejna během dne funguje jako každý jiný obchod, tedy s obsluhou. Po zavírací době si může v klidu nakoupit každý, kdo má staženou aplikaci Contio nebo si nechal během otevírací doby vystavit zákaznickou kartu. Aplikace je ověřena prostřednictvím bankovní identity, aby byla známa totožnost a věk osoby, která do prodejny vstupuje. Při vydávání zákaznické karty zájemce vyplní formulář a správnost údajů ověří obsluha. Takže každý, kdo chce, má možnost si nakoupit v čase, který mu vyhovuje,“ doplnil radní Ulvr.

Prodejna v Penčíně
Prodejna v Penčíně

Prohlídky se zúčastnili i zástupci firmy Knowinstore, která do prodejny instalovala technické vybavení pro bezobslužný provoz. Starostové měli možnost seznámit se s technologickou i finanční náročností systému a zeptat se, co je v této oblasti zajímá.

„Věřím, že díky dnešnímu setkání mají starostové více informací o tom, jaké jsou v této oblasti možnosti. Vše, co se dnes dověděli a co viděli jim může pomoci při rozhodování a následném spuštění obdobného režimu prodeje i v jejich obci,“ uzavřel Jiří Ulvr.

Jan Mikulička