Hledáme Vesnici roku 2024

28. 3. 2024 Kraj Vysočina Regiony

Za účelem motivace, inspirace a sdílení úspěšné praxe se 20. března 2024 konal seminář pro zástupce obcí, kteří mají zájem zúčastnit se soutěže Vesnice roku a ucházet se o jedno z ocenění – Oranžová, Zelená, Modrá, Fialová, Bílá nebo Zlatá stuha. Seminář se uskutečnil v obci Nová Ves u Nového Města na Moravě, která loni získala titul Vesnice Kraje Vysočina roku 2023. Cílem setkání bylo předat účastníkům nejen základní informace o soutěži, ale také sdílet zkušenosti vítězných obcí a především inspirovat nováčky, čím mohou členy hodnotitelské komise zaujmout.

Kraj Vysočina

Povzbudit zástupce obcí k účasti v tomto prestižním klání přijela i náměstkyně hejtmana, Hana Hajnová: „Jsem velmi hrdá na to, že v posledních dvou ročnících soutěže byly malé obce z Vysočiny úspěšné i na celostátní úrovni a Cenu veřejnosti získala jak obec Třeštice, tak i Nová Ves u Nového Města na Moravě. Proto věřím, že máme na co navázat. Pokud dokážete sebrat odvahu a do soutěže se přihlásíte, nebudete litovat,“ povzbudila obce na Vysočině.

Stejná slova zazněla z úst zkušených starostů, kteří během svých prezentací uváděli mnoho důvodů, proč je dobré se do soutěže přihlásit. Starostka z Nové Vsi u Nového Města na Moravě, Helena Tučková, uvedla: „Z účasti v soutěži měli prospěch všichni. Zjistili jsme, že máme v obci mnoho šikovných lidí, kteří umí spoustu zajímavých věcí a kteří spolu dokáží skvěle spolupracovat. Aktivní byli zejména mladí, kteří tak posílili svou vazbu k místu, kde žijí.“ A na její slova navázal i starosta oceněné obce Tučín z Olomouckého kraje, Jiří Řezníček: „Tato soutěž nezná poražených. Nemyslete jen na možnost zisku finančních prostředků, dostanete mnohem více – nové zkušenosti, kontakty, zážitky, prestiž a především stmelíte lidi v obci. Pro komisi není třeba připravovat show s velkým počtem účastníků, stačí jen ukázat, že se vám společně v obci dobře žije.“

Přihlášky do 28. ročníku soutěže Vesnice roku mohou zájemci z řad obcí podávat 6. 3.–26. 4. 2024 prostřednictvím webových stránek vesniceroku.cz, kde naleznou veškeré informace k soutěži. V letošním roce se podávají přihlášky online, přímo prostřednictvím tohoto webu.

Zúčastnit se mohou obce (město či městys) vesnického charakteru do 7500 obyvatel, které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce. Soutěž je organizována ve dvou kolech – krajském a celostátním. V rámci krajských kol jsou udělována následující hlavní ocenění spojená se získáním zajímavého finančního příspěvku:

  • Zlatá stuha (vítěz krajského kola, který postupuje do celostátního kola),
  • Modrá stuha (za společenský život),
  • Bílá stuha (za činnost mládeže),
  • Zelená stuha (za péči o zeleň, krajinu, veřejná prostranství a životní prostředí),
  • Oranžová stuha (za spolupráci obce a zemědělského subjektu),
  • Nová – Fialová stuha (za inovativní řešení).

Hodnocení všech přihlášených obcí bude probíhat během května, v celostátním kole na přelomu srpna a září 2024. Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola se uskuteční ve vítězné obci v srpnu.

Do loňského ročníku se v Kraji Vysočina přihlásilo celkem patnáct obcí, šance na výhru jsou tedy poměrně vysoké. A jak říká paní starostka Helena Tučková: „Je to o pospolitosti a atmosféře. Jděte do toho, všude je něco, co můžete ukázat!“