Policie v terénu uznává občanku v mobilu

9. 4. 2024 Obec a finance Veřejná správa online

Lidé se od začátku dubna mohou také pomocí občanky v mobilu prokázat policii v terénu, která se k ověřovatelům přidala tři měsíce před zákonným termínem. Aplikace eDoklady z dílny Digitální a informační agentury (DIA) má v telefonu již přes 350 tisíc uživatelů. Kromě státních úřadů ji dobrovolně přijalo více než 550 subjektů, včetně krajů, obcí, městských částí a notářů.

Aplikace eDoklady vstoupila v platnost 20. ledna díky novele zákona o právu na digitální služby, kterou představil místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. K ověřovatelům, kterým to ukládá zákonná povinnost, se od začátku dubna v předstihu přidala i policie v terénu.

„Zavedením eDokladů jsme se posunuli mezi digitálně vyspělé státy Evropy, které směřují k modernějšímu, bezpečnějšímu a jednoduššímu způsobu prokazování totožnosti. Jsem velmi rád, že nově se mohou lidé prokazovat občankou v mobilu i policistům. Zkušenosti policie z terénu a velký zájem lidí dokazují, že aplikace je opravdu skvělým pomocníkem v běžném životě. I přesto, že plastové kartičky platí i nadále, je třeba připomínat i výhody, které občanka v mobilu má, například, že díky lepšímu zabezpečení protistraně, která vás identifikuje, nasdílíte jen data, která schválíte,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Aplikaci eDoklady si lidé mohou i nadále stahovat na App Store a Google Play. Pro používání eDokladů potřebují pouze smartphone a Identitu občana, která je nezbytná pro přihlášení. Aplikace pak funguje online i offline. Elektronická varianta občanky má navíc lepší zabezpečení a při ztrátě telefonu ji lze na dálku deaktivovat přes Portál občana.

„Osobně považuji dřívější zapojení Policie do uznávání eDokladů za skvělou věc, stejně jako samotné eDoklady. Fakt, že Policie začala v terénu uznávat občanku v mobilu o tři měsíce dřív, než jí to ukládá zákon, je další doklad toho, že naším cílem je skutečně usnadňovat lidem život všude tam, kde to je možné. Věřím, že si z aktivního přístupu Policie vezmou ostatní příklad, a že brzy bude využívání eDokladů v praxi naprostou samozřejmostí,“ komentuje ministr vnitra Vít Rakušan.

„Od 1. dubna se u policistů v terénu neobjevily žádné problémy. Policisty jsme zaškolili, vytvořili jsme pro ně online manuál a provozujeme pro ně online platformu. V terénu je nyní zhruba 6,5 tisíce mobilních zařízení a ten slib, že jsme v terénu schopni obyvatele zkontrolovat, tímto naplňujeme. Těším se, až se eDoklady stanou běžnou součástí našich životů,“ komentuje náměstek policejního prezidenta David Fulka.

„Nástup eDokladů je naplánován do tří oficiálních fází. Od července se pak mezi povinné ověřovatele přidá např. zbytek policie, soudy, finanční úřady, úřady práce či živnostenské úřady. Od 1. ledna přibudou již všechny samosprávy, pošta a další. Těší nás, že máme hezkou zpětnou vazbu od uživatelů a hlavně, že se již teď dobrovolně připojují jako ověřovatelé některé obce, kraje, soudy i notáři,“ dodává Martin Mesršmíd, ředitel DIA.

Přibližně od roku 2026 Evropa bude postupně přecházet na celoevropskou peněženku digitální identity. eDoklady využívají některé principy celoevropského řešení, přechod proto bude jednodušší a obyvatelé i úřady budou na její používání oproti některým státům EU zvyklí.

Mgr. Karolína Sadílková, Kabinet místopředsedy vlády pro digitalizaci